Rosalie Blum Serisi - BAOBAB

Başlatan TKnKT, 07 Haziran, 2022, 13:46:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

Rosalie Blum - 1: Bir Dejavu Hissi

Özgün Adı: Rosalie Blum 1: Une impression de déjà-vu
Yazan/Çizen: Camille Jourdy
Çevirmen: Damla Kellecioğlu
Yayın Tarihi: Haziran 2022
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 23 cm × 16 cm
Etiket Fiyatı: 66₺
Tanıtım Metni: Vincent, 30 yaşında, bekâr ve yalnız; kuaför salonu ile baskıcı ve çatlak annesi arasında sıkıcı ve tekdüze bir hayat yaşıyor. Bir gün yolu, bir yerden tanıdık gelen ancak çıkaramadığı Rosali ile kesişir. Kim olduğunu bulma bahanesiyle onu izlemeye koyulur. Alışılagelmedik bir şekilde, gizlice bu kadının hayatının bir parçası olan Vincent, bir yandan kendi hayatıyla ilgili tercihlerini sorgulamaya başlar.

Küçük bir şehirde, sıra dışı karakterler ve sulu boya renklendirilmiş harika çizimler eşliğinde üç ciltlik sürükleyici bir hikâye.

*2015 yılında sinemaya da uyarlanan Rosalie Blum serisi, aynı zamanda ilk cildiyle Angoulême Çizgi Roman Festivalinde de ödül kazanmıştır. Diğer iki cildin de 1 yıl içinde yayınlanması planlanmaktadır.

Örnek Görseller

"The man who opens topics faster than his shadow"

Rossi

darbove

Baobab ilk kez böyle devam cildi olan bir işe girişiyor. Satışı bol olsun.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Vassago007

Renkli; fiyat ve sayfa performansı gayet başarılı. Çizgileri ise üstten bakınca çok çekmedi ama konu ilgi çekici.

Abysmal

Çok ilginç bir eser :) Fiyat basım da olması gerektiği gibi. Alacağım.

Vassago007

Alıntı yapılan: Abysmal - 07 Haziran, 2022, 17:30:32
Çok ilginç bir eser :) Fiyat basım da olması gerektiği gibi. Alacağım.

Bana çizimler cimcimeyi anımsattı nedense  ;D

TKnKT

Rosalie Blum - 2: Eller yukarı, donları aşağı!

Özgün Adı: Rosalie Blum 2: Haut les mains, peau de lapin!
Yayın Tarihi: Ekim 2022
Sayfa Sayısı: 120
Ebat: 16 cm × 23,5 cm
Etiket Fiyatı: 80₺
Tanıtım Metni: Aude, 19 yaşında, nereye gittiğini kestiremediği amaçsız bir hayat sürüyor, ev arkadaşı da sihirbaz olma hayalleri peşinde, çulsuz bir düzenbaz. Bir sabah teyzesi Rosalie onu arar ve bir süredir genç bir adamın kendisini sokakta takip ettiğini anlatır. Bu adamın niyetini anlamak için onu takip etmesini istemektedir. Bunun üzerine Aude, deli dolu iki arkadaşıyla birlikte bu genç adamı, yani Vincent'ı araştırmaya koyulur, belki biraz değişiklik ona da iyi gelecektir.

Küçük bir şehirde geçen, sıradışı karakterlere ve suluboya renklendirilmiş harika çizimlere sahip bu sürükleyici hikâye ikinci cildiyle devam ediyor.

*Son cildin yıl sonuna kadar yayınlanması planlanmaktadır.

Örnek Görseller

pizagor

İlk kitabı bayağı beğenmiştim. Üçlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacak olması güzel haber :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

İkinci bölüm sonrası ibrede bir değişiklik yok, hala güzel, hala merak uyandırıcı. Hele bir de kitabın sonundaki 'Devamını Beklerken' bölümündeki görseller bir nevi teaser ise.

İki eleştiri; Birincisi keşke basılı kitapta da örnek görsellerdeki renk kalitesi ve canlılığı yakalanabilseymiş. İkincisi ise balonlarda geçen SSK ve İşkur nedir yahu, ihraç ürünlerimize bunları da mı ekledik, Fransa da mı bizi kıskanıyor? Yaz iş bulma kurumu geç, kim sorgulayacak orijinal metinde İşkur'un Fransız versiyonu bilmemne var, niye onu kullanmadınız diye. Aynı yerelleştirme Asterix gibi mizahi bir albümde gayet güzel bir çeşni olur ama böylesi ciddi bir hikayede sadece eğreti durur...

TKnKT

Rosalie Blum - 3: Neyse halim, çıksın falim!

Özgün Adı: Rosalie Blum 3: Au hasard Balthazar
Yayın Tarihi: Ocak 2023
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 16 cm × 23,5 cm
Etiket Fiyatı: 85₺
Tanıtım Metni: Küçük bir şehirde, sıradışı karakterler ve suluboya renklendirilmiş harika çizimler eşliğinde geçen üçlemenin son kitabında düğüm çözülüyor.

Vincent zincirlerini koparacak mı? Rosalie'nin geçmişinde yatan karanlık sır ne? Noel gecesi Aude ne yapacak? Tüm bu soruların cevaplanacağı serinin son cildinde, üç karakterimizin kaderlerinin nasıl şekilleneceğini öğreniyoruz.

