Maymunlar Gezegeni - Dokuzuncu Sanat (Boom)

Başlatan Nightrain, 22 Şubat, 2017, 19:14:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Şöyle bir şey gördüm İdefix 'te;
    https://www.idefix.com/Kitap/Maymunlar-Gezegeni-Cizgi-Roman-Seti/Cizgi-Roman/urunno=0001770168001

İkinci cilt itibariyle bitti mi hikaye, yoksa bu ikili set mantığı indirimli cazip satış amaçlı mı?..Gerçi fiyatta bir şey değişmiyor ha tek tek alınmış, ha iki iki alınmış ama sebebini sorgulattı nedense...Her iki cilde de ulaşılabiliyorken, ayrıca bir indirim de yapılmamışken bu ikili takım mantığının sebebi, eseri göz önünde tutmak için mi acaba?..
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

HacıGeraltEmmi

Hikaye bitmedi gibi hatırlıyorum, satış taktiği olsa gerek.

worldman

2.Ciltte hikaye bitmiyor.Çok güzel bir seri.Umarım yarıda bırakmazlar.

memospinoz

1. cilt 200 sayfa, 2. cilt 208 sayfa.

Orijinal 1 ve 2. ciltler 112 sayfa; 3. cilt 112 sayfa ama 4. cilt 144 sayfa olarak görünüyor. Normalde 5 ciltlik bir hikaye. 5. cilt de 112 sayfa.

Bu bizde çıkan kitaplar iki cilt bir arada filan mı? Çünkü bizdeki 2. cilt kapağı normalde orijinal 3. cilt kapağı.  ???

memospinoz

Elinde ciltler olan bir arkadaşımız bakabilir mi rica etsem. Çok merak ettim.  :)

ferzan

Şimdi bendeki ciltleri kontrol ettim, internetten de orijinal sayıları araştırdım.

Bizde yayınlanan 2011 serisiymiş. Bu seri 16 adet aylık sayı, 1 adet yıllık sayısı ve bir adet de özel sayıyı içermiş. Dokuzuncu Sanat, bastığı iki cildin içinde orijinal sayı ve yayın yılı bilgisi vermemiş, buna rağmen 1. ciltte 8 bölüm, 2. ciltte de 8 bölüm olarak 16 sayıyı 2 cilde bölmüş (ikinci ciltte 9. bölüm diye devam etmiyor, tekrar 1. bölüm diye başlıyor). Özel sayıya hiç bulaşmamış, yıllık sayısından da (annual) sadece ilk kısa hikayeyi basmış. Yani ikinci cildin sonunda ek olarak yıllık sayısındaki kısa hikayelerden ilki yer alıyor o kadar.

Orijinal 5 ciltle de karşılaştırdım. 16 sayılık seri ilk 4 cilde paylaştırılmış, 4. cildin sonuna yıllıkta yer alan kısa hikayeler eklenmiş. 5. cildi ise tamamen özel sayıya (special) ayırmışlar tam macera olarak. Dokuzuncu Sanat ise ikişer cilt birleştirmiş ve 4 ciltte yer alan sayıları 2 cilde sığdırmış. Yalnız 2. cildin sonunda yıllıktaki hikayelerden sadece ilkine yer vermiş yukarıda da dediğim gibi. Özel sayı ise hiç basılmamış, sanırım bu 16 sayılık ana hikayeyle doğrudan bağlantılı bulunmamış olabilir. Yıllıktaki kısa hikayelerden ilki de bence ilk ciltle eşit sayfa olsun diye dolgu niyetine konmuş olabilir.

Bu hesapla aslında Dokuzuncu Sanat, 2011 serisinin tamamını yayınlamış bu 2 ciltte. Special sayıyı atlamış, Annual 'dan da bir kısa öyküye yer vermiş o kadar. Ben de bu vesileyle öğrenmiş oldum 2 ciltte 2011 serisinin tamamlandığını.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

Teşekkürler ferzan.  :-*
Düşündüğüm gibi çıktı ama keşke tüm sayılarla birlikte tam olarak basılsaymış. Bir de bunun 2 adet devam serisi var. Onlar çıkacak diye hiç beklemeyelim zaten.  :(

Nomad

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Temmuz, 2020, 16:55:51
    Şimdi bendeki ciltleri kontrol ettim, internetten de orijinal sayıları araştırdım.

Bizde yayınlanan 2011 serisiymiş. Bu seri 16 adet aylık sayı, 1 adet yıllık sayısı ve bir adet de özel sayıyı içermiş. Dokuzuncu Sanat, bastığı iki cildin içinde orijinal sayı ve yayın yılı bilgisi vermemiş, buna rağmen 1. ciltte 8 bölüm, 2. ciltte de 8 bölüm olarak 16 sayıyı 2 cilde bölmüş (ikinci ciltte 9. bölüm diye devam etmiyor, tekrar 1. bölüm diye başlıyor). Özel sayıya hiç bulaşmamış, yıllık sayısından da (annual) sadece ilk kısa hikayeyi basmış. Yani ikinci cildin sonunda ek olarak yıllık sayısındaki kısa hikayelerden ilki yer alıyor o kadar.

