Sayı 9 Korsan'ı Ararken...

Başlatan sadikbilcen, 27 Temmuz, 2020, 13:02:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sadikbilcen

Hakan KARABEY'in çizdiği bir Lami TİRYAKİ senaryosu...

hanac

Vay be yıllar içinde yavaş yavaş da olsa 9. sayıya ulaştınız.

Tebrik ediyorum.

Hakan Karabey

ferzan

Ümit Kaptan 'ın 8. sayısını temin edememiştim. Paydos 'un sitesi girmeye çalışırken hata veriyor. Bu sayı da aynı şekilde mi satılacak? Daha öncekilerde olduğu gibi 8 ve 9 'u da belli başlı çizgi roman satış noktalarına gönderemez misiniz? En azından İstanbul, Bursa ve İzmir 'deki belli başlı çizgi roman evlerinde falan bulunsa daha ulaşılabilir ve sergilenebilir halde olmaz mı? Böyle hem gözden hem gönülden uzak oluyor. Tek merkezli satış yöntemiyle çıkan yayınlar çoğunlukla gözardı edilmeye ve unutulmaya mecbur bırakılmış gibi oluyor.

Ümit Kaptan 'ın 2000 ortalarında çıkan ilk edisyon sayılarını da, Paydos 'la çıkan ikinci basımları ve devam sayılarını da alan biri olarak (son iki sayı hariç) bu çizgi romanın bu denli izole kalmasına gönlüm razı gelmiyor. Göz önünde olmayınca, rahat ulaşılamayınca ve zaman aşımına uğrayıp unutulunca da böyle hak etmediği bir sessizliğe bürünüyor Ümit Kaptan başlıkları da. Yanlış anlamayın, siz daha iyi bilirsiniz elbette. Sonuçta bunca yıldır türlü türlü yöntemini denediğiniz ve maddi olarak da kendinizden verdiğiniz ortada ama benimkisi de haklı bir temenni diğer yandan.

Ümit Kaptan 'a yıllarca mesafeli kaldım, fanzin olduğu ve çizgi roman dergilerinde haberi geçtiği sıralar ilgimi çekmişti ama sonradan uzak durmuştum. Yıllar içerisinde fikrim değişti ve çıkan sayılarını bir bir temin ettim, ilk basımlarını dahi buldum. Kendi penceremden Ümit Kaptan 'ı bir üretim olarak sevabıyla günahıyla inceleyip kapsamlı bir yazıya dökme fikrim de vardı ama yukarıda belirttiğim gibi, gözden uzak olunca gönülden de uzak oluyor ve iştah kayboluyor. Şunu bilmenizi isterim ki eskiden olduğu gibi 24 sayfalık fotokopi fanzinler halinde bile çıkarsanız ben almaya ve okumaya devam ederim ama tek dileğim kısıtlı ölçüde de olsa bazı çizgi roman evlerinde bulunabilmesi ve insanların denk gelip göz teması kurabilmesi. Belki de yeni sayının kapağını afiş olarak da çizgi roman evinin görünür bir yerinde sergileyip okura ısrarla hatırlatılması.

Forumda Ümit Kaptan 'ı az kişiyle de olsa tartışmak, muhtemel esin mecraları üzerine konuşmak, içeriğin kalitesini irdelemek istiyorum. Yeni sayılar üzerine belki bir, belki iki kişiyle kritik yapabilmek istiyorum ama bu durumda pek mümkün olmuyor. Şayet yapabilsek, şu ankinden daha iyi olmaz mı? Hem biz 2000 başlarından beri varlığını sürdüren bir yerli üretimi konuşmaya devam ederiz, hem de üreticisi olan sizlerle daha kapsamlı diyaloglar kurarız ki size de motivasyon ya da bireysel revizyon olarak geri dönüşü olur. Fena mı olur?

Ben Ümit Kaptan hakkında konuşmaya, bir profesyonel çizer ve tutkulu okur olarak çeşitli eleştirilerde bulunmaya, neyi niçin beğendiğimi ve neyi niçin yadırgadığımı belirtmeye, hikayelerin temeline inmeye ve daha pek çok şeye dünden razıyım. Eminim bana eşlik etmek isteyecek birkaç arkadaşım daha olacaktır forumdan. Yeter ki gözden uzak olmasın ve şu ankinden daha ulaşılabilir durumda olsun. Bir tek satış yöntemiyle kendi kendini unutturmasın. Sizden naçizane ricam budur.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

sadikbilcen

Sayın Ferzan...Hakan ile de bu konuları çok konuştuk.Özelde biz, genelde Türkiye de ki çizgi roman anlayış ve kavrayışı hakkında...Kimse tabi ki sizin gibi profesyonelce görmeyebilir ve zorunda da değil.Hakan bu konularda buradan yada özelden size ulaşacaktır.Ümit Kaptan ın tarihsel yolculuğu çoğunlukla onun inatta denilebilecek azimli çalışması sayesinde oldu.Takdir edersiniz ki çizim,çinileme,senaryo vb işlerin aynı kişinin sorumluluğunda olması süreci ağdalaştırıp peryodu uzatıyor.Dediğim gibi Hakan daha iyi bir değerlendirme yapacaktır.Değerli katkılarınızdan dolayı en içten teşekkürlerimi sunarım.Böyle platformlar umudumuzu canlı tutuyor bir de sizin gibi insanlar.
Sevgilerimle....