Birinci baskı

Başlatan altay1944, 09 Haziran, 2020, 14:20:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can amca

Birinci baskı sadece o baskıda özel bir durum varsa önemli benim için.

Örneğin Batman-Damned ilk sayı, ilk baskıda "Küçük Bruce" gözüktüğü ve sonraki baskılarda sansür uygulandığı için müthiş değerli şu anda.

Tex'in İtalya'da ilk yayınında kadınların omuzları açıkken, sonra sansür uygulanmıştır. Bu nedenle de ilk baskı tercih edilir.

Ama herşeyi ile birebir aynı bir kitabın sadece iç kapağında ikinci baskı yazıyor olması önemli değil.

TR için ise birinci baskı takıntım Tay Yayınlarının Judas ve Jeriko serileri içindir. Bu serilerin ilk baskılarında kullanılan parlak kapak kartonu ayırıcı bir özelliktir ve albeniyi artırdığından tercihimdir.

Mrtekin

Konuya Türkiye'den güncel bir örnek olarak, Lal, Zagor Klasik Maceralar'da 2. tura dönünce; sahaflarda ilk baskıların fiyatı da (ilk baskı olduğu özellikle belirtilerek) artmış olarak satılıyor.

https://www.nadirkitap.com/zagor-klasik-maceralar-dizisi-cilt-108-2019-ilk-baski-ferri-nolitta-kitap18189090.html

2. baskı lafının "comics" özelinde yayıncılar tarafından biraz da pazarlama taktiği olarak kullanıldığını düşünsem de; bunun kapağın güzelliğini bozmayacak şekilde yapılması bence de daha şık olur. Ama ben olsam; 2. veya sonraki baskıları "varyant" kapak olarak basardım. JBC, çoğu kez bu taktiği (Örn; Batman New 52 serisi) başarılı olarak uyguluyor.
They drew first blood...