Batman: Lanet - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 24 Mart, 2019, 21:09:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bloodslince

Alıntı yapılan: BAHADIR - 16 Mayıs, 2020, 13:03:45
Bir kapak orijinaline uygun bire bir nasıl Türkçe'ye uyarlanır... Kullanılan fontlardan tutunda balona yerleştirilmesine kadar çizgiroman jargonuna uygun nasıl yerleştirilir... Kullanılan kapak kağıdından, iç sayfalarda kullanılan kağıdın gramajına kadar kaliteden nasıl taviz verilmez...

Tam anlamıyla ders niteliğinde bir iş; bu bağlamda Ertan bey ve emeği geçen herkese teşekkürler... Ki grafik uygulamada adı geçen Yiğit Sakmar da ayrı bir teşekkürü hak ediyor...

Renklerin canlılığı yanında baskının kalitesi de göz kamaştırıyor... Bermejo'nun kullandığı renk paletini bu kadar doğal ve orijinaline sadık olarak verilmesi sanırım matbaanın bir ayrıcalığı... Görüntü kalitesi yanında sayfalarda ki panellerin bu derece de keyif vermesinin nedeni sanırım orijinal ebat kullanılması... Buradan da kitapların orijinaline sadık olarak basılmasının görsel bir sanat olan çizgiromanda ne kadar önemli olduğu gözler önüne seriliyor...

Türkiye de ki ekonomik koşullar ve kağıt standartları, Türk comics boyu (16x24)  gibi bir ebata bizi mahkum ediyor... Bu da açıkçası alınan keyfi biraz köreltiyor...

Batman-LANET özeline dönersek herkesin gördüğüne fazla bir ekleme yapmaya hacet yok... Türkiye standartlarının çok üstünde bir çalışma olmuş... Ama acaba soft kapak değilde sert kapak tercih edilseydi daha iyi olmazmıydı diye düşünmedim değil...

Belki ileride tek cilt olarak sert kapak düşünülüyordur ve onun satışlarını etkilememek için böyle tercih edilmiştir ama bu edisyonun sayı sayı sert kapak olarak basılması seriye daha bir değer katacağını da es geçmeden edemedim...

Emeği geçen herkese Türkiye'de bir çizgiromanın nasıl basılması gerektiğini gösterdikleri için bir kez daha teşekkürler...

+1

Ertan abi benim çizgi romanlarda geldi. Kesinlikle çok güzel bir iş çıkartmışsınız, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yarın okumaya başlayacağım. Kapaklar ayrı, kullanılan malzeme ayrı, teknik detaylar ayrı güzel olmuş. Orijinal boyutta basılması da gerçek anlamda çok daha keyifli, özgün bir okuma sunuyor. Bu ciltleri alıp tablo niyetine çerçeveletip duvara asabilirim, o derece çok beğendim. Yanında gelen ayraçlar çok özel ve güzeller.

Bahadır abiye ek olarak belki ayrı ayrı değilde tek ciltte üç sayı için HC basılabilir mi? Basılırsa onu da alırız için rahat olsun.  :D

Kaliteli ve emek kokan bu baskılar için tekrardan teşekkürler Ertan abi.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

Barmen Minik

ertan bey zamanında üstüne basa basa bu türk işi çizgi roman boyutunu basmayacağını söylüyordu. ilk başlarda neden bu boyut diye JBC ye laf edenler de çoktu. bunda ilk kitaplardaki bazı cropların güzel olmaması da etkiliydi. sonra bu new52 ayagına diğer yayıncılar da yuttu JBC  yi. resmen bu türk comic camiası çarkları herkesi ezip öğütüyor. neyse JBC hala eski tip boyutu hatta orjinal boyut işler de basıyor ama katı biçimde karşı olan insanların bile bu çarklarda ezilmesi üzücü oldu.

