Steve Ditko

Başlatan pizagor, 07 Temmuz, 2018, 05:54:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Sabaha kötü bir haberle başladık, Örümcek Adam ile özdeşleşmiş bir ismi, Steve Ditko'yu kaybetmişiz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Steve Ditko 90 yaşında vefat etmiş. Ölümüne kadar kendisine kolay ulasilamayan, yeri pek bilinmeyen ya da bilinse de röportaj vermeye yanaşmayan bir münzevi imiş sanırım. Adına yapılan belgeselde bile güncel görüntüleri yoktu. Bir rivayete göre de Örümcek 'i aslında o yaratmış ama Stan Lee bir şekilde ortak olmuş, sessiz ve içine kapanık yapısından ötürü daha evvel Kirby ve Buscema gibi bunu dile getirmemiş  diyorlar ama gerçek nedir ne değildir tam olarak hakim değilim. Ben Stan Lee yi dev bir şov adamı ve kurnaz olarak gördüğümden bu tarz söylentiler mantıklı geliyor. Kirby ile Buscema 'nın geçmişte söyledikleri de bu düşünceyi destekliyor zaten.

"How to Draw Comics the Marvel Way" kitabını ben tek başıma hazırladım ama Stan gelip önsöz yazdı, birkaç esprili lakırdı ekledi ve adını ilave ederek hem paranın, hem de emeğin yarısına ortak oldu.

...diyor kitabında John Buscema...

O dönem senaryolarda yük gene çizerlerin omuzunda olurmuş. Yazar genel hatlarıyla konu özetini anlatsa da bugünkü gibi detaylı bir metin vermezmiş. Çizer, onu 18 sayfaya (o dönemki comics fasikül sayfa adedi) yayıp panelledikten sonra diyaloglari kendi yazar, senariste onaylatirmis. Roy Thomas da bunu doğruluyor ve ilk dönem Conan çizgi romanlarinda diyalog uyarlamalarını büyük ölçüde Barry Smith 'in yaptığını gizlemiyor. Jack Kirby ise bu konuda en çok mücadele edenlerden sanırım ve onun iddiasına göre çizdiği çizgi romanların %80 senaryo ve metinleri ona ait, ne var ki Stan Lee pek çok şeye adını yazdırmaya bayılıyormuş. Kirby, Ditko 'nun hakkının nasıl yendiğinden ve Stan Lee 'nin onun sessizliginden istifade edişinden de bahsediyordu eski bir söyleşisinde.

Bu konulara hakim olan arkadaşlardan daha detaylı bilgiler almak lâzım. Hangi çizgi roman ve popüler kültür inceleme ve irdeleme sitesiydi unuttum ama geçmişte bu konu hakkında çarşaf çarşaf dosyalar hazırlamıştı. Burayı okuyorlarsa kendilerine selâm ederim, o dosyalardan haberdar olan dostlar varsa da linkleri buraya da kopyalamalarini isterim.

Steve Ditko 'nun kariyeri elbette sadece Örümcek Adam 'dan ibaret olmasa gerek. Yaratmış olduğu başka karakterlerden, bünyesinde yer almış olduğu başka yayınlardan bu başlık vesilesiyle söz edip görseller paylaşalım isterim.

Ayrıca Ditko 'nun ölüm ve bulunuş şekli ile ilgili de bilgi varsa öğrenmek isterim kendi adıma.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com