Teks Aylık Seri - Mylos Kitap

Başlatan Zeljko, 03 Aralık, 2022, 19:16:46

« önceki - sonraki »

YERDENİZ, deniz240 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnancomic

Hepinizin yardımları için teşekkür ederim dediğiniz gibi bazıları çok pahalı, bazılarını bulmak zor bende bu ay çıkan lal yayınlarından Teks doc! İle başlamaya karar verdim hem birinci sayı beğenirsem bundan devam ederim ama bu Teks gerçekten karışık başlamak için  ;D

KenParker

Ben olsam Teks'e şu an yayınlananlarla başlardım ve özel albümlerin tamamını bulurdum.

Kinowa59

Forumda, Sayın Tex 55' in, Tex okuma sıralamasıyla ilgili çok güzel ve bilgilendirici yazıları var. O iletileri okumanızı ve ondan sonra Tex okumalarına geçmenizi öneririm.

Kinowa59

Sayın Rossi dostumuza bu sayfadan açık bir ricada bulunuyorum. Orijinal aylık Tex No 704 ,( Mylos kitap aylık Tex No 2 ) Sayın Rossi merhaba. Forumda ki yazışmalardan anladığım kadarıyla, Mylos kitap sorumlularıyla bir yarenliginiz, bir dostluğunuz var. Sizden kendim ve ( haddimi aşmış olmam inşallah ) Tex tutkunu dostlarımız adına bir ricada bulunuyorum.  Lütfen, Mylos kitap sorumlularıyla görüşünüz, ve bu ay çıkacak olan Tex aylık seri 2 ( orijinal sayı 704 ) hediye ettiği Tex posterini, biz Tex tutkunlarına, İtalya'da olduğu gibi hediye etsinler. Lütfen, bu talebimizi Mylos kitap yetkililerine iletiniz. Selamlarımla.

Rossi

İleteceğim Bayram bey.

BAHADIR

Kaç gündür kelimeleri toparlayıp, kimseyi kırmadan bir şeyler yazmak istiyorum... Ama yazmaya başladığımda bunda muvaffak olamıyordum maalesef...

Umarım şimdi başarırım...

Hepimiz çizgiroman sevdalısıyız... Konu özellikle Teks, Ken Parker, Zagor, Mister No vs oldu mu akan sular duruyor... Fumetti ülkemizde hitap ettiği orta yaş üstü kesimden kaynaklı olarak bir nebze üvey evlat muammelesi görse de (kimse alınmasın) fumettisiz olmuyor.

Mevzuyu çok uzatmak istemiyorum... Mylos'un, Tex'in telifini adet bazında gerek Çizgi Düşler'den, gerekse de Lal'den daha fazla telif ödeyerek aldığı piyasada konuşulan malum bir durum...

Ama bir çizgiroman telifi almak ile bu çizgiromanı jargonuna uygun bir şekilde yayına hazırlamak çok farklı işler... Özellikle aylık ve seri olarak çıkması gereken yayınlarda hızlı olunması ve oyalanılmaması gerektiğinin farkındayım.

Ama konu balonlama olduğunda biraz özen gösterilmesinin de gerekliliğini unutmamak lazım...

Fumetti ülkemizde hiç bir zaman özenilerek balonlanan bir ekol ya da yayın olmadı... Ama gene de kendi içine bir standardı vardı... Dediğim gibi gerek Oğlak, gerek Çizgi Düşler, gerekse de Lal bunu dört dörtlük yapamasalar da, her zaman standardın altında kalsalar da bir gideri vardı... Ama Mylos maalesef bu giderinde altında kaldı...

Kimseyi üzecek kelimeler kullanmak istemiyorum... Kimsenin sarf ettiği çaba ve emeğe dil uzatmakta istemiyorum. Ama koskoca bir külliyat içerisinde böyle balonlanmış bir çizgiromanı kabul etmekte istemiyorum.

"Kabul etmek ve beğenmek istemiyorsanız almak mecburiyetinde değilsiniz." gibi bir yaklaşımı da kabul etmiyorum.

Yaklaşık 270 sayı klasik, 300 küsür sayı yeni, renklisi, dobişkosu, devi, mini devi, almanağı ve aklıma gelmeyen diğer yan serileri ile 700 küsür sayıyı aşmış bir koleksiyonun yanına bu şekilde (amatörce bile diyemiyorum, bundan daha iyi amatör balonlamalar var.) balonlanmış bir Tex, kabul edilebilir bir şey değil...

Julia'nın ilk sayısında olduğu gibi başlangıç gene kötü yapıldı... Ve bu ilk sayı için yapacak bir şey maalesef (gene) yok... Ama bundan sonrasını kurtarmak adına buna bir çözüm bulmak şart...

Balonlama yapmak sadece yazıyı bir şekilde balon içerisinde ki beyaz alana yerleştirmek değil... Önemli olan balona uygun şekilde yerleştirmek. Resim ve yazının o görsel ahengini font ve usulüne uygun bir yerleştirme ile bir bütün olarak okuyucuya verebilmek...

Daha ne diyebilirim ki bilmiyorum... Bu satırları Tex'in o sayfalarını ilk gördüğümde yazmış olsaydım bu kadar usturuplu yazabilir miydim onu da bilmiyorum?!?

Font seçimi de sıkıntılı ama hadi o bir tercih diyelim ve görmezden gelelim... Ama balonlama bir tercih değil bir sanatı tamamlayan öğe... Siz o sanatı tamamlayıcı işi yanlış yaparsanız ortaya fecaat bir durum çıkar... Bir çok çizgiromanda ve mevcut Mylos Tex örneğinde olduğu gibi...