Jedmau

Alıntı yapılan: Barmen Minik - 18 Mayıs, 2020, 02:33:24
ertan bey zamanında üstüne basa basa bu türk işi çizgi roman boyutunu basmayacağını söylüyordu. ilk başlarda neden bu boyut diye JBC ye laf edenler de çoktu. bunda ilk kitaplardaki bazı cropların güzel olmaması da etkiliydi. sonra bu new52 ayagına diğer yayıncılar da yuttu JBC  yi. resmen bu türk comic camiası çarkları herkesi ezip öğütüyor. neyse JBC hala eski tip boyutu hatta orjinal boyut işler de basıyor ama katı biçimde karşı olan insanların bile bu çarklarda ezilmesi üzücü oldu.

Merhaba,

Yazınız ile ilgili bir kaç düzeltme ve ekleme yapayım :)

Öncelikle New 52 değil, Rebirth döneminde oldu bu olay ama bahsettiğiniz gibi öyle yutma veya çarkların ezip öğütmesi şeklinde olmadı. Rebirth basılırken YKY geleneksel boyuta uyacağından bahsetti, yayınlar yan yana düzgün dursun diye, daha sonra bazı yayıncılar bizim de16 x 24 diye adlandırılan boyutta basmamızı ' rica ' ettiler. Sanırım DC nin en önemli serileri bizde olduğu için, bizim kitapların yanında sırıtsın istemediler. DC asla bize müdahale etmedi, karışmadı.

Bizde ' Hep beraber güzel şeyler yapılacak ' ( hepimiz biriz ) yalanına kanıp, uyumlu olmak adına kabul ettik. Son derece pişmanım. Pişmanlığımın tek nedeni bu saçma sapan birlik beraberlik yalanına kanmış olmamdır. Sizleri bu olaydan dolayı üzdüğüm için tüm samimiyetimle özür dilerim.

Zaten an itibari ile DC Rebirth serileri dışında ve bir iki DC harici yeni seri dışında bu boyutta basmıyoruz. Geri kalan bastığımız her şey 17 x 24 basılıyor ve öyle devam edecek.

Doğrudur veya yanlıştır, biz bu konuyu geçeli çok oldu. Üzerinde düşünülmesi gereken boyut değil, daha önemli olan dürüstlük ve doğruluk gibi değerlerdir.

Orijinal boy basımlarımız da devam edecek. Joker Killer Smile, Harleen, Joker / Harley Criminal Sanity gibi serilerin tamamı Prestige Edition diye adlandırılan Lanet boyutunda basılacak.

Sevgiler & Saygılar

Barmen Minik

yanlışlıkla new52 yazmısım özür dilerim. bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek lazım diyebiliriz en azından artık kimse "neden tüm yayıncılar ortak DC basımları yapmıyorlar" demez ancak beyaz şövalye/dünyadaki son şövalye gibi yeni ciltleri kendi sisteminizde basmamaya başlayınca bunun artık kalıcı bir değişim olduğunu düşündüm/k. özellikle bu forumda her yeni yayın altında ilk merak edilen şey artık fiyat bile değil boyut-kagıt kalitesi. bunda şu günlerde büyük çeşitlilikler olmasının etkisi var. en stabil olan yayın evleri YKY ve siz JBC de bile çeşitlikleri çoğaltı. okuyucuyu korkutuyor, ekonomik olarak çok büyük sorun olmadıkça kağıt kalitenizi düşüreceğinizi düşünmüyorum ama boyut konusu maalesef içlerimize şüphe verdi. yanıtınız için teşekkürler

Pulluk

Gerek baskısı, gerekse çizimleri ile tekrar tekrar okunacak bir iş ortaya çıkmış...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

-brendon-

Tablo gibi çizimler,kaliteli baskı,güzel hikaye,daha ne olsun teşekkürler Ertan abi.Daha çok Batman bekliyoruz

Jedmau

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim :)

Nomad

Çizer Bermejo harika iş çıkarmış.
Her panel tablo kalitesinde.

JBC harika iş çıkarmış.
Baskı, boyut, font vs fevkaladenin fevkinde.
Kesinlikle premium ürün.

