Bir Zamanlar Hollywood'da

Başlatan hanac, 23 Mart, 2019, 20:24:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

hanac

ferzan

Geçen haftadan beri fragmanı kaç kez izledim hatırlamıyorum...Uzun zamandır bir film için bu denli yükseldiğim olmamıştı...

Bu filmin, epey havalı bulduğum Butch Cassidy and The Sundance Kid, çok sevdiğim Midnight Cowboy, yeni izlediğim The Wild Bunch, ilk versiyonunu izlemediğim True Grit ve sempatik mi yoksa mesafeli mi durduğumu hala çözemediğim ama kesinlikle zamanında karşısında çok vakit geçirdiğim Easy Rider filmlerinin gösterime girdiği 1969 yılının yaz aylarında geçmesi ve arka fonunda sesli ya da sessiz bir şekilde malum olayı kısmen işleyecek olması, beklentimi bulutlara değil uzaya çıkarmış durumda...Herhalde zaman seçimi konusunda Tarantino için daha bereketli bir başka dönem olamazdı...

Filmin söylentileri çıktığından itibaren malum olayı merkezine alacağı yazılıyordu ama tahminimce fondaki detaylardan biri olacak, böylesi bence çok isabetli ve daha Tarantino usulü olacak...En sonunda, filmlerinde yıllardır en çok beslendiği dönemlerden birinde, 1960 'larda geçen bir filmle Tarantino muhtemelen kariyerinin en bariz selamlamalarından birini yapacaktır diye düşünüyorum...

Öyle çok büyük Tarantino hayranı değilim...Çoğu filminden keyif alırım, bilhassa son filmlerine bayılırım, anlatım ve aktarım tarzı da sade bir izleyici olan şahsıma doğrudan hitap eder...O sebeple yerimde duramıyorum desem yeridir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

İkinci fragman gelmiş...Yerimde duramıyorum bu film için... :)

https://www.youtube.com/watch?v=ELeMaP8EPAA
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ZGeralt

Ne Pulp Fiction, ne Kill Bill ne de Django benim öyle çok fazla beğendiğim filmler değil.

Ancak, The Hateful 8 ve Rezervuar Köpekleri benim için tüm zamanların "en iyi filmleri" arasında yer alıyor. Dolayısıyla yönetmenin her işi merak uyandırıyor bünyemde.

Kabaca son 20 yılın en büyük aktörlerinden ikisi bu filmde. Son yılların en başarılı ve en güzel ( kabul ediyorum Margot Robbie'ye ayrı bir hayranlık duyuyorum :) ) aktrislerinden biri bu filmde. Tüm zamanların en büyük oyuncuları arasında yer alan Al Pacino bu filmde.

Konu monu, fragman,reklam, izleyici görüşü, eleştirmen notu falan hikaye, her ihtimalde izleyeceğim bu filmi.

Umarım bu büyük beklentiyi boşa çıkarmazlar. Şunu da itiraf etmeliyim ki, her ne kadar büyük bir çizgi roman sever olsam da, sinemanın daha doğrusu Hollywood sinemasının eski günlerini özleyenlerdenim, süper kahraman filmlerine doyduk, ben yeni "The Departed, Braveheart, Forrest Gump, The Thin Red Line vb." filmler çekilsin istiyorum.

Hadi hayırlısı :)

Tuco Ramirez

dean

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 22 Mayıs, 2019, 12:54:48
Ne zaman gösterime girecek?

Türkiye vizyon tarihi geç biraz. 23 Ağustos. America'da 26 Temmuz.

ZGeralt

Film Cannes'da gosterildi. Şu an Metacritic ortalaması 89.
Imdb 9.8, tabi ki henüz 2 bin kişi oylamış :)

hanac

gamlıbaykuş

Afiş güzelmiş. Çocukluğumda ki çizim afişler ne büyülerdi beni ya  :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Gabby

Alıntı yapılan: hanac - 23 Mart, 2019, 20:39:43
[IMG]http://i64.tinypic.com/n54h2u.png[/img]

Bu retro afişi görünce bir an Robert Mc Ginnis'in elinden çıkmış zannettim, ama adam doksan küsur yaşında :) Fan çizimi imiş ama gayet başarılı bence.

Her çektiği filmi burnundan getirilen, bitime yakın bazıları elinden alınıp başka yönetmenlere tamamlatılan Bloody[/b] lakaplı Slow-motion çekimler ustası Sam Peckinpah aklıma geldi. Şimdilerde hakkını teslim etme adına şiddetin şairi güzellemeleri yapmak geçmişte yaşananları değiştirmiyor ne yazık ki. Neyse, artık Peckinpah yok ama Peckinpah Sineması'nın Hollywood'a serpiştirdiği sporlarla ucundan-kenarından döllenmiş filmler var.

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 15 Haziran, 2019, 09:36:48

ne kadar guzel bir afis olmus ama, donemin renkleri cizimleri, afis tasarimi...

ZGeralt

Açılın gömmeye geldim :)

Filmi yeni izledim, bu başlık altında daha önce ne kadar merakla beklediğimi belirtmiştim, sonuç tam bir fiyasko.
Tarantino'nun sevmediğim filmleri vardı ama hiç biri için "kötü" filmler diyemem. Bu film bence tertemiz "kötü film".

