Ana Menü

Argo

Başlatan hennessy, 30 Ocak, 2013, 14:54:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

http://www.imdb.com/title/tt1024648/

1979 yılında 4 Kasım tarihinde Şah'ın devrildiği İran devriminin en yoğun günlerinde, militanlar başkent Tahran'daki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalı'yı rehin alırlar. O hengamede kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada Elçiliği'ne sığınır ve hayatları halen tehlikededir. Her an yakalanma ve öldürülme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. CIA uzmanı Tony Mendez bu Amerikan vatandaşlarını kurtarmak amacıyla bir film senaryosuna yakışır oldukça riskli bir plan hazırlar...
Filmin hem başrolünü hem yönetmenliğini üstlenen Ben Affleck imzalı yapımda ünlü oyuncuya Alan Arkin, John Goodman, Kerry Bishé, Kyle Chandler, Rory Cochrane ve Christopher Denham gibi isimler eşlik ediyor.
Senaryo ise Antonio Mendez'in "Master In Disguise" adlı kitabının bazı bölümlerinden esinlenerek Chris Terrio tarafından kaleme alındı.
Alıntı : Beyaz perde

Temposu yavaş ama detay konusunda çok iyi hazırlanmış bir film.O zamanın koşulları kişileri sahneleri çok iyi yaratılmış.Kurtarılan insanlar ile oyuncular nerde ise bire bir sonunda gösteriliyor.Vaktiniz olduğu bir zaman izleyiniz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Altın Küre ve Oyuncular Birliği tarafından En İyi Film seçildi.

Sanırım Oscar töreninde de sürpriz yapıp Lincoln'u geçebilir.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 30 Ocak, 2013, 14:56:19

Lincoln'ü yarısına kadar izleyip sıkılıp bırakmıştım. Bu da temposu düşük bir film oskarlık mı, bence detayları saymazsak zor.

Ama Amerikan halkı gerçek olsa da olmasa da böyle kurtarma filmi boş göndermez derim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Yıllar önce sinemada buna benzer bir film seyretmiştim ve çok beğenmiştim.konusu bu tür olan filmlerde aksiyon filmin sonuna kadar sürüyor.sıkılmadan izlenebiliyor.Eminim buda güzeldir... 8) ::) :)

V

Ahım şahım bir öyküsü,senaryosu yok.Pardon biraz "şah"ım var işin içinde. :)
Bir dönem filmi olarak detaylara dikkat edilmiş.Film bir kurtarma öyküsü ama beklediğiniz bir gerilim ve aksiyon varsa hevesiniz kursağınızda kalabilir benden söylemesi. :(
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Ben hala Ben Afleck'in nasıl oluupta , ahududular dışında bir ödül alabilmiş olduğunu çözemedim. Yerine bir uzaylı geçmiş olmasın ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 30 Ocak, 2013, 18:32:59
  Ben hala Ben Afleck'in nasıl oluupta , ahududular dışında bir ödül alabilmiş olduğunu çözemedim. Yerine bir uzaylı geçmiş olmasın ;D

Bir önceki filmi The Town'da çok çok iyi idi.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5468.0.html

alan ford

Bir tanesi belki tesadüftür ama ortada iki iyi film varsa kesin uzaylıdır diyorum o halde ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Benim Ben Affleck'e guvenim tam ya. Calisiyo cocuk, ilerde daha da yurur :)

rumar80

İran İslam Devrimi sırasında halk ABD konsolosluğunu işgal eder ve ABD'ne sığınan Şah'ın iade edilmesini ister. İki ülke arasında pazarlıklar başlar. Kimsenin bilmediği ise vize bölümünde çalışan altı kişinin işgal sırasında elçilikten kaçıp Kanada büyükelçisinin evine sığınmış olmalarıdır. Aradan aylar geçer. Bu altı kişinin yakalanmaları an meselesidir. Onları İran'dan çıkarmanın yolunu arayan CIA çılgın bir planla ortaya çıkar: bilim kurgu filmi çekmek için İran'a giden bir grup Kanadalı film ekibi olacaklardır.
   Sahra pasaportlar hazırlanır, Hollywood bağlantısı kurulur. Geriye bu bilgileri onlara ulaştırmak kalmıştır. CIA'in kurtarma grubundan bir ajan Tahran'a doğru yola çıkar. Düşman topraklarda operasyonu (adı çekileceği iddia edilen film olan ARGO'dan almıştır) tamamlamak nasıl olacaktır?
   Gerçek bir hikayeden uyarlanan film bu sene Oscar'lara damgasını vurdu. Oyunculuğu tartışmalı olsa da Ben Affleck yönetmenliğini ispat etmiş durumda. Ağır ağır ilerleyen, asla aşırı aksiyona (hatta hiç aksiyona) kaçmayın bir film yapmış. Zamanın geçtiğini fark etmediğiniz gibi sıkılıyorsunuz da. Bir baş yapıt değil belki ama rahatlıkla izlenebilecek bir film.

V

İyi bir dönem filmi olmuş.Devrime siyasi yönden değil.insani yönden bakan,"öcü" değil,gerçekleriyle resmedilmiş bir İran var filmde.Türk oyuncular da artısı.
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 30 Ocak, 2013, 14:56:19

Argo için böyle demişiz.

Şimdi iki filmi de izlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim, Argo bir tık önde ve Oscar'ı haketmiş.

Kesinlikle çok iyi bir film, gerçek olay olduğuna inanamadım ve biraz araştırdım.

Fazla ipucu vermeyeyim ama herşey gerçekmiş.

Helal olsun Kanadalılara ve Argo  - **** yourself  :)  (Filmi seyredenler anladı)