Yazar Azzarello ya sözüm
https://www.youtube.com/watch?v=-7ZdD46jCe8
O kadar çok boş yapmış ki.
"Bi sus la motorun soğusun" dedim birçok yerde.
Her panele birşeyler yazmak zorunda hissetmiş kendini.
Elindeki Batman, Watchmen değil
Sen de Alan Moore değilsin.
Hikayende biraz psikolojik derinlik var diye bu kasıntı nedir.
Sürekli sosyal, psikolojik, varoluş, din, tanrı, yaratılış, ölüm vb konularda tahliller, tespitler, fikirler.
Ne yeni, ne derin, ne de vurucu bir şey söylemiş. En önemlisi de çoğu boşu içinde bulunduğu panelle uyumsuz.
Belki bir yazar / çizer ten uyuşmazlığından da bahsedilebilir, bilemedim şimdi.
Bu laf kalabalığı güzelim panellerin içine gömüldüğü için görseli de bozmuş.
Müteveffa John "big" Buscema "benim çizimlerimi çinilemede mundar ediyorlar" diye başta Ernie Chan ve diğer tayfaya kızardı.
Kendi yazıp kendi çinilemek isterdi ama zaman yetmezdi.
En sonunda başarmıştı. Sonrasında vefat etti zaten. Yaramadı reise. Son çizimiydi diye aklımda kalmış.
Bknz. Lal 6 cilt olan renkli Conan cilt 4. İnce olan seri.
Onu hatırladım güzelim çizimlerin mundar oluşunu görünce.
Ulan hikayen belli.
HAFİF SPOILER
Batman in geçmişteki bir pişmanlığı bilinçaltında fazla hareketlidir, gerçek algısını kaydırır, yorumunu etkiler vs vs.
SPOILER BİTTİ
Uzatma işte.

Bermejo, Alex Ross gibi ustalar çizince Virgin Cover gibi Virgin Complete seçeneği sunulmalı okuyucuya  ;D
Hikaye ve metinler cildin sonunda birkaç sayfada olsun, dileyen açsın oradan okusun, dileyen panellere bakıp keyfini çıkartsın.
Günün sonunda çizgi roman görsel bir ortam. Metin / görsel oranı bozulduğunda tadı kaçıyor.
Batman yazıyorsan hikayeyi, duyguyu, arkaplanı vs her ne anlatıyorsan az ama sağlam metinle anlat ki çizgi roman okuduğumuzu anlayalım.
Ha elinde hikaye olarak Watchmen vardır, Sandman vardır yaz eline kuvvet.
Azzarello ya kızdım, nerelere geldim.

Alın okuyun, gözünüz bayram etsin.

Jedmau

Alıntı yapılan: Nomad - 08 Haziran, 2020, 14:01:48
Çizer Bermejo harika iş çıkarmış.
Her panel tablo kalitesinde.

JBC harika iş çıkarmış.
Baskı, boyut, font vs fevkaladenin fevkinde.
Kesinlikle premium ürün.

Yazar Azzarello ya sözüm
https://www.youtube.com/watch?v=-7ZdD46jCe8
O kadar çok boş yapmış ki.
"Bi sus la motorun soğusun" dedim birçok yerde.
Her panele birşeyler yazmak zorunda hissetmiş kendini.
Elindeki Batman, Watchmen değil
Sen de Alan Moore değilsin.
Hikayende biraz psikolojik derinlik var diye bu kasıntı nedir.
Sürekli sosyal, psikolojik, varoluş, din, tanrı, yaratılış, ölüm vb konularında tahliller, tespitler, fikirler.
Ne yeni, ne derin, ne de vurucu bir şey söylemiş. En önemlisi de çoğu boşu içinde bulunduğu panelle uyumsuz.
Belki bir yazar / çizer ten uyuşmazlığından da bahsedilebilir, bilemedim şimdi.
Bu laf kalabalığı güzelim panellerin içine gömüldüğü için görseli de bozmuş.
Müteveffa John "big" Buscema benim çizimlerimi çinilemede mundar ediyorlar diye başta Ernie Chan ve diğer tayfaya kızardı.
Kendi yazıp kendi çinilemek isterdi ama zaman yetmezdi.
En sonunda başarmıştı. Sonrasında vefat etti zaten, son çizimiydi yanlış hatırlamıyorsam.
Bknz. Lal 6 cilt olan renkli Conan cilt 4. İnce olan seri.
Onu hatırladım güzelim çizimlerin mundar oluşunu görünce.
Ulan hikayen belli.
HAFİF SPOILER
Batman in geçmişteki bir pişmanlığı bilinçaltında fazla hareketlidir, gerçek algısını kaydırır, yorumunu etkiler vs vs.
SPOILER BİTTİ
Uzatma işte.

