Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Ekim, 2016, 00:56:29
İşler yolunda giderken, mutlu mesut kendi egosuyla ve kibiriyle yaşarken tahtından edilen, insanın elinde küçük düşürülen Azazil'in gözünden anlatılan harika bir hikaye olmuş bu. Hani kendisine sempati duymamak elde değil. Diğer Sezgin Kaymaz kitapları da bu ayarda mı?

Bunun ardından kün isimli romanını okumuştum. O kitapla sezgin kaymaz okurluğum zirve yaptı. Ancak ardından okuduğum geber anne ve uzunharmanlarda bir davetsiz misafir kitaplarıyla bence ivme aşağı döndü...

kalidor

Sezgin Kaymaz'ın Kün adlı romanını geçen hafta ben de okudum. Açıkçası son yıllarda hiç bir romanı bu kadar elimden bırakmak istemeyecek şekilde severek okumamıştım. Bunda romanın memleketim olan Konya'da geçmesi ve yazarın Konya'dan sokak sokak bahsederken gözümün önünde canlanması da muhakkak etkili oldu. Romanın varoluşsallık, inanç ve insanlık namına içerdiği satırlar kayda değer. Başarılı diyalogları ise bir tiyatro eserindeki gibi yazılmış.  Romanın baş karakterleri olan Ömer, Hüdai Ağa, Muzaffer Hoca, Konya ağzıyla konuşan köpek Çeto, Komiser Menderes ve Ankaralı Hacı Naci Kalaycı derinlemesine işlenmiş. Yazarın bir çok eseri gibi Kün de fantastik unsurlar içeriyor. 

Yazarın ilk eseri olan 1997 yayın tarihli "Uzunharmanlarda Davetsiz Bir Misafir" özgün ve gizemli konusuna rağmen roman yerine hikaye olarak kurgulansa çok daha iyi olabilirmiş. Yine de bu eserini de öneririm.

Kün için daha geniş bir kritik için:

http://www.sabitfikir.com/sahanebirkitap/iyinin-ve-kotunun-otesinde-kun
Crom! Ölüleri Say...

Nightrain

Amerikan Tanrıları'na başladım. Kalın diye gözüm korktu başta... Başlayınca su gibi akıyor. Neil Gaiman mükemmel biri kesinlikle.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Yine bir Altın Madalyon itkilemesi sonucu 'Sonsuzluğun Sonu'na başladım...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Hennessy'nin itkilemesi sonucu "Hedef Beyin"'e başladım.
They drew first blood...

pizagor

Dean R. Koontz'dan 'Onlar Yoktu'yu okumaya başladım...

Nightrain

Otomatik Portakal'ı okuyorum.

Wow! Hastalıklı bir kitap kesinlikle.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

HacıGeraltEmmi

Parlayan Sözler - Fırtınaışığı Arşivi Cilt 2 / Brandon Sanderson
Kaladin bir Kvothe (Bkz. Kral Katili Güncesi) olmasa da ilginç bir karakter. Maceraları okunmayı hakediyor kesinlikle.

V

Silo'yu okuyorum...
"İstemem,eksik olsun.."

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Kasım, 2016, 14:10:44
Parlayan Sözler - Fırtınaışığı Arşivi Cilt 2 / Brandon Sanderson
Kaladin bir Kvothe (Bkz. Kral Katili Güncesi) olmasa da ilginç bir karakter. Maceraları okunmayı hakediyor kesinlikle.

Abbas abi devamlılık büyük bir önem arzediyor mu bu seride. Yani 1. ciltten sonra hemen 2 yi okumak lazım mı? Çok kalınlar...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: gamlıbaykuş - 17 Kasım, 2016, 18:10:31
Abbas abi devamlılık büyük bir önem arzediyor mu bu seride. Yani 1. ciltten sonra hemen 2 yi okumak lazım mı? Çok kalınlar...

İkisi tek kitap gibi zaten, peşpeşe okumak iyi oluyor. Sürükleyici bir kitap, okunuyor korkma. Bu yazarı senin tavsiyenle almıştım zaten, yeri gelmişken teşekkür edeyim.

alan ford

Zaman Çarkı'nı nihayete erdiren adamdır aynı zamanda kendisi. Bence kötü iş çıkarmamıştı orada da.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Kasım, 2016, 18:25:55
İkisi tek kitap gibi zaten, peşpeşe okumak iyi oluyor. Sürükleyici bir kitap, okunuyor korkma. Bu yazarı senin tavsiyenle almıştım zaten, yeri gelmişken teşekkür edeyim.

Şimdilik favorim Elantris ama seni dinleyip yakında bu ciltleri okumaya başlayayım. Almış ama daha okumamıştım.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Kasım, 2016, 11:46:55
Dean R. Koontz'dan 'Onlar Yoktu'yu okumaya başladım...

Azılı Koontz hayranı hanac'ın şiddetli tavsiyesi idi. 8,5 ile başlayıp 7,5/10 puanlamasıyla bitirdiğim bir kitap oldu. Sürükleyici bir ilk bölüm, yerlerde sürünen bir peşisıra. Keşke o ikinci bölüm hiç yazılmasaymış. Hanac'ın da tekrar okusa 'bir gençlik hatasıymış!' diyeceğine eminim :)

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 22 Kasım, 2016, 20:10:16
Azılı Koontz hayranı hanac'ın şiddetli tavsiyesi idi. 8,5 ile başlayıp 7,5/10 puanlamasıyla bitirdiğim bir kitap oldu. Sürükleyici bir ilk bölüm, yerlerde sürünen bir peşisıra. Keşke o ikinci bölüm hiç yazılmasaymış. Hanac'ın da tekrar okusa 'bir gençlik hatasıymış!' diyeceğine eminim :)

7.5/10 da çok iyi bir not bence. Okumayan kalmasın  ;D