2 saat 40 dakikalık bir işkence ve bunu biraz katlanır kılan unsurlardan bahsetmek istiyorum.
Öncelikle müzikler müthiş seçilmiş, dönemin rock müziğini de seviyorsanız daha çok hoşunuza gidecektir. Tarantino paraya acımamış dünyanın telifini ödemiş, tonla meşhur hit çalıyor filmde.
Di Caprio ve Pitt büyük oyuncular gerçekten, bu filmde tekrar ortaya koymuşlar.  Bu ikisi gibi "jön" bi daha ne zaman gelir bilemem.

Margot Robbie'nin filmde çok az repliği olduğunu söyleyen bir basın mensubunu fena azarlamıştı Tarantino Cannes'da. Robbie filmde toplam 10-15 dakika ya var ya yok, toplam repliği de 3 dakikayı geçmez herhalde. Tespit doğru olduğu için kızmış demek ki abimiz. Bu konuda şunu ekleyebilirim, Robbie yine çok güzel yine çok güzel :)

Filmde 2 saat 30 dakika hiç bir şey olmuyor, hiç bir şey olmuyor ya gerçekten:) Dakikalarca birilerinin araba kullanmasını izliyoruz, çevreyi ve dekoru ne kadar güzel yapmışız reklamı izliyoruz, güzel yapmışlar  da sen Hollywood filmisin, o bütçelerle yapmazsan ayıp.

Tarantino film gösterime girdiği sırada bir mektup yazmıştı, işte filmler deneyimdir, lütfen süprizi bozmayın şeklinde. Bu bana garip gelmişti. Çünkü gerçekten yaşanmış bir olayı anlatan filmde ne "spoiler" olabilir ki ?
Filmin ana karakterleri Rick Dalton (Di Caprio) ve Cliff Booth(Pitt)'in hayali karakterler bunu baştan söyleyeyim.
Bu arada çok önemli not, filmi izlemek istiyorsanız kesinlikle az da olsa Manson Çetesi vakasını ,Sharon Tate (Robbie) cinayetini okumanız gerekli, yoksa sonunda ekrana boş boş bakmanız çok olası.

Tarantino bu iki hayali karakteri ana karakter yapmış, olayın asıl karakterlerini yan karakter yapmış, hatta Manson 30 saniye falan var filmde, figüran yapmış onu.
Filmin bir odağı yok, hatta bir hikayesi olduğunu söylemek bile çok zor. İki hayali karakter üzerinden Hollywood'u ve aslında çok daha fazla olarak TV dizi sektörünü eleştiriyor birazcık,hatta azıcık :)  Özgüvenini yitirmiş, gözden düşmüş, sektörde tutunmaya çalışan bir aktör portresi ile yapıyor bunu.
Manson tarikatı/çetesi ile dönemin gençlik hareketi hippilerin dünya görüşü arasında dağlar kadar fark varken bütün film hippilere küfrediyor. Manson'lar 7 kişiyi ırk savaşını başlatmak için öldürüyorlardı, kılık kıyafetleri dışında hiç bir benzerlikleri yok.
Sharon Tate(Robbie)  saflığın, neşenin, kibirsizliğin sembolü olarak gösteriliyor ama o kadar kısıtlı süresi var, ve o kadar bahsetmiyor ki Tate'den buradan da bi hikaye çıkarmıyor doğal olarak.

Tarantino yıldız bir isim olmanın verdiği rahatlıkla her telden çalmış. Jump cut var,zaman akışını bozduğu kurgu oyunu var, filmin ikinci devresinde olaya giren bir narrator var, var oğlu var. Para var imkan var, istediğimi yapayım demiş. Ortaya çıkan şey bence tatsız bir çorba.

Filmin tek atımlık bir silahı var ve onu da sona saklıyor .

DİKKAT Spoiler ------------

Gerçek hikayede Tate ile beraber 7 kişi, Tate'nin karnındaki 8 aylık bebeği de sayarsanız 8 kişiyi katlediyor çete. Filmde hayali karakterlerimiz vasıtası ile eve giren çete mensupları daha önceki Tarantino filmlerinden aşina olduğumuz "şiddetle" öldürülüyor. Tate, arkadaşları ve hayali karakterlerimiz için mutlu sonla bitiyor. Evet bütün olayı bu filmin, bu kadar. Tarantino bu trajediyi yaşanmamış gibi düşlememiz için, bir nevi Tate ağıtı için çekmiş bütün filmi. Cannes'da ayakta alkışlanmasını buna bağlıyorum. Bir nevi "ah keşke" filmi.

DİKKAT Spoiler ------------

Son olarak Bruce Lee sahnesine değinmek istiyorum, filmin en eğlenceli sahnesi. Ama Bruce Lee'yi kibirli bir ahmak olarak göstermiş, ne kadar doğru bilmiyorum. Tarantino Lee'ye neden bu kadar kin gütmüş onu da bilmiyorum.

Toparlarsam, sıkıntıdan patladığım, büyük beklentim olmasına rağmen bana kocaman bir hayal kırıklığı bırakmış bir film buldum ben.

4.5/10

KenParker

vAY bE! Sonunda bi Tarantino filminin 4.5/10 aldığını gördüm ;D

Ben asıl HayalKahvem'in yorumunu bekliyorum. Bakalım o ne diyecek...

Nomad

@ZGeralt

Güzel gömmüşsün üstad.
Ben de fon müziği vereyim  ;D

https://youtu.be/SM1JNinpPg4

Edit:Ben niye embed video linki veremiyom ya?