Mylos, keşke çizgiroman işine ve özellikle Tex'e hiç bulaşmasaydı diyesim var...

Kimseye bir işin nasıl yapılacağını söylemek ve ders vermek haddim değil... Ama herkes, beni az çok tanıyan herkes bu balonlama ve grafik konularında ne kadar hassas ve takıntılı olduğumu bilir...

Tüm bunları yazarken bir yayıncı kimliği ile değil de okuyucu kimliğimle yazdığımı özellikle belirtmek isterim.

Maksat piyasaya bir çizgiroman kazandırırken bunu en iyi nasıl yaparız olmalı. Beceremeyeceksek ya da kendimizi düzeltmek adına adım atıp hatalarımızdan ders çıkartamayacaksak sanırım yapmamak en iyisi..

Saygılarımla...

Kinowa59

Merhaba değerli Bahadır dost. Mylos kitap Tex aylık seri ile ilgili, bir akademisyen titizliğiyle inceleyip yaptığınız, yapıcı eleştiri nedeniyle sizi kutluyorum. Eleştiri konusu ( yazı balonlamasi ) benim yabancısi olduğum bir konu. Ben sizi, kullandığınız dilden ötürü kutluyorum. Çizgi roman yayını tecrübe ve bilginize inanarak sizden bir ricada bulunuyorum. Buddy longvay çizgi romanını ciltlenmis haliyle ( Deadwood dick gibi, ama renkli olarak ) ön satışla, ücretinin peşin ödenmesi ( kendi adıma yazıyorum ) koşuluyla yayınlayabilirmisiniz. Selamlarımla.

YzbVolkan

Ben bu elestiriyi biraz fazla agir buldum.
Acikcasì yadirgadim. Bir suru iyi seyi gormeyip buna takilmak...Ùzuldum. iyi niyetli gelmiyor bana.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Rossi

Iyi niyetli bir eleştiri olmadığı ortada.Amaç bağcıyı dövmek sanırım. Başka bir şey yazmak istemiyorum.

Dylandog

Bencede kötü niyetli bir eleştiri bağcıyı dövmemiş resmen yakmış :D

Dylandog

Mylos kitapın yerinde olsam bu büyük eleştiriye sessiz kalmam gelecek sayıda tex çıkartmasını ve tex posterini tex hayranlarına hediye ederdim  ;D

oguzeren

Okur olsa neyse de, bir yayıncı olarak bence çok yakışıksız olmuş.
Ben sade bir okurum; geçenlerde Deadwood Dick konusunda eleştirimi dile getirecektim, tatsızlık olmasın diye yazmamıştım.
Sadece limitli  / yüksek kaliteli / fahiş fiyatlı baskı yapacaksanız, Bonelli'nin başka bir serisinin telifini umarım almazsınız. Telifi alan yayınevi sadece 100 baskı yaparsa güzelim serileri 80 milyonluk ülkede 100 kişi okumuş olacak. Bu yaklaşım Fumetti piyasasını geliştirmez, öldürür.

Bana sorarsanız balonlamadan çok daha önemli bu.

Volrath

Bütün balonlama bu şekildeyse gerçekten çok rahatsız edici olsa gerek. Niye bağcıyı dövmek denmiş, anlamadım. Eski yayıncı çizgi düşler hakkında yazılmayan bir şey kalmadı. Bağcıyı dövmek kıstasına uyacak kaç tane eleştiri okuduğumu ben unuttum. Daha geçen gün "telifi kaybetmeseler bu kadar sayıyı rüyamızda görürdük" enteresanlığına afu bey yıl yıl sayı adetleriyle cevap veriyordu. Mylos'un dokunulmazlığı mı var?

pizagor

Haklıdır - değildir, önemlidir - değildir kısmını bir kenara bırakıyorum, gayet düzgün ve seviyeli bir dille yazılmış bu eleştiri. Tepkinin sebebini, ķötü niyetler taşıdığı iddiasını anlamlandıramadım. 'Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel yönetirdim' sözü gibi ortam arzusu sezinledim açıkçası. Eleştirelim dostlar, kime neye zararı var. Belki birisi de ciddiye alır ve kalite çıtasını bir seviye yükseltir.

Kişisel görüşümü de ekleyeyim: balonlama aman aman önemsediğim bir durum değil, bu örnekler gözüme batmıyor. Ama yüksek fiyatlı çizgiromanlar cüzdanıma batıyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Gerçekten ağır bir eleştiri mi bu, kötü niyetli mi? Yapmayın yahu, nasıl bir dünya olmuş burası. Yapılan her işi nasıl yapılırsa yapılsın alkışlayacak mıyız yani. Bravo Mylos, Felix, Çizgi Düşler, Marmara vs. En büyük sizsiniz. Nasıl bir kafadır anlamıyorum, açıkçası anlamak da istemiyorum.

Bu arada benim de çizgi romanda en son taktığım işlerden biri balonlama. Ama bahadır'ın bu konudaki ne ilk yazısı ne ilk eleştirisi. Merak eden kısa bir aramayla bundan çok daha sert yazılarını bulabilir. Felix için de neler yazıldı burada, Bahadır'ın kalkıpta birine bile art niyetli dediğini hatırlamıyorum. Bahadır'ın tercihleri de fiyat politikası da baskı adedi de yerden yere vuruldu yeri geldiğinde. Her seferinde benim yayın politikam bu, önceliklerim bunlar dedi. Mylos'un da yapacağı, niyet falan okumadan önce ve eğer bu balonlamayı hiç dert etmiyorsa, önceliğim font balonlama falan değil aylık basayım da nasıl basarsam basayım demek, ya da eleştirileri ciddiye alıp bundan bonra daha dikkatli olacağız demek. Hepsi bu.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir