Kaptan Swing kapakları - İlhami Alpagut dönemi

Başlatan Nemo, 28 Kasım, 2021, 13:56:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

İlk seri fasikül şeklinde 415 sayı yayınlanmış.

1- Ölduren Baston

Orjinal sayı 2.
Ontario Kurtları isimli macera bizde Öldüren Baston ismiyle yayınlanmış. 125 kuruş fiyat ile başlıyor seri.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

2- Büyük Reginald

Orjinal sayı 6. Kahramanlar Karakolu isimli macera, o zamanlar Büyük Reginald ismiyle yayınlanmış.
125 kuruş. 29 Temmuz 1969'da yayınlanmış ülkemizde.

Kendisine Büyük Reginald diyen gezgin bir komedyen, Algonkin kızılderililerin aklına girer ve etrafa dehşet saçarlar. Karşısında Swing'i bulana dek...

Özel Alfa Ajanı

aa

Paylaşımlara devam, geçmişi yadettiriyor bize..
Esse Gesse Hayranı...

Nemo

3- Gökgürültüsü Koyu

Orjinal sayı 3. 125 kuruş.
Gölden kurtardıklari bir kazazedenin asıl amacı, Kurtlarımıza saldıracak silahları ingilizlere götürmektir. Planını anlayan Betty'i kaçırır. Ama Betty yaman kız. Pabuç bırakmayacak ona.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

4- Mister Blöf'ün Hayaleti

Orjinal sayı. 8. Orjinal adı: Mister Bluff
Ülkemizdeki yayın tarihi: 12 Ağustos 1969
125 kuruş

İngilizler Blöf'u yakalar ve idam eder. Dostlarımız, onun celladının peşine düşer. Puik, bu sayıda ilk kez karşımıza çıkıyor. Blöf ise aslında vatansever olan bir doktor tarafından kurtarılıyor. Gamlı Baykuş ve Swing'in birbirlerine gözyaşlarını göstermeden ağlamaları, ikisinin de Türk olduğunu düşündürüyor bana.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

5- Büyük Başkan

Orjinal sayı: 4, orjinal ismi: il corsaro
Ülkemizde HOZ tarafından Korsan ismiyle yayınlandı.
125 kuruş.

El Ginso ile bu sayıda tanışıyoruz. Dostlarımız, daha evvelden Ginso'ya ait olan ve sonrasında ingilizlerin eline geçen, Büyük Başkan adı verilen bir hazinenin peşindeler.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

6- Kayığın Esrarı

Orjinal sayı: 5, orjinal ismi: I traditori
HOZ tarafından Hainler ismiyle yayınlandı.
125 kuruş.

Kaptan Swing, aldığı görev üzerine, yanına Leydi Jeraldin ve sevgilisini de alıp, bir kayıkta saklanan altınları, vatanseverlere ulaştırmaya çalışır. Ama Jeraldin ve sevgilisinin amaçları, altınları kendileri için çalmaktır.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Alıntı yapılan: aa - 28 Kasım, 2021, 14:20:24
Paylaşımlara devam, geçmişi yadettiriyor bize..

Okudukca ve elimden geldigince devam edecegim abi :)
Özel Alfa Ajanı

kırkambar

Nemo, bu Swingleri özel olarak mı korudun, yoksa fotolar üzerinde oynadın mı? Kapaklarda hiç renk solması, zamanın etkisi yok. Bu arada Swing ve Tercüman dönemi Asteriks kapaklarıyla pazar pazar güzel bir nostalji oldu. Gidip bir kovboy filmi de açtım mı, tamamdır.

Nemo

Alıntı yapılan: kırkambar - 28 Kasım, 2021, 15:02:33
Nemo, bu Swingleri özel olarak mı korudun, yoksa fotolar üzerinde oynadın mı? Kapaklarda hiç renk solması, zamanın etkisi yok. Bu arada Swing ve Tercüman dönemi Asteriks kapaklarıyla pazar pazar güzel bir nostalji oldu. Gidip bir kovboy filmi de açtım mı, tamamdır.

@kirkambar, acikcasi Swing kapaklarini, kardes siteden buldum. (Burdan tesekkurlerimi iletiyorum).
Keske benim olsaydi bu sayilar:) ama malesef elimde yok :/

Kovboy filminden once Alf'i de izlemeyi unutma :)
Özel Alfa Ajanı

Kinowa59

Vay be. Yıllar ne kadar da geçmiş. Demek o yıl 1969 ' muş. Yakın bir tarihmis gibi zihnimde. Kaptan swing, Tom Braks ve Zagor peşpeşe yayınlanmaya başlamıştı. Tay yayınları çıkarıyordu galiba. Koskoca 52 yıl geçmiş. Dünya değişti. Benim 10 yaşında olduğum yıllar, dedem köyün mezarcısi, bende dedemin ayak işçisi. Mezar başına dedemden 2 TL alırdım. Köyde birisi öldüğünde için için sevinirdim 2 lira göründü, Çarşamba günü ilçeye, pazara gidince Kaptan swing alacağım diye. Sayın Nemo sayenizde 52 yıl öncesine yolculuk yaptım. Çok teşekkür ediyorum. Sağ olasınız.

caretta

Yücel Köksal çizimi bu lake kapaklar bana göre üstadın en güzel çalışmalarıdırlar.
1970 yılında Zagor ve Teks de piyasaya çıkmıştılar. Kaptan Swing de tıpkı Teks ve Zagor gibi 64 sayfa olarak başlamış; süreç içinde 48 ve 32 sayfa olarak yayınlanmış Teks ve Zagor'un yolundan gitmiştir.
415. fasikülün yayın tarihi 11.10.1977. Teks de yaklaşık o aylarda yayın hayatına son vermişti.
Swing maceraları standart 64 sayfa. 3-4 sayıyı geçmeyen iki kitaplık (128 sayfa) maceraları var.

Orijinal seri 256 sayı. Bu 415 sayılık fasikül serisinde 115 orijinal sayı yayınlandı. Bu serinin bir başka özelliği 28 adet Türk çizimi macera içermesi. Tıpkı Kinova gibi orijinal maceralar hızla yayınlanınca
tekrarlar başladı. Sonra da Türk çizimi maceralar yayınlandı.

Yücel Köksal 415 sayının kapaklarının tümünü çizmedi. Başka ressamlar da kapaklar çizdiler.
Bu seriden 100 kadar eksik ile 315 fasikülüne sahibim. Çok emek, çok para harcadım ama seriyi
tamamlayamadım. Artık çok daha zor. Hele benim gibi iyi kondüsyonda, cilt çıkması olmayan sayıların peşindeyseniz bu imkansız.

Bu fasiküller sarı ve mavi sırtlı ciltlerde de toplandılar. Bu ciltlerin de çoğuna sahibim. İlhami Alpagut düzgün sıralı fasiküllerden oluşan ciltler yayınladığı gibi rastgele ciltlenmiş sayıları da piyasaya sürdü.

Son bir not:
Fargo Jim, Brik adında fasiküller de bu seride var.
Ayrıca Kamorra (4 fasiküllük West) ve 1 fasikül de "Titan Harekatı" adında bir comics de yayınlandı.