Rocco Vargas

Başlatan kharon, 17 Ağustos, 2019, 00:40:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

https://paneller.blogspot.com/2019/08/rocco-vargas.html

Rocco Vargas

Ispanyol sanatci Daniel Torres uzun yillardir harika illustrasyonlar ve cizgi romanlar uretmekte ama bildigim kadari ile Turkce'ye henuz bir eseri cevrilmedi.

Stili meshur Herge'nin adiyla anilan Ligne Claire (Temiz Cizgi)'nin organik ve modern bir uzantisi (Atomic stil olarak da adlandirilmakta kimi yerlerde). Temiz cizgideki gibi mimikler ve yuzler basite, golgeler ve taramalar asgariye indirgenmis ama ote yandan renkler ve cizgiler cok net, arkaplanlar ve araclar-binalar cok detayli. Farki, figurlerin ozellikle de insan figurlerinin biraz daha stilize edilmis, orantilarin abartilmis olmasi.

Henuz okuyamadigim baska cizgi romanlari da var ama Ingilizce'ye cevrilenlerin en uzun soluklu ve populer kahramani harika bir bilim-kurgu : Rocco Vargas.

Rocco Vargas'la tanistigimizda kahramanimiz artik orta yaslarindadir, gencligi oldukca firtinali ve hareketli gecmis bir maceracidir. Ama artik oldukca durgun-dengeli bir yasam surmektedir. Bir taraftan meshur bir gece klubunu isletmekte ote taraftan bilim-kurgu hikayeleri yazmaktadir. Oldukca taninan populer bir yazar olmustur.

Lakin bu dengeli yasamini kaza eseri bulastigi kisiler ya da gecmisinin hareketli gunlerinden cikip gelen eski dost ve dusmanlar bozmakta onu ister istemez kaosa suruklemektedir. Boylece hikayelerle birlikte hem Vargas'in gecmisine pencereler acip kisiel tarihini ogrenme firsati buluruz hem de yeni maceralara -biraz da isteksiz olarak-  yelken acmasina tanik oluruz.

Vargas'in evreni uzaylilarla, mutantlarla, robotlarla ve cyborglarla dolu icinde bilim-kurgunun tum klasiklarini gorebileceginiz eglenceli bir evrendir. Insanlik gunes sistemi icindeki butun gezegenlere ve bunlarin uydularina seyahat etmis kimi yerlerde kolonilesmis veya oranin sakinleriyle tanismistir. Lakin gunes sisteminin bu gezegenlerarasi ortami barisseverlikten oldukca uzaktir; surekli bir yerlerden koloni savaslari haberleri gelmektedir.

Torres insanligin yayilmasina ustaca bir set de cekmistir, evet insanlik bu gezegenlere ve aylarina rahatca seyahat edebilmektedir lakin en yakin yildiz bile erisilmeycek uzakliktadir. Vargas da bir anlamda bu yuzden pilotlugu-kesfetmeyi ve maceralari birakmistir zira onunde asilmaz bir set vardir. Bu yuzden hayalinde yarattigi bilim kurgu kahramanina maceralar yazmaktadir.

Ama bu bilim kurgu evreninin en buyuk ozelligi bunlar degildir elbette, retro bir atmosfere sahip olmasidir. Evet ucan arabalari, uzay gemileri vardir ama hepsi 50'li 60li yillarin estetigine, dizaynina sahiptir. Giysilerden mekanlara, icilen kokteyllerden mesleklere-insan iliskilerine 50'li 60li yillarin dokusu, estetigi sinmistir herseye. Bu retro-gelecek olgusu, gelecekle gecmisin harmanlanmasi da cizgi romanin en onemli unsurudur.

Klasik anlamda bir uzay kahramani-pilotu olacak Vargas'in cocukluk kahramani ise suphesiz turun oncusu Flash Gordon'dan baskasi degildir.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Kharon.

Bu tarz çizgileri severim. Çizer 1958 doğumlu imiş ve Rocco Vargas'dan 1985-2006 arası 8 albüm yayınlamış.

kharon

tesekkurler @hanac ;

gercekten guzel cizgileri var

Nomad

Çok keyifli görünüyor.
Ama bizde çıkması hayal.
Üzüyor insanı.
Elinize sağlık tanıtım için.