Orijinal 5 ciltle de karşılaştırdım. 16 sayılık seri ilk 4 cilde paylaştırılmış, 4. cildin sonuna yıllıkta yer alan kısa hikayeler eklenmiş. 5. cildi ise tamamen özel sayıya (special) ayırmışlar tam macera olarak. Dokuzuncu Sanat ise ikişer cilt birleştirmiş ve 4 ciltte yer alan sayıları 2 cilde sığdırmış. Yalnız 2. cildin sonunda yıllıktaki hikayelerden sadece ilkine yer vermiş yukarıda da dediğim gibi. Özel sayı ise hiç basılmamış, sanırım bu 16 sayılık ana hikayeyle doğrudan bağlantılı bulunmamış olabilir. Yıllıktaki kısa hikayelerden ilki de bence ilk ciltle eşit sayfa olsun diye dolgu niyetine konmuş olabilir.

Bu hesapla aslında Dokuzuncu Sanat, 2011 serisinin tamamını yayınlamış bu 2 ciltte. Special sayıyı atlamış, Annual 'dan da bir kısa öyküye yer vermiş o kadar. Ben de bu vesileyle öğrenmiş oldum 2 ciltte 2011 serisinin tamamlandığını.

İşte araştırmacı gazetecilik budur. Eline sağlık Ferzan.
Tamamlanmış bir seri var bu durumda elimizde.
Yorumları da çok olumlu.
Direk attım sepete.

Nightrain

Ferzan'a bu güzel bilgi için teşekkür ederim. İlk cilt Amazon'da %50 indirime girince 2 cildi de aldım. Bayramdan sonra geçer elime artık.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aitor03

Dokuzuncu Sanat'ın çıkardığı çizgi romanları beğeniyle takip ve takdir ediyorum. Ancak çevirideki Türkçeleştirme sevdalarına çoğu zaman bir türlü anlam veremiyorum.
Buz Gemisi'nde özel isimlerin Türkçeleştirilmesi bir yana, Maymunlar Gezegeni'nde gözüme çarpan ilk şey CİLTKASABA oldu. Orijinali Skintown, insanların yaşadığı/yaşamayı tercih ettiği, bu yüzden de bu lakabı alan bir getto (hani maymunlara göre daha az kıllıyız ya, "skin" de o hesap). Biliyorum, zor çeviri. Çıplak ten, tüysüz beden vs... cilt... bir yere kadar ama maalesef kasaba değil o. Nasıl ki muhtelif dünya şehirlerindeki Chinatown'lar Çin Kasabası olarak dilimize aktarılmıyorsa, bunu da çok zorlamamak gerekirdi. Kaldı ki Çin Mahallesi deniyor bildiğim kadarıyla...
Neyse...

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

worldman

Son zamanlarda okuduğum en güzel çizgiromanlardan biri.Çizim ve hikaye çok iyi.

pizagor

Harika bir hikaye. Besin zincirinin en tepesindeki yerini yitirmiş insan ve onun tahtına oturmuş, egemenliğini sürdüren insansı arasında zor tesis edilen ve her an uçurumdan yuvarlanmaya meyilli 'barış'ın tarafların ellerinden kayıp gidişini altını doldurarak anlatıyor. Her iki tarafın faşistleri ve barış yanlıları, ütopyacı birlikteliğe inananları, siyasi hamleler, entrika, ihanet, intikam, denkleme dahil olan beklenmedik bilinmeyenler vesaire politik diyebileceğimiz bir hikayeyi güzelleştirecek her unsuru barındırıyor.

Her ne kadar tüm serinin bu iki ciltte toplandığı yazılmış olsa da hikayenin bittiğini söylemek mümkün değil, her şey havada bir şekilde sonlanıyor ikinci kitap. Muhtemelen sonraki serilere kapıyı aralamak maksatlı bir tercih. Zaten isyan ya da devrim, artık nasıl adlandırmak isterseniz, bu iki ciltte sonuçlanıyor olması koskoca bir evreni öldürmek, onun anlatabileceği sayısız hikayenin de önünü tıkamak olurdu.

Dokuzuncu Sanat'ın Sunuş yazısı özellikle güzel. Beni daha ilk sayfadan avuçlarının içine alan şöyle bir cümle yer alıyor o kısa paragrafta:

... Çizgiromanda insan dışında adı geçen tüm bu familya ve kabilelerde yer alan cinsleri (şempanze, goril, orangutan) diğer maymunların uzak akrabası olduklarını belirtmek için 'İnsansı' tanımını kullanmayı uygun gördük. Evrim Kuramı'na dikkat çekerek bilimsel kuramların delillendirilmiş bilimsel gerçekler olduğunu hatırlatmak elbette bir çizgiroman yayınevinin haddi ve işi olmamalıydı, ancak bilimsel 'kuram' olgusu ile tek sağlaması yine kendisi olan faraziyeleri aynı kefeye koyma cüreti gösterilecekse o halde haddimiz ve işimizdir.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

-brendon-

Okuyacak yeni bişeyler arıyordum teşekkür ederim güzel yorumlarınıza siparişi verdim