Nemo'dan Teks İtalya

Başlatan Nemo, 29 Nisan, 2015, 11:41:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Rossi - 15 Ağustos, 2021, 17:45:19Sevgili MrTekin yıllardır bu işlerin içinde bir şekilde olan biri olarak, Yayinevlerinin söylediği rakamların cok sağlıklı olmadığını söyleyebilirim.

Bu yüzde 8 olayi da biraz karışık bir konu.
Forumda bunları yazmak yanlış anlaşılmalara neden olabilir.
O yuzden pek bu konuya girmek istemiyorum:)

Düzenli yayın ve İnternet kontrolü satışları olumlu yönde etkileyecektir inancındayım.

Sevgili Rossi, yanlışlıkları giderme adına, isterseniz size çok daha açık bir telif masrafı kırılımı sunabilirim:

a-) Teks"in "salt" telifi %8'dir, (diğer fumetti ve çoğu comics'inde öyle. Bu rakam sektörde "standart".)

b-) Dijital malzeme ücreti: Bu masraf, pazarlığa tabi ama ne kadar başarılı olunabiliyor pazarlıkta onu bilmiyorum. Mesela DC'de bunu pazarlıkla çok indiremezsiniz,  ama Bonelli pazarlıkta esneklik sağlıyor. (Teks için 150 ile 250 Euro arasında bir rakamdır diyebiliriz.)

c-) Yurtdışına giden işbu paradan alınan %18 vergi.

d-) Telif için varsa ajans ücreti ve sözleşme imzası için, kargo, posta ücreti.

Yani kabaca yukarıdaki b ve c ve d kırılımlarına kollektif: % 2 derseniz, fumetti telifi; kitabın maliyetinin en az %10'udur diyebiliriz. Bu maliyet, kurların yükselmesi ile bir iki puan yukarı oynamış olabilir. Keza, telifi alınan kitap satılsın, ya da satılmasın, değişen birşey olmaz, bu telif alındı ise paşalar gibi tıpış tıpış ödenir... Basım, telifi alan yayıncının riskidir, telifi verenin değil.

"Düzenli yayın" olgusu ise, ancak "satış verisinin yükselmesi" ile gerçekleşebilir, aksi halde yayımcı, riske ve zarara girmemek için "maliyeti kurtarmayı" bekler. Teks'de yaşadığımız tam da bu. Yani, 1000 adet Teks basılıyor ise, maliyetini kurtarır bir rakama ulaşmadan, yani kabaca en az 500'ü erimeden, yeni Teks basılmaz...

Bir de, Lal ile Çizgi Düşler'in sermaye büyüklükleri, "düzenli yayına" ne derece elveriyor ona bakmak lazım. Lal, sektörde senelerdir var ve de, yayıncı olarak senelerdir sektörden elde ettiği kar ile, daha sürdürülebilir bir kar/zarar dengesi çevirebiliyor demek ki ya da Lal'in sahipleri zengin, zararı karşılayacak sermayeyi daha rahat üstlenebiliyorlar demek ki...:-)
They drew first blood...

Zeljko

Boselli 27 yıl sonra "Kuzeybatı Geçidi" efsanesini bu sefer aylık Tex için tekrar ele alıyor. Dört sayı sürecek hikayenin öznesi olan "Erebus" ve "Terror" gemilerinin enkazları, Yazarın Zagor'a destansı bir giriş yaptığı yıllarda daha henüz bulunmamıştı. Bu açıdan Boselli "KBG efsanesine" yeni neler ekleyecek açıkçası çok merak ediyorum.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

hanac

Bu nasıl bir kapaktır  :o

Zeljko

Keskin görüş ayrılıklarına rağmen altılı masa (bakınız altı ediyor Tex, Carson, Tiger, Kit, Padma ve Yama   ;)) tüm ülkeye tek başına hükmetmek isteyen manyak Mefistoyu bu kez durdurabilecek mi? Her şeyin nihayete erdiği 744. sayı gelecek ay raflarda...

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Vay be. Değerli dostlar şu görselin güzelliğe bakınız. Sayın Zeljko ellerinize sağlık. Acaba İtalya'da çıkan başka Tex ve Zagor görselleri varmı. Üstteki altılı masadaki yama' nın ne işi var, onu da anlamlandiramadim. Her an masayı devirebilir. Sonuç olarak Mefisto ile aynı genleri taşıyor...

hanac

Alıntı yapılan: Zeljko - 07 Eylül, 2022, 22:06:08
Keskin görüş ayrılıklarına rağmen altılı masa (bakınız altı ediyor Tex, Carson, Tiger, Kit, Padma ve Yama   ;)) tüm ülkeye tek başına hükmetmek isteyen manyak Mefistoyu bu kez durdurabilecek mi?

Bence bu sefer Mefisto kazanacak  :D