Gabby

Eline sağlık kharon... İster klasik isterse de yenilikçi versiyonu farklı isimlerle anılsa da bu çizgi üslubunda değişmeyen tek şey arkaplanların mükemmelliği. Herhalde Net çizgicilerde özellikle şehir dokusunu adam gibi çizmeyene kız vermiyorlar. :D Torres'in imzalamak üzere elinde tuttuğu abümde kaldı aklım, hacim olarak Tıp fakültesi anatomi atlası gibi mübarek, öf ki öf...

Şehir dokusu çizimleriyle alakalı ilk üç örnek Hollandalı çizer Theo van den Boogaard'tan. Sonuncusu Torres'in Playboy'un 1989 Aralık sayısında yer alan retro/vintage temalı reklam çalışması. Benden bir "öf ulen öf" hayıflanması da bu çizimler için gelsin.  :)

kharon

tesekkurler @Nomad & @Gabby

Gabby, bunlar ne kadar muazzam gorunuyor boyle... harika
ozellikle ilk resme bayildim

Herge'nin studyosunda artik bir tarihten sonra tek uzmanliklari-isleri ucaklari cizmek ya da arabalari cizmek olan cizerler oldugunu okumustum.
Tenten'deki ucaklar yahut Blake & Mortimer'deki arabalar gibi tum albumleri tarayip-toplayip modelleriyle listeleyen forumlar vs var...

delilik gibi gorunuyor ama bu kadar emege de degecek mukemmellikte isler neticede

Gabby

Alıntı yapılan: kharon - 22 Ağustos, 2019, 13:56:10
...Tenten'deki ucaklar yahut Blake & Mortimer'deki arabalar gibi tum albumleri tarayip-toplayip modelleriyle listeleyen forumlar vs var...
delilik gibi gorunuyor ama bu kadar emege de degecek mukemmellikte isler neticede

Sadece arabalar değil her yaştan Blake & Mortimer tutkunlarının serideki mekanların izini sürüp, paneller üzerinden eşleştirmeleri de var. Sokakları, yolları, yapıları tesbit etmek ve hatta Profesör Mortimer'in tam durduğu yerden kendini resimlemek çizgiroman tutkusunun bünye üzerindeki kişiye göre değişen farklı "yan etkileri" olsa gerek... :)

Delilik mi bilmem ama dünya atlasında Amerika kıtası sayfasının altını üstüne getirip bir türlü "Kulver kalesi"ni bulamamanın hayal kırıklığını yaşamış bir çocukluk geçirmiş benim gibi biri için hiç şaşırtıcı gelmediğini söyleyebilirim...:D

hanac

Alıntı yapılan: Gabby - 02 Eylül, 2019, 16:50:07
Delilik mi bilmem ama dünya atlasında Amerika kıtası sayfasının altını üstüne getirip bir türlü "Kulver kalesi"ni bulamamanın hayal kırıklığını yaşamış bir çocukluk geçirmiş benim gibi biri için hiç şaşırtıcı gelmediğini söyleyebilirim...:D[/size]

Ben de Nevada'yı aramış ve bulmuştum.  ;D

kharon

Alıntı yapılan: Gabby - 02 Eylül, 2019, 16:50:07

Sadece arabalar değil her yaştan Blake & Mortimer tutkunlarının serideki mekanların izini sürüp, paneller üzerinden eşleştirmeleri de var. Sokakları, yolları, yapıları tesbit etmek ve hatta Profesör Mortimer'in tam durduğu yerden kendini resimlemek çizgiroman tutkusunun bünye üzerindeki kişiye göre değişen farklı "yan etkileri" olsa gerek... :)

Delilik mi bilmem ama dünya atlasında Amerika kıtası sayfasının altını üstüne getirip bir türlü "Kulver kalesi"ni bulamamanın hayal kırıklığını yaşamış bir çocukluk geçirmiş benim gibi biri için hiç şaşırtıcı gelmediğini söyleyebilirim...:D

bunlar muhtemmis Gabby :)

Delilik disardan bakanlar icin olabilir ben memnunum halimden  ;D