Bermejo, Alex Ross gibi ustalar çizince Virgin Cover gibi Virgin Complete seçeneği sunulmalı okuyucuya  ;D
Hikaye ve metinler cildin sonunda birkaç sayfada olsun, dileyen açsın oradan okusun, dileyen panellere bakıp keyfini çıkartsın.
Günün sonunda çizgi roman görsel bir ortam. Metin / görsel oranı bozulduğunda tadı kaçıyor.
Batman yazıyorsan hikayeyi, duyguyu, arkaplanı vs her ne anlatıyorsan az ama sağlam metinle anlat ki çizgi roman okuduğumuzu anlayalım.
Ha elinde hikaye olarak Watchmen vardır, Sandman vardır yaz eline kuvvet.
Azzarello ya kızdım, nerelere geldim.

Alın okuyun, gözünüz bayram etsin.

Ahahahaha okuduğum en eğlenceli eleştirilerden biri oldu :) Eleştiri yaparken bu kadar hoş bir dil... Tüm samimiyetimle teşekkür ederim.

Konuya gelecek olursak, spoiler paylaşmak uygun olmayacağından çok detaylı yazamayacağım ama kanımca Azzarello kitabın sonuna giden yolu mümkün olduğunca gizemli ve sonu tahmin edilmesin diye onlarca gönderme vs ile süslemiş. Bu süslemeler yapılırken ister istemez okuyuculara cevabı çok açık olmayan sorular yöneltilmiş ama aslında soruların hepsinin cevabı var.

Şahsen, son yıllarda okurken en çok keyif aldığım yayınlardan biri oldu benim için. Sonunda bir 10 dakika kendi kendime gülüp kitabı baştan ne zaman tekrar okurum diye sordum.

Çizimler için söylenecek hiç bir söz yok, içini virgin basma Fikri kafama yattı diyebiliriz ;)

Sevgiler ve Teşekkürler

Nomad

Alıntı yapılan: Jedmau - 08 Haziran, 2020, 16:55:17
Ahahahaha okuduğum en eğlenceli eleştirilerden biri oldu :) Eleştiri yaparken bu kadar hoş bir dil... Tüm samimiyetimle teşekkür ederim.

Konuya gelecek olursak, spoiler paylaşmak uygun olmayacağından çok detaylı yazamayacağım ama kanımca Azzarello kitabın sonuna giden yolu mümkün olduğunca gizemli ve sonu tahmin edilmesin diye onlarca gönderme vs ile süslemiş. Bu süslemeler yapılırken ister istemez okuyuculara cevabı çok açık olmayan sorular yöneltilmiş ama aslında soruların hepsinin cevabı var.

Şahsen, son yıllarda okurken en çok keyif aldığım yayınlardan biri oldu benim için. Sonunda bir 10 dakika kendi kendime gülüp kitabı baştan ne zaman tekrar okurum diye sordum.

