Heroes In Crisis

Başlatan rumar80, 05 Mart, 2020, 11:31:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

DC'nin son dönem "önemli" maceralarından biri Heroes In Crisis. Ülkemizde yayınlanacağı bilgisi de mevcut. Bu nedenle yazacaklarım bazı dostların hoşuna gitmese de Kitabı okuduktan sonra düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Spolier vermemeye çalışarak kısaca antaayım:

DC evreninin üç baba karakteri; Superman, Batman ve Wonder Woman, kahramanların yaptıkları savaşlar sonrası yaşadıkları ruhsal gerilimi atmaları, içlerinde hissettikleri sorunlara çözüm üretmeleri için Amerika'nın ortasında Sanctuary adı verilen bir yer inşa etmiştirler. Kahramanlar buraya diledikleri zaman gelip, diledikleri kadar kalabilmektedir. Teknolojide Kripton bilimi kullanılmış ve konuklar X-men'deki tehlike odası gibi bir ortamda (tek farkı ortamı kendi istedikleri şekilde ve istedikleri sürece çalıştırabilmekteler) bilgisayarların psikolojik desteklerinden yaralanmaktadır.

Son dönem konukları arasında Türk okurlarının bilmediği bazı kahramalar dışında geri dönmüş ancak ailesi ve her şeyini kaybetmiş Wally West, Roy Harper, Booster Gold, Poison Ivy ve daha önce Santuary'de bulunmuş, ancak bu sefer Ivy'i ziyaret için gelmiş olan Harley Quinn bulunmaktadır. Kitabın başında anlarız ki Sanctuary'deki herkes bilinmeyen biri tarafından öldürülür ve görüşme tutanakları çalınıp yavaş yavaş gazetelere dağıtılmaktadır. Başlıca şüpheliler ise diğerinin katil olduğunu düşünen Harley ve Booster'dır. İkisi hem peşlerindeki kahramanlardan kaçmakta, hem de gerçek katili bulmak ve adını temizlemek için uğraşmaktadır.
    Tom King maceranın yazarı, Clay Mann ise çizeri. Çizimler güzel. Mann'ın işlerini sanırım ilk defa görüyorum ancak beğendim. Tom King'e gelince.... Mr. Miracle'ı sevdim. Vision'a bayıldım ama bu macera bana çok basit ve yavan geldi. Dünyanın en büyük dedektifi olan Batman ve diğer kahramanlar karşılarına sunulan ile yetinip, derinleme bir araştırma yapmadan katil olarak kabul ettikleri ikilinin peşine düşüyor. Booster ve Harley ise ayrı yollardan, kendilerine inanan iki dost ile çözüme ilerliyorlar. Açıkçası DC evreninde ters köşe yapılsın, dengeler değişsin diye planlanmış bir öykü. Amacına ulaştı mı? Şu an için herhalde. Ama ileride ne olur bence soru işareti.
    Peki ben ne düşünüyorum? Açık söyleyeyim zaman kaybı olduğunu düşündüğüm bir macera. Daha önce de dediğim gibi bu şahsi görüşüm. Macerayı MUTLAKA beğenen çıkacaktır ama ben keşke almasaydım diyorum.
    Son olarak bundan sonra sırada bu maceranın Batman ve Flash üzerindeki etkilerini anlatan yan cildini okuyacağım. Belki orada en azından Batman ve Flash hakkında fikrim değişebilir. Yine de..... 

Jedmau

Tam bir hayal kırıklığı.

Jedmau

Yanlış anlaşılma olmasın, hayal kırıklığı olan Umar Abi'nin yazdıkları  ;D Sevmediğine inanamıyorum :)

Benim sevdiğim bir kitap, çizimlerde enfes :) Basılınnca bir daha okuruz.

Nightrain

Altevren incelemesini yapmıştı. Okuduklarım hiç hoşuma gitmedi. Özellikle Wally West'e yapılanlar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

lemazmatik

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Mart, 2020, 11:31:59
   Açık söyleyeyim zaman kaybı olduğunu düşündüğüm bir macera. Daha önce de dediğim gibi bu şahsi görüşüm. Macerayı MUTLAKA beğenen çıkacaktır ama ben keşke almasaydım diyorum.

Keşke yalnızca zaman kaybı olsa  :-\ Çok kötü sonuçları olan bir hikaye. Neyse ki Flash Forward bir nebze içimizi ferahlattı  :)

İdrava

İtiraf etmem gerekiyorki sırf kitabın adının içinde crisis kelimesi geçtiği için alırım. Yıllardan beri crisisleri bekliyorum...

Jedmau

Bu kadar istenmiyorsa basmayalım, olsun bitsin :)

Şaka bi yana, herkesin ayrı bir ağız tadı var, bana göre leş olan nice yayın yerlere göklere sığdırılmadı bazı ortamlarda veya artık dünyada baş yapıt ilan edilen bazı yayınlar kısa vs diye eleştirildi tenhalarda. Tamamen zevk & renk çıkmazı.

Umar Abi, beğenmediyse sonuna kadar saygı duyarım. Kendisinin fikirlerine her zaman hem saygı duymuş hem de söylediklerinden feyz almışımdır. Sonuçta okumuş ve tad alamamış ama okumadan yorum yapmak 'bence' yanlış.