Örnek Görseller

pizagor

Ne güzel bir haber bu böyle!

alan ford

okumak için 3 cildin tamamlanmasını beklemiştim. Tek kelimeyle ŞA-HA-NE. İlk iki kitap boyunca "küçük" bir hikayeyi tempoyu hiç düşürmeden, merakımızı gıdıklayarak anlatan Camille Jourdy 3. kitapla bütün hikayeyi şahane derleyip toparlamış.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

TKnKT

BAOBAB için bir partizan olma yolunda ilerlerken, bu serinin kitapları elimin altında birikirken, okumadan sabretmek biraz zorlayıcı oldu. Yetmezmiş gibi bir de alttan alta Pizagor övdükçe övdü. Tam üç kitap bir araya gelip Voltran'ı oluşturduğunda ise benim yoğunluğum araya girdi. Velhasıl, dün akşam üçünü de önüme dizip sindire sindire ağır bir okuma seansı gerçekleştirdim. Sonuç olarak övgüler hiç de haksız değilmiş. Her şeyden önce okuma keyfi olarak iyi ki biriktirmişim. Lakin kitaplar arasındaki geçişler öyle güzel yerlerde yapılmış ki okusam da olurmuş. Bir zaman çizgisinde ilk kitap bir perspektifi, ikincisi bir diğer perspektifi ele alıyor. Üçüncü kitapta ise ortak bakış açısı oluşuyor. Üçüncü kitabın sonundaki bölüm ise beni benden aldı, hiçbir şekilde olayın böyle bir travmaya bağlanacağını beklemiyordum. Kesinlikle muhteşem kurgulanmış bir anlatı. Okuyalım, okutalım.

kedidiro

Hepimizin okurluk başlangacımda -hasbelkader benim yazarlık başlangıcımda da- çizgi romanların önemli bir yeri oldu. Bu gün de sürdürdüğümüz sevdamız sayesinde zaman zaman öyle güzel sürprizlerle karşılaşıyorum ki. Baobab'ın almadığım tek kitabıydı one shot olmadığı için. Az daha nefis bir kitabı kaçırıyormuşum.Öncelikle basitlik maskesinin altında müthiş bir hikâye var: Dominant karakterli hafif uçuk annesi, kendini terk ettiğini kabullenemediği kız arkadaşı ve pek müşterisi olmayan berber dükkanının arasında sıkışmış bir hayat süren Vincent bir gün tesadüfen girdiği bakkal dükkanının sahibi kadını bir yerlerden hatırladığını düşünür ama çıkartamaz. Bunun üzerine kadını takip etmeye başlar. Vincenttan 15 yaş kadar büyük olan kadın da en az onun kadar münzevi bir hayat sürmektedir. Olaylar gelişir. Bir üçleme şeklinde kurmuş yazar-çizer öyküsünü. Çizimler sulu boya, karikatür estetiğinde, yazılar el yazısı. Kitabın bence tek kusuru da el yazısı şeklinde yazının özellikle kimi yerlerde m ve n harflerinin karışmasına yol açması. Ancak ortada öyle derin bir hikâye, öyle iyi oluşturulmuş karakterler var ki bu tüm kusurlarını örtmeye yetiyor. Üç kapakta kitabın üç ana karakterini görüyorsunuz. İlk kitapta olayların başlangıcını Vincent'ın ağzından dinliyor ve izliyoruz. Zaten kapakta da o var. İkinci kitapta Rosalie 'nin yeğeni Aude çıkıyor sahneye ve aynı dönemi bu kez onun gözü ve anlatımıyla izliyoruz. Son kitapta ise yollar ve hikayeler birleşiyor ve - en azından benim için- unutulmayacak bir finalle kitap tamamlanıyor. Tüm iyi kitaplar gibi gösterdiğinden çok daha fazlasını söyleyen bu kitaba bir şans verin derim ben. Pişman olmayacaksınız

ferzan

Böyle hikayeler okumaktan büyük keyif alıyorum, çok iyi geliyor bana. Tavsiye eder miyim, tamamen şahsi zevkim olduğu için hem ederim hem etmem ama çok seviyorum böyle şeyleri.

Üç cilt olduğunu öğrenince her aldığım cildi bekletip üçüncü cilt de çıkınca hızla temin ettim ve Ocak ayının sonlarında bir pazar akşamı okumaya koyuldum. Kendini bana acayip hızlı okutan bu seriyi iyi ki bekletip arka arkaya okumuşum dedim.

Birinci ve ikinci kitapta paralel bir anlatım vardı. İlk kitaba tekrar bakınca arka plandaki fon karakterlerden birinin aslında ikinci kitabın ana karakteri olması ve ortak paneller ile kesişimlerin tekrar verilmesi çok hoş bir his bıraktı, ne var ki ikinci kitabın sonunda halen ilk kitabın kaldığı yerdeydik ama üçüncü kitapla birlikte iki anlatı, tüm odak noktaları ve ortak karakterleriyle beraber birleşti. Üçüncü kitap ve finaliyle birlikte tek kelimeyle bu anlatıya bayıldım. Bir de kapanış kısmı vardı finalin ardından gelen, dananın kuyruğu asıl orada koptu.

Harika bir üçlemeydi. Gürültüsüz ama çok sağlam, etkileyici ve psikolojik bir hikayeydi. Ayrıca üreticisi bu güzellik silsilesini 30 yaşına bile gelmeden yazıp çizmiş ve bitirmiş. 20'li yaşlarında hayatının işini yapmış resmen. Doldum taştım hem üreticisi, hem de Türkçe'ye layığınca kazandıran Baobab sayesinde.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com