Deadwood Dick Çok Yakında Felix Farkıyla...

Başlatan BAHADIR, 07 Mayıs, 2022, 13:49:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Bayram Bey, Teks'in İç Savaş maceralarında yeralan "Damned Dick" Lanetli Dick ile Deadwood Dick'in ilgisi yok. Deadwood Güney Dakota'da bir kasaba. Ünlü Wild Bill Hitcok bu kasabanın barında vuruluyordu. Amerikan eyaletlerinin birçoğu, western karakterlerine lakap olmuşlardı. Arkansas Joe, Nebraska Kid, Texas Bill, Kansas Tom,
Arizona Tim v.s. Bazı isimleri ben uydurdum. Deadwood Dick'i ben de merakla bekliyorum.

tommikser

Caretta abi sana şunu diyeyim. Deadwood dick sek viski Tex onun yanında sade soda. Yok böyle öykü. Son yıllarda okuduğum en iyi western. Türkçesini çok merak ediyorum.

Zeljko

Alıntı yapılan: tommikser - 10 Mayıs, 2022, 20:42:38
Caretta abi sana şunu diyeyim. Deadwood dick sek viski Tex onun yanında sade soda. Yok böyle öykü. Son yıllarda okuduğum en iyi western. Türkçesini çok merak ediyorum.

Uzun zaman sonra tommikser'in paylaşımda bulunmasına vesile olduğuna göre gerçekten güzel bir macera bizi bekliyor demektir  ;)
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Bilgilendirici iletiniz için çok teşekkür ediyorum sayın caretta . Sayın tommikserin iletisini okuyunca Daedwood dick'i daha da bir heyecanla beklemeye başladım.

tommikser

Ayrıca bana demek düşmez ama edisyonu canavar gibi olacak. Hem içerik hem baskı olarak. Ben özel baskıya bütçemi hazır ediyorum şimdiden.

BAHADIR

Şimdiye kadar okuduğumuz western kalıplarının dışında...

Anlatımıyla farklı, çizgisiyle sert

Çok yakında...

Detaylar için takipte kalın... ;)

https://www.felixkoleksiyon.com/

https://www.facebook.com/groups/347285546514348

https://www.instagram.com/felixkoleksiyon/

Kinowa59

Bende bütçemi hazır ettim şimdiden. Birde ne Zaman çıkacağı konusunda net tarih verilse daha da güzel olur.

Nightrain

Alıntı yapılan: tommikser - 10 Mayıs, 2022, 23:50:56
Ayrıca bana demek düşmez ama edisyonu canavar gibi olacak. Hem içerik hem baskı olarak. Ben özel baskıya bütçemi hazır ediyorum şimdiden.

Özel edisyon omnibus mu olacak?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

tommikser

Benim duyduğum omnibus gibi olacak. İnşallah yanlış duymamışımdır.

aa

Bence de ciltli ve takım set olmalı, tek tek yayınlarlarsa ben almam.
Esse Gesse Hayranı...

battlehammer

Bilen birisi konusunu da yazar mı? Düz western mi yoksa var mı bir esprisi şakası? Gelir mi bize?

aitor03

Merak edip kısa bir araştırma yaptım, biraz okur eleştirisi okudum vs. Toparladıklarım özet olarak şöyle:

İç savaş sonrası, eski bir zenci köle olan Nat Love -namı diğer Deadwood Dick, bir linçten kurtulur ve orduda gönüllü olarak siyahi bir birliğe katılır. Olay örgüsü -en azından ilk iki cilt boyunca geriye dönüşler ve çapraz kurgularla harmalanmış uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Kahramanımız, kendine has sarkastik, alaycı mizah anlayışıyla Kızılderili Savaşları'nda Apaçilere karşı savaşan bir Yanki askeri olarak başlayıp, ardından kökenini aradığı, köleliğinin sona ermesiyle beraber linç edilme noktasına geldiği sürece kadar olan zaman dilimini anlatıyor.

Dönemin toplumsal yapısını, İç Savaş sonrası zencilere tanınan -ancak bazı kesimlerce tanınmayan- hakların yarattığı infiali, toplumsal eleştiri düzeyinde ele alan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor, Deadwood Dick.

Bu ciltlerden sonra kahramanımızın maceralarına devam ediyoruz anladığım kadarıyla. Teksas'ta ölmek üzere olan birine yardım etmesiyle beraber içine düştüğü kan, revan, entrikayla dolu olaylar zinciri, başka bir ciltte aşırı ırkçı bir kasabada yaşadıkları, bir diğerinde (gerçek olaylardan alınmış) bizon avcıları-Komançi çatışması vs ile türün meraklılarını tatmin edecek bir seri gibi sanki.

Elbette bu haliyle Teks'ten ziyade, gerçekçiliği, kara mizahı, ağır toplumsal eleştirileriyle daha çok Ken Parker havasında gibi. Yine de Kuzey Amerika kıtasının kadim sahipleriyle, sonradan gelen istilacı beyazların nasıl aktarıldığına göre değişir bu görüş.

Kinowa59

" Düzeltilemez " gibi kalın cılt ve sert kapak olursa harika olur. Ne zaman çıkıyor bilen varmı.

tommikser

Alıntı yapılan: aa - 11 Mayıs, 2022, 14:21:17
Bence de ciltli ve takım set olmalı, tek tek yayınlarlarsa ben almam.

Bu dileğini es geç abi. Diğer dileklerine sakla boşa harcama. 😀

nicholaihel

@bahadır'ın ilk sayfada ve bu son üçüncü sayfada paylaştığı iki farklı kapak görseli var. Üzerlerinde 1 ve 2 ibaresi görmek mümkün. Herhalde iki cilt halinde aynı anda basacak, dağıtacaklar diye anlıyorum ben?

Düzeltilemez'i alamamıştım :( inşallah bu defa felix deneyimlenmek nasip olur.

Duyuruları merakla bekliyorum.