Hatıra

Başlatan s.b, 18 Kasım, 2009, 11:39:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Vay; yine geçmişe gittim. Bu Hulk'un kapağı efsanedir.

Okuyucuya kızan; fırça atan, muhatap olmayan yayıncılara baktığımda; Ali Recan'ın cidden çok kıymetli ve naif bir insan olduğunu görüyorum.

Bir anı: Alfa'ya ilk siparişi hepimiz gibi bu posta Çek'i denilen melanet ile geçmiştim. Arkasında da daracık bir yer vardır; yazacak yer bulamazsınız. Neyse kargacık burgacık doldurdum ve gönderdim.

Aradan bir Zaman geçti; postacı elinde Kocaman bir koli ile çıkageldi. Meğer adamlar da okuyamadıklarından; istediğim her seriyi baştan sona ve üstüne diğer istemediğim serileri katarak göndermişler. Say say; oku oku bitmemişti.

Şimdi hayırla yad ediyorum; demek ki aşk ile yapmış bu işi Ali Recan; tüketici değil birey olarak bizlere yaklaşmış; önem vermiş; hepimize çr özelinde kitap sevgisi aşılamış; çok güzel günlermiş.

They drew first blood...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Mrtekin - 07 Kasım, 2016, 10:16:03
Yok; bu değil yaw. Hatta Conan'ın böyle birşeyi mi varmış; ilk defa gördüm.  :D

Benim söylediğim; fasikülün içine basılmış çizgi roman ansiklopedisi eki. Çr karakterleri tanıtılıyor idi.
Mrtekin alta aldığım görselden bahsediyorsun sanırım,

küçük boydaydı...sanki benim aklımda punisher'ın fasikül ortalarından çıkartılıp katlanarak oluşturulan "çr ansiklopedisi" olarak kalmış..a'dan z'ye idi...ancak sanırım son sayfalara doğru proje "şişirilmiş"  ;) ve öylece apar topar "tamamlanmıştı.. pdf halinde örneklerini (taranmış) internet sitelerinde bulabilirsin...
not:bazı maddelerin içerikleri hatalıdır
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Sami Bro,

TUGAN senaryosu ne oldu ?

Lütfen burada yayınlayalım.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: s.b - 07 Kasım, 2016, 08:41:47
Bu kitapları dün İlker Beyden aldım. Onda bulabilirsin. Zengin bir arşivi var.

abi senin resimlerden güzelce taranmış bir kaç örneği istesek  :) e-dergi için "fan sayfamızda" kullansak nasıl olur?
not:kalidor'un görselini paylaştığı conan el kitabı'da "efsanedir"  :) orjinal olan amerikan baskısını ne kadar karşılıyor bilmiyorum ama conan fasiküllerinde yayınlanan sayfalarla toplanmıştı yanlış hatırlamıyorsam:"yemekler,içecekler,hiborya halkları vs" ...

V

Alıntı yapılan: Mrtekin - 07 Kasım, 2016, 10:16:03
Yok; bu değil yaw. Hatta Conan'ın böyle birşeyi mi varmış; ilk defa gördüm.  :D

Benim söylediğim; fasikülün içine basılmış çizgi roman ansiklopedisi eki. Çr karakterleri tanıtılıyor idi.

Çizgi roman ansiklopedisi Alfa'nın Punisher serisi içerisinde verildi..
"İstemem,eksik olsun.."

s.b

Alıntı yapılan: hanac - 07 Kasım, 2016, 20:25:55
Sami Bro,

TUGAN senaryosu ne oldu ?

Lütfen burada yayınlayalım.
Bende yok abi. Eğer Alfa Yayınları yayınladıysa buluruz. Araştırmaya devam.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Mrtekin

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 07 Kasım, 2016, 20:19:13
Mrtekin alta aldığım görselden bahsediyorsun sanırım,

küçük boydaydı...sanki benim aklımda punisher'ın fasikül ortalarından çıkartılıp katlanarak oluşturulan "çr ansiklopedisi" olarak kalmış..a'dan z'ye idi...ancak sanırım son sayfalara doğru proje "şişirilmiş"  ;) ve öylece apar topar "tamamlanmıştı.. pdf halinde örneklerini (taranmış) internet sitelerinde bulabilirsin...
not:bazı maddelerin içerikleri hatalıdır

Aynen; budur; teşekkürler. Bu proje; çr ansiklopedisi olarak Türkiye'de bir ilkti Di mi? Daha önce yapılmış mıydı?