Çizimler için söylenecek hiç bir söz yok, içini virgin basma Fikri kafama yattı diyebiliriz ;)

Sevgiler ve Teşekkürler
Bu hikayeyi okuma, Azzarello gibi kendini ispatlamış bir yazara çemkirme şansını verdiğiniz için ben teşekkür ederim.   ;D
Sevgiler, saygılar.

falconstar

Bu nasıl bir yorum kardeşim. Hayran kaldım. Bir kitap ancak bu kadar iyi anlatılır. Bunca senedir ÇR okurum bu kadar derin düşünmedim. Zaten düşünsem de bu laflar çıkmaz benden. Eline yüreğüine sağlık.

Nomad

Alıntı yapılan: falconstar - 23 Haziran, 2020, 13:12:36
Bu nasıl bir yorum kardeşim. Hayran kaldım. Bir kitap ancak bu kadar iyi anlatılır. Bunca senedir ÇR okurum bu kadar derin düşünmedim. Zaten düşünsem de bu laflar çıkmaz benden. Eline yüreğüine sağlık.
Teşekkür ederim üstadım.

Mrtekin

Ben de daha önceden hem fasikülleri, hem de şömizli cildi olmasına rağmen, JBC'nin bastığı edisyonları da aldım.

Şu kadarını söyleyim; muhteşem bir edisyon olmuş, orijinal edisyonu bile geçmiş, bir Türk okuru olarak yaşattığı bu gurur için JBC'ye ve Ertan Ergil'e özellikle teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varlar.

Daha önce kitap hakkında yazdığım yorum ise aşağıda;

"İngilizce şömizli cildini alıp okudum haftasonu. Bermejo'nun çizimleri gerçekten aşmış ama aynısını maalesef senaryo bazında söyleyemeyeceğim.

Azzarello'nun ne yapmak istediğini maalesef kendi adıma çok anlamış değilim. Korku-gerilim- supernatural janrı falan diyerek biraz kendimi avutsam da; kitabın tam olarak nerede konumlandığını anlayamamam okurken beklentilerimi iyice aşağıya çekti. Oluşturulan hikaye, Batman'e çok gitmiş mi, açıkçası bundan da emin değilim.

Ezcümle, çizimler haricinde ben kendi adıma hikaye bazında çok aradığımı bulamadım."
They drew first blood...

Jedmau

Alıntı yapılan: Mrtekin - 12 Temmuz, 2020, 19:22:36
Ben de daha önceden hem fasikülleri, hem de şömizli cildi olmasına rağmen, JBC'nin bastığı edisyonları da aldım.

Şu kadarını söyleyim; muhteşem bir edisyon olmuş, orijinal edisyonu bile geçmiş, bir Türk okuru olarak yaşattığı bu gurur için JBC'ye ve Ertan Ergil'e özellikle teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varlar.

Daha önce kitap hakkında yazdığım yorum ise aşağıda;

"İngilizce şömizli cildini alıp okudum haftasonu. Bermejo'nun çizimleri gerçekten aşmış ama aynısını maalesef senaryo bazında söyleyemeyeceğim.

Azzarello'nun ne yapmak istediğini maalesef kendi adıma çok anlamış değilim. Korku-gerilim- supernatural janrı falan diyerek biraz kendimi avutsam da; kitabın tam olarak nerede konumlandığını anlayamamam okurken beklentilerimi iyice aşağıya çekti. Oluşturulan hikaye, Batman'e çok gitmiş mi, açıkçası bundan da emin değilim.

Ezcümle, çizimler haricinde ben kendi adıma hikaye bazında çok aradığımı bulamadım."

Güzel sözlerin için teşekkür ederim dostum :)

Hikaye konusunda senin gibi hikaye konusunda kafasında soru işaretleri oluşan okular var. Azzarello biraz kafa karıştırmak istemiş.

Aslında yazacağım bir kaç cümle ile olayı çok daha net bir hale getirebilirim ama forum ortamında spoiler yazmak doğru olmayacaktır :)

Seninle araştığımızda seve seve anlatırım.

Sevgiler

dayıcomics

Bence Laneti 3 kitap olarak değilde 5 kitap olarak düşünselerdi çok daha iyi bir hikaye çıkardı. Şimdi orta şeker olmuş.