Shazam

Başlatan kharon, 05 Haziran, 2019, 14:05:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

Shazam kac Tanri eder ?

https://paneller.blogspot.com/2019/06/shazam-6-tanri-eder-mi.html

SHAZAM - 6 Tanri eder mi?

Super kahramanlarin hizla yukselise gectigi 40'larin basinda Fawcett yayincilik da bu karli isten payini almak icin yeni superler  yaratmaya koyulur. Uretilen bazi kahramanlardan sonra Bill Parker bir grup kahraman yaratir, her biri bir mitolojik kahramanin gucune sahiptir. Editor mudahalesiyle bunlar supermenvari tek bir kahramanda birlestirilir : Captain Thunder. Isim kullanimda oldugundan zamanla Captain Marvel'a evrimlesir.

Billy Batson, "SHAZAM!" buyulu kelimesini soyleyince bir super kahramana donusmektedir. Kelime 6 "tanrinin" isimlerinin basharfleridir aslinda : Solomon, Hercules, Atlas, Zeus, Achilles ve Mercury. Boylece Kaptan Marvel Suleyman'in bilgeligine, Herkul'un gucune, Atlas'in dayanikliligina, Zeus'un kudretine, Asil'in cesaretine ve Merkur'un hizina sahip olur.

Her ne kadar Superman'le kiyaslansa da her zaman daha karikaturize cizilir hikayeleri de cok daha mizah agirliklidir (o yuzden yeni sinema uyarlamasi orjine sadik bir yorumdur).

Cocuklar icin uretilmis ucuz bir pulp kahraman yaratmanin serbestligi, esnekligi -ve guzelligi- burada ortaya cikmaktadir hemen; sayilan "tanrilar"dan cogu Yunan panteonuna aittir ama bir kismi yanyana dusunulemeyecek isimlerdir : bir Titan olan Atlas ile Zeus gibi, yahut Herkul'un ve Achilles'in panteonda olmayan sadece birer yari-tanri olmasi gibi. Daha da ilginci kelimenin istenilen sekilde soylenebilmesi icin digerlerinde Yunanca orjinal isimleri kullanilirken son Tanri'da Hermes yerine Roma'li karsiligi Mercury'nin tercih edilmesidir (dogru bir tercih olmali zira SHAZAH kulaga pek hos gelmiyor simdi ). En guzeli ise bu mitolojiyle ilgisi olmayan Ibrahimi dinlerin peygamber figuru Solomon'un buraya monte edilmesi (belki de wisdom - bilgelik karsiligi olarak kullanilan Solomon'un Yunan mitolojisinde bir kadin olan Athena ile temsil edilmesi yuzunden ya da yine kelimenin kulaga hos gelmemesi yuzunden ). Populer kultur ogeleri genellikle oldukca esnek modulerdir, kimse Solomon'un burada ne isi var diye sorgulamaz; uygun bir koken kolaylikla icat edilir.

Bu tanrilardan kimi zaman "olumsuz yaslilar" vs gibi bahsedilse de bizzat Kaptan Marvel kimi zaman 6 Tanri gucune sahip oldugunu vurgulamaktadir. Ornegin gercek Yunan Tanrilari ile yaptigi kavga esnasinda : 

Benim hesabima gore 4 Tanri ancak etse de eglenceli karakterdir Shazam :)

Kaynak : The Classic Era of American Comics, Nicky Wright

BlackBishop

Güzel yazı. Sayenizde yeni şeyler öğrendim. Günlük hayatta ne işime yarar bilmiyorum ama öğrenmenin hazzı bir başka. Teşekkürler.

peder clemente

Sevgili Kharon, güzel ve bilgilendirici tanıtımınız için çok teşekkür ederim.
Cehalete karşı koymak için Hz.Süleyman'ın  bilgeliğine,
Kötülükle mücadele etmek için Herkül'ün gücüne,
Haksızlığa ve zulme katlanabilmek için Atlas'ın dayanıklılığına,
Adaletsizliğe son vermek için Zeus'un kudretine,
Zor durumda olanlara yardım etmek için Merkür'ün hızına,
Yobazlık, önyargı, nefret, açgözlülük, kibir, hırsızlık ve acımasızlıkla mücadele edebilmek için de Aşil'in gücüne,
sahip olma isteğiyle: SHAZAM! diye avazı çıktığı kadar bağırası geliyor insanın...tabii deli diye akıl hastanesine götürmezlerse. :)

hanac

Güzel bir yazı olmuş, keyifle okudum.

kharon

tesekkurler arkadaslar yorumlar icin  :)