ZAGOR AYLIK DİZİ SERÜVENLERİ

Başlatan Kuzgun, 06 Ağustos, 2023, 19:53:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kuzgun

KARA GÖZYAŞLARI

Aylık Zagor'un ülkemizde Lâl Kitap tarafından yayımlanan son sayısı olan 253. sayısı, İtalya'daki aylık dizinin 641. sayısına karşılık geliyor. Sayıda tek bir macera var.

Daha önce RAKOSİ'Lİ ZAGOR SERÜVENLERİ başlığı altında vampir Baron'un yer aldığı dört serüveni tanıtmıştım. Burada da Zagor'un son aylık sayısında yer alan tek sayılık serüveni tanıtmaya çalıştım. Özet bölümü, maceranın yalnızca ilk sayfalarını içermektedir. Dolayısıyla "tatkaçıran" (spoiler) değildir...

Kuzgun

Kuzgun

Birkaç örnek kare:

Maceranın ilk karesinde Holborn Kalesi'nin görünüşü.

Kara Pençe, Ölüm Kuzgunları'nı çağırıyor.

Çiko'yla Drunky Duck'ın geleneksel didişmeleri.

Kara Pençe, intikam almaya devam ediyor.

Not: Bu macerada istesem de istemesem de gönlüm Kara Pençe'den yana oldu.

doktor1881

Emeğinize çok teşekkürler

hanac

Uzun süredir forumumuzda eksik olan güncel okumalar ile ilgili bu güzel paylaşım için teşekkürler.

Kuzgun

Forum kullanıcılarının forumdaki hareketsizlikten yakındığını okuyunca, böyle bir katkıda bulunmak istedim.

Aslında maceraların özetini çıkarmak ve karakterlerini sıralamak benim yazılı kitaplara yaptığım bir uygulama. Çok kitap okuduğum için bir süre sonra okuduklarımın içeriğini doğal olarak unutuyordum. Daha sonra genel ağda okunan kitapların özetinin çıkarılmasının ve notlar alınmasının, onların akılda kalmasını sağladığını okudum. Uygulamaya geçince gerçekten de doğru olduğunu gördüm. Özetini çıkarıp okurken notlar aldığım romanlar, öyküler artık aklımdan uçup gitmiyorlar. Zaten bilimsel araştırmalara göre okuduklarımız asla unutulmaz, kendilerini ortaya çıkartacak bir tetikleyici bekler durumda beyinde saklı kalırmış. Özet çıkarıp notlar alma da bu ortaya çıkışı kalıcı duruma getiriyor.

Takip ettiğim iki çizgi romandan biri olan Zagor'un (ötekisi Dylan Dog) kimi serüvenlerine de bu yöntemi salt hobi olarak keyif almak için zaman zaman uyguluyorum. Foruma hareketlilik sağlayan bir katkı olması için de zamanım elverdiğince paylaşabilirim.