Bi de bu projenin sorumlusu arkadaş kimdi? Okur köşesinden sivrilip editör olan?
They drew first blood...

s.b

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 07 Kasım, 2016, 20:27:55
abi senin resimlerden güzelce taranmış bir kaç örneği istesek  :) e-dergi için "fan sayfamızda" kullansak nasıl olur?

Resimlerimi tekrar tarar boyutlarını ufaltmadan size atarım.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Mrtekin - 08 Kasım, 2016, 03:11:43
Aynen; budur; teşekkürler. Bu proje; çr ansiklopedisi olarak Türkiye'de bir ilkti Di mi? Daha önce yapılmış mıydı?

Bi de bu projenin sorumlusu arkadaş kimdi? Okur köşesinden sivrilip editör olan?

aslında bu "çizgi roman ansiklopedisi" ile ilgili bir açıklama 91-92 yıllarında yayınlanan "punisher" serisinin ilk sayısında,okuyucu mektuplarında yapılmış... ve daha önce "alfa  grafik serisi" adıyla yayınlanan kısa ömürlü (4 sayı süren) yayında verilmeye başlandığı okuyucuya açıklanmış. böylece ilk defa  "alfa grafik serisi"nde başlayan (ekler halinde toplam 32 sayfa verilmiş ve yarım kalmış )  "çizgi roman ansiklopedisi" , punisher`da yayınlanarak tamamlanmış.buradaki eklerde son sayfa  "120" olarak gözüküyor...

"alfa grafik serisi" ,içeriğinde  hollanda ve fransız kökenli tek sayılık maceralardan oluşan çizgi roman örnekleri yayınlama azminde bir "alfa" yayını olarak bugün muhtemelen çok az kişi tarafından hatırlanıyor..."dr.justice" adlı serüvenci doktor`un (frankofon) ve futbolcu macerası olan "roel dıjkstra"nın (hollanda) başat olduğu 4 sayı içinde (aynı sayıda  başlayıp biten); "zorlu ikili","liseli arkadaşlar" gibi çizgi romanlarda yer almıştır. "dr.justice" ve ayrıca"punisher" çizgi romanı üzerine bilgilendirici yazılar,tanıtımlar vardır (ki o sene başlayacak punisher çizgi romanının yayınına destek yazısı gibidir)...Tan Oral (karikatürist) ve Okay Gönensin (gazeteci)in ,çizgi roman üzerine yazdığı ve o yıllarda bazı dergilerde yayınlanan "denemeleri"de bu yayınların sayfalarında yer almış,peşinden de "çizgi roman ansiklopedisi" adında ilk ekler verilmiştir...

gelelim  hazırlayanlara...bildiğim kadarıyla tüm bu sürecin "okuyucu mektupları"na verilen cevapları da dahil ön planında ,o sırada Aşkın Güngör var...ancak Güngör`ün bu projeyi tek başına sahiplenen bir not veya açıklamasına o yıllardan beri rastladığımı hatırlamıyorum ki muhtemelen bir ekip çalışmasıdır...o sırada "okuyucu mektupları" ve diğer sayfaların yazı ve teknik işlerini (teknik olan, baskıya hazırlıkta işin içine girer çoğu zaman...)beraber yaptıkları isimler vardır: Necattin Sinanç, Fatma Aldığ,Uğur Aktürk ve çeviri yapan Oğul Kutay,ayrıca yazıişleri müdürü Lale Gücüm...ancak bu isimlerden bilgi için ulaşılabilecek yegane kişi yazar ve yayıncı Aşkın Güngör`dür sanırım... ve bu "küçük" ve her şeye karşın bir "ilk" olan yayının ayrıntıları onda mevcuttur...

Mