Arkadaşım Toby - Grégory Panaccione (Desen)

Başlatan TKnKT, 08 Kasım, 2022, 00:31:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

Arkadaşım Toby

Özgün Adı: Toby mon Ami
Yazan/Çizen: Grégory Panaccione
Yayın Tarihi: (Güz 2022 katolog eseri muhtemelen Kasım ayı içerisinde yayınlanır)
Sayfa Sayısı: 141 sayfa
Etiket Fiyatı: 80₺
Tanıtım Metni: Mutlu bir köpek olan Toby'nin günleri doğa içinde, topraklarına ve sahiplerine göz kulak olarak geçmektedir. Bir gün hayatlarına bir kedinin girmesiyle tüm dengeler değişir. Dostluğu bir hayvanın gözünden anlatan eşsiz bir grafik roman.

Örnek Görseller
[offtopic]
[/offtopic]
"The man who opens topics faster than his shadow"

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nightrain

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Kasım, 2022, 11:22:25
Konuşma balonsuz bir albüm sanki.

Bana da öyle geldi. Sevmiyorum böyle çizgi romanları. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Goodreads'de bayağı övülmüş, 53 oyda puanı 4.2... Şiddetle tavsiye edenler var. Bence pişman etmez.

pizagor

Alıntı yapılan: Nightrain - 08 Kasım, 2022, 11:24:38
Bana da öyle geldi. Sevmiyorum böyle çizgi romanları. ;D

Bizim yayıncılardan çıkmış böyle konuşma balonsuz bir albüm oldu mu hiç?

gizmoo

Gabby

Alıntı yapılan: TKnKT - 08 Kasım, 2022, 11:35:11
Aman efendim, köpek hiç konuşur mu?

:D...

Walt Disney'in sevimli köpeği Scamp, döneminde Boncuk adıyla günlük gazete çizgi bandı olarak yayınlanmıştı. Konuşmak bir yana tam bir laf ebesi gevezenin tekiydi kerata...  :)

Gabby

Alıntı yapılan: TKnKT - 08 Kasım, 2022, 21:58:35...Bu tarz karelerde hayvanlar konuşturulduğunda insan-hayvan arasındaki etkileşim bir diyalog olmadığı zamanlar için konuşma balonunun çizgi ile bağlanmasını yadırgamışımdır...

Jolly Jumper (Düldül), Red Kit'in sigara içtiği günlerde sigarasının kağıdını diliyle yalayarak sarmasına yardımcı olur, arada karşılıklı satranç falan oynar ve olaylar zinciri içinde süper espriler patlatırdı ama bunları yaparken konuşmaz sessiz düşünürdü. Hayvanlar arası diyaloglarda konuşma balonu kullanımı tamam da diğer türlüsü dediğiniz gibi çok sakil duruyor.

pizagor

Alıntı yapılan: TKnKT - 08 Kasım, 2022, 11:35:11
    Aman efendim, köpek hiç konuşur mu?

Konuşan köpekler mevzusunda örnek olarak çok çok yakın dönemli Stray Dogs fasikülerini de hatırlatayım.

Ama benim soru arada kaynamasın istirham edeceğim.

alan ford

İşyerinde görselleri göremiyorum ama konuşma balonsuz çizgi roman yayımlandı bizde de. Gerçi pizagor'un kastettiği bu olmayabilir ama yıllar önce ithaki'nin yayımladığı Gon ve Ken Parker'ın Nefes ve Düş'ü. Birde Flaneur'un yayımladığı 3 kitap vardı aklıma gelen.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

TKnKT

Her şeyden önce, konuşma balonundan arındırılmış lakin yer yer "ifade balonu" olarak adlandırabileceğimiz yapılar mevcut. Toby'nin düşünceleri konuşma balonu içinde emoji kıvamında görseller ile ifade edilmiş. Başka bir köpeği koklamaya giderken dişi-erkek yoklamasının ifadesi ya da aldığı kokunun ona ne ifade ettiği vb. şeyler bu şekilde aktarılmış. Bununla birlikte her at-getir oyununda bir flashback yaşıyor ancak çağrışımı pek anlayamadım. Eserin odağı da oldukça sade. Zaten köpek perspektifinde kaldığımız için olaylara pek hakim de olamıyoruz. İşte bu da öyle çizgili bir kitap diyip geçeceğim nitekim ne bir yerinden tutunabildim ne de dahil olabildim.   
"The man who opens topics faster than his shadow"

pizagor

Naif, basit, insana sıradanlığın keyfini hatırlatan bir hikaye. Bir köpek, başarısız bir ressam ve bir sokak kedisi üzerinden başlayan, ağır ağır genişleyen bu hikayeyi çerezlik olarak niteliyeyim. Talihsizliği panellerin hakkını veremeyen minik boyutu ve renklerin hakkını veremeyen fotokopi kağıdına basımı olmuş. En azından yerli comics boyutunda olsaymış o paneller çok daha etkileyici olurmuş; bu haliyle korsan sitelerden indirilen dosyalarla işyerindeki fotokopi makinesinden çıktı alınıp ozalitçide birleştirilmiş gibi bir havası var.

KenParker

küçük yeğenim çizgi romanlarla ilgilenmeye başladı. alayım şundan bi tane.