2023 İzmir Kitap Fuarı

Başlatan Mrtekin, 05 Kasım, 2023, 22:24:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Aşağıdaki 2022 gözlemlerim ile aynı. Alım gücünün düşmesi; açıkçası coşkuyu engelleyen en önemli etken. Standlarda lafladığımda, bazı yayınevlerinin beklediğini bulamadığını ifade edenler olduğu gibi (Örn: Çizgi Düşler), beklediğinden fazlasını bulduğunu söyleyenler de (Gerekli Şeyler) oldu. Gerekli Şeyler'in beklediğini bulmasında, manga yükselişide en önemli etken tabi.

Bu fuarın tek güzel tarafı: Bartu Bey tarafından imzalanan bir "Türk Mitoloji Atlası'na sahip olmam oldu.

Alıntı yapılan: Mrtekin - 07 Kasım, 2022, 11:33:52Dün gittim akşama doğru. Açıkçası Kültürpark'ta yapılan fuarlar daha bir güzel ve kalabalık oluyordu; Fuar İzmir'in yeri güzel olsa da toplu ulaşım biraz zor ve zahmetli de kaçabilir.

İndirimlerde beklediğimi çok da bulamadım. Şaka gibi sadece %20 indirim veren bir sürü yayınevi (örn; yky) vardı. Yani internet daha fazla indirim imkanı sunabiliyor. Bu açıdan fuarları biraz eleştiriyorum: Sıcak satışta; indirim oranlarının insanları çok daha fazla cezbetmesi gerekiyor bence. Anlamı ne o zaman?

Almam gereken birkaç kitap vardı gözüme kestirdiğim; onları alıp çıktım, eskiden baya bir hovardalık da yapardım, ama maalesef ekonomik kriz o tür güzel hovardalıkları tamamen bitirdi. Hatta en az harcadığım kitap fuarı bu oldu diyebilirim.

Çizgi Düşler, yeni Star Wars ürünleri olan Kanan ve Mandolarian da kağıt değişikliğine gitmiş; ona biraz canım sıkıldı. Ama yapacak birşey yok...

Afro Samuray'ı gözünüze kestirdi iseniz, iyi bir internet indirimi ile alın bir an önce, gerçekten baskısı çok iyi. Eğer biterse üzülürsünüz. Bu arada hakkaten manganın nasıl bir can suyu olduğunu görüyorsunuz, yeni nesil her tür mangayı iştahla alıyor kardeşim...Her manganın alıcısı var...

Ez cümle, tadı tuzu olmayan ama gittiğim için de mutlu olduğum bir fuardı. Umarım sonrakiler daha şenlikli geçer; alım gücümüz yükselir, kitaplar ucuzlar, falan feşmekan...

Aldığım kitaplar:

1- Çizgi Düşler standı;
Tex Willer son sayı, Star Wars Kanan Cilt 1,2, Star Wars Cilt 8; Mandolarian.

2- Marmara Çizgi:
Monster Cilt 3, İkigami 10, Periler Ülkesinden Nefret Ediyorum Cilt 3 ve 4.

3- Gerekli Şeyler;
Dragon Ball Cilt7*8,

4- KomikŞeyler:
Afro Samuray.
They drew first blood...

allan quatermain

Benim de haftaiçi ve haftasonu birer kere uğrama şansım oldu bu fuara. Gerçekten fiyatlar acayip boyutlarda, para doğrudan yayınevine gittiği için güzel iskontolar oluyordu eskiden, şimdi sanki özellikle büyük yayınevlerinde internetten daha kötü rakamlar var, yine de dikkatli olmak lazım, avantajlı durumlar halen vardı, stoklarda kalanlar vs., ben epey bir şeyler aldım.
Benim dikkatimi çeken gelmeyen yayınevleri oldu, Karakarga ve Presstij yoktu mesela, belki Tüyap İstanbul ile çakışmadan dolayı gelemediler, bilmiyorum.

Lemarchand

Alıntı yapılan: allan quatermain - 07 Kasım, 2023, 00:00:41Benim de haftaiçi ve haftasonu birer kere uğrama şansım oldu bu fuara. Gerçekten fiyatlar acayip boyutlarda, para doğrudan yayınevine gittiği için güzel iskontolar oluyordu eskiden, şimdi sanki özellikle büyük yayınevlerinde internetten daha kötü rakamlar var, yine de dikkatli olmak lazım, avantajlı durumlar halen vardı, stoklarda kalanlar vs., ben epey bir şeyler aldım.
Benim dikkatimi çeken gelmeyen yayınevleri oldu, Karakarga ve Presstij yoktu mesela, belki Tüyap İstanbul ile çakışmadan dolayı gelemediler, bilmiyorum.

hocam presstijin standı vardı sanırım gözünüzden kaçmış.

allan quatermain

Alıntı yapılan: Lemarchand - 07 Kasım, 2023, 01:44:19hocam presstijin standı vardı sanırım gözünüzden kaçmış.

Haklısınız, çok pardon, üstelik uğradım ben Presstij'in standına da ama aradığım kitaplar olmadığından kafamdan silmişim. :) Bir de fuarın ilk günü gittiğimde Presstij'i görmeyi beklemiyordum, zira katılımcı listesinde Presstij değil, Prestij vardı, makul bir yanlışlık  ;D
Bu tarz fuarlarda Baobab vs. gibi küçük yayıncıların daha çok yer alması herkes için daha iyi olur gibi.