Ha, inanın alınsın veya okunsun diye demiyorum. Burayı sevdiğim pek çok dost ve üstadın mesajları için takip ediyorum. Buradan bize ekmek çıksın derdinde değilim, zaten haz etmeyenimiz çok, zorla hasıma mal mı satacağız :D

Pek çoğununuz burun kıvırdığı Deadpool, mangaları alaşşa ediyor, 1-2 dizi veya haber çıkıyor satışlar beşe ona katlıyor. Bunu da gayet iyi satarız, almazsanız da canınız sağolsun :) Çok şükür başkaları gibi kalkıp ağlayıp serileri yarım bırakıp,  iptal de etmiyoruz (Evet, Amerikan Vampiri de basılacak). Sonuçta basmayı uygun bulmuşuz, ayrıca sadece biz değil başka yayınevleri de bu yayını almak için kurdeşen döküp basmak istemiştir. Neyse... Dileyen okur dilemeyen okumaz :)

Yukarıda yazdıklarım sadece peşin hüküm verilmesini doğru bulmamamdan dolayıdır. Biz, Marmara veya Arka Bahçe farketmeksizin savunduğum bir görüştür.

Herkese iyi geceler :)

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

Kitaplıkta sadece beğendiğim kitapları bulundursaydım sanırım kitaplığımın yarısını elden çıkarmak zorunda kalırdım...

Fantastik Dörtlü ile çizgiroman alemine dalmış birisi olarak Bugün ne Hickman ne de güncel serileri bana o John Bryne'lı Joe Sinnot'lu hazları veriyor... Keza Kaptan Amerika, Thor ya da Spider... Ben (biz) bu gün çizgiroman okuyorsak çocukluğumuızun getirdiği nostalji ile bunu devam ettiriyoruz... Beğenilerimiz, isteklerimiz ve algılarımız 10-15'li yaşlarda ki gibi olmasa da hala o tadı yakalamanın peşinde koşturup duruyoruz...

Ertan bey Deadpool örneği vermiş... Kesinlikle konu ve içerik olarak şahsım adına hiç keyif vermeyen hikayeler yumağı... Keza Flash... Bir tek beğendiğim cildi Flashpoint cildi idi... O da idare eder kıvamdaydı... Bir kaç cilde yayılsa daha enfes bir hikaye çıkabilirmiş diye bir eleştiri getirebilirim mesela... Keza yan hikayeleri çok kötüydü... New 52 serisinde ise ilk cildi hala bitiremedim...

Örnekleri çoğaltabiliriz... Heroes Crisis özelinde ise herkes beğenecek diye tabii ki bir şey yok... Ama çizimleri süper... Konunda kıyaslama yaparsak çok kötü olacağını tahmin etmiyorum ama bu cümlemi kitabı okuduktan sonra yutabilirim... Sıkıntı yok... ;)

Benim tek talebim... Çizgiromanların artık hak ettiği kalitede basılması... Bu bağlamda her zaman dediğim Türkiye de bu işi layıkı ile yapan yayınevleri parmakla gösteriliyor ve benim nezdim de bunlar 3 bilemedin 4 yayınevi...

Bu yayınevleri sayesinde grafik ve balonlama olarak level atlasakta edisyon olarak tenzih edeceğim bir kaç kitap dışında hala hakkı ile kitap basamıyoruz...

Sözün özü comicslerin, frankofonların, yada fumettilerin artık orijinal ebatlarında basılması gerekiyor... Sanatçıya, çizerin emeğine ve okuyucunun taleplerine verilecek en büyük katma değer budur bence...

Türkiye'nin ekonomik koşulları ve maliyetleri, Türkiyede kullanılan kağıt tabakasının verdiği fireler, orijinal boy basamamak hususunda   en büyük etken olarak lanse ediliyor ve haklılık payı var... Ama fiyatların zaten ayyuka çıktığı bir ortamda hiç olmazsa serial olmayan yayınlarda yada özel baskı, Hard Cover yapılan yayınlarda bu ayrıcalığı görmek okuyucunun hakkı diye düşünüyorum...

Örnek vermek gerekirse... Joker sert kapak cildi muadillerine göre bedava denebilecek bir rakam ile satışa sunuldu... O cilde 80 tl dense bile kimsenin gıkının çıkacağını sanmıyorum ki okuyucu bu bağlamda ne fiyat ve edisyonlar gördü... Hele ki baskısı tükenmiş olan gerekli şeyler cildinin ulaştığı rakamları düşünecek olursak sert kapak, mükemmel bir balonlama ve grafik uygulama ile okuyucuya sunulan bu eser fiyat performans olarak takdire şayandı... Ah bide Orijinal boy olsaydı... 55 değilde 85 TL olsaydı kimin gıkı çıkardı diye sormak istiyorum...

Tekrar konu başlığına dönecek olursak; Heroes In Crisis'in konusu iyi midir kötü müdür bilemem ama herkesin alıp kitaplığına koyacağı bir eser olacağı muhakkak... ;)

dayıcomics

Ertan abi, sen bas Crisis serilerini ben üçer beşer alırım hepsinden  ;D