Logan (2017) - XMU Film 10

Başlatan dean, 05 Mart, 2015, 21:19:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Filmin süresi 2 saat 15 dakika olarak açıklandı.

dean

dean

dean

Basın ambargosu kalktı. İlk yorumlar çok iyi.

lampard

Rotten tomatoes'un filme puanı %97, metacritic'inki 73, ilk eleştiriler iyi gelmiş.

dean

Şu an uzun uzun yorum yapabilecek gibi hissetmiyorum. Filmin bir sinema filmi olarak son derece başarılı olduğu zaten ortada. O konuda söylenecek bir şey yok. Lakin karakterlerine yaptıkları yenilecek yutulacak şeyler değil.

Pulluk

Old Man Logan hikayesi ile neredeyse hiç alakası olmasa da çok iyi bir film olmuş. Finalini biraz yetersiz buldum ama özellikle 3 oyuncusu da muhteşem bir performans sergilemiş. (8/10)
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

-brendon-

4/4 lük bir film olmuş,anlatılmaz gidip izlenmesi lazım  :)

lampard

Finalini ben de biraz zayıf buldum ama film çok iyi olmuş. Hugh Jackman'ın Wolverine'ine yaraşır bi son film olmuş.

dean

Logan

Spoiler var. Lütfen filmi izlemeden okumayın.

Film ile ilgili uzun bir eleştiri yapmak için biraz beklemem gerektiğini düşündüm. Bunun nedeni ise içimdeki sinemasever ile çizgi roman sever arasında, filmi izlediğimden beri ciddi bir savaş vardı. Şu anda iki taraf ateşkes ilan etmiş gibi duruyor. Öncelikle çizgi roman penceresinden bakmak istiyorum. Buradan bakıldığı zaman durum film gibi karanlık ve kasvetli. Zira Filmin bu karakterleri soktuğu durum çizgi romanların dışında. Özellikle Alzheimer olup kendi X-Men ekibini öldüren bir Charles Xavier tasviri benim açımdan Xavier'in bir karakter olarak ifade ettiği her şeyin tersine düşüyor. Yalnız bu noktada elinde X-Men çizgi romanıyla Wolverine. Pardon Logan geliyor. Çizgi romanı bir kenara atıyor ve çizgi romanın hayal ürünü olduğunu ve gerçek hayatta insanların öleceğini söylüyor. O anda film şunu söylüyor. "Çizgi romanı unut." "ben çizgi roman uyarlaması değilim." "Benim iddaam iyi bir çizgi roman uyarlaması olmak değil, iyi bir sinema filmi olmak."

İşte yukarıdaki sebepler yüzünden Logan filmi ile ilgili sağlıklı bir eleştiri yapmak istiyorsak bir sinema filmi olarak eleştiri yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde bizi üzebilecek bir film var karşımızda. Logan diğer çizgi roman uyarlamalarından farkını ilk önce r rated vizyona girmek ile koyuyor. R rated ile vizyona girmenin en önemli kısmı doğru karakteri r rated bir şekilde uyarlamak. Wolverine kesinlikle bunlardan biri. Iron Man, Superman ya da Spider-Man gibi karakterler r rated vizyona girmeye uygun değiller. Fox ise cesur bir hamle ile Deadpool'u bu kategoride vizyon sokmuş ve baya olumlu geri dönüşler almıştı. Logan'da Fox'un r rated ikinci filmi olarak vizyona girdi ve tahmin edildiği gibi başarılı bir iş çıkardı. Tekrar vurgulamakta fayda var. En kilit nokta doğru karakter. Hatta Logan'ı izledikten sonra insan bundan önceki solo Wolverine filmlerininde r rated olması gerektiği konusunda düşüncelere dalmıyor değil.

Filmin aslında çok farklı, çok özgün bir hikayesi yok. Lakin çizgi roman uyarlamalarında görmeye alıştığımız bir hikaye olmadığı için bir çizgi roman uyarlaması için taze bir alan. Özellikle Logan, Laura ve Xavier'e son derece odaklanmış bir senaryo var karşımızda. Genel olarak filmin villain kanadı yetersiz diye eleştiriliyor. Evet, doğru. Bence de yetersiz. Zaten bir çok çizgi roman uyarlamasında villainların yetersiz olduğunu görüyoruz. Yalnız önemi bir nokta var ki, o da villain yetersizliğinin Logan filminde diğer çizgi roman uyarlamalarına göre fazla göze batmaması. Çünkü hikaye tamamen bu üç karakterin ilişkileri üzerine kurulmuş.

Oyunculardan da bahsetmek durumundayım. Öncelikle title karakterimiz Logan'ı 17 yıldır canlandıran Hugh Jackman, tartışmasız şekilde Wolverine rolündeki en iyi performansını vermiş. Patrick Stewart belki de kariyerinin en iyi oyunculuğunu ortaya koyarken bence filmin en büyük sürprizi Dafne Keen. Keen, bu filmdeki başarısının sürdürürse Hollywood için büyük bir kazanç olacaktır. Yalnız şunu belirtmek lazım ki Jackman ve Stewart'ın üstün performansı kesinlikle ellerindeki metne dayanıyor. İki isim zaten son derece yetenekli isimler olsa da bundan önceki X-Men filmleri bu derece oyunculuk gerektiren filmler değillerdi. Logan ise konsept olarak bambaşka bir film.

Olumsuz yönlerine bakacak olursak. Benim ilk etapta gözüme çarpan şey X-24 karakteri. Bence filmde en sırıtan şey X-24'ün varlığı. Logan'ın karşısına benze güçte birinin çıkarmak ve final çatışmasını yaratmak zorunluluğu yüzünden eklendiği çok bariz. James Mangold, benzeri bir hatayı bence The Wolverine filminde de yapmış, son derece kişisel giden bir hikayede devasa bir CGI karakter yaratıp final dövüşüne koymuştu Bkz. Silver Samurai. Burada da X-24 var. Onun yerine Daken ya da Sabretooth kullanılsaydı daha iyi olabilirmiydi diye düşünmeden edemiyorum.

Son olarak Logan filminin ardından bir çok çizgi roman uyarlamasının Logan gibi olması gerektiğine dair bazı fikirler okuyor ya da duyuyorum. Ben buna katılamayacağım. Zira Logan bir evrenin son filmi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda bir çok karakterinde son filmi olma özelliğini de taşıyor. Bir çok açıdan son derece cesur ve geri dönüşü olmayan kararlar alan bir film. Bu kararları da çizgi roman uyarlaması standartlarının dışında, bir bağımsız film kafasıyla alıyor. MCU ve DCEU filmlerinden ve önümüzdeki X-Men filmlerinden bu derece cesur davranmasının beklemek bence haksızlık olur. Evrenin sürekliliği esas olan filmler bu derece cesur hareket edemezler.

8.5/10

Not: Ekşi Sözlükteki yazımdan alıntıdır.

dean

Filmin siyah beyaz versiyonu geliyor. Önümüzdeki ay America'da vizyona girecekmiş. Bizde vizyon şansı bulamaz ama Mad Max'te olduğu gibi Blu-ray'e bu versiyon gelecektir.

hennessy

X-24 yol açmak için Logan'ı harcamışlar Film notum 6/10

Ama filmin sonu harika idi 75/10

Villain 5/10 filmde ne yaptığını hiç anlamadım. Ben oynasa idim daha iyi olurdu para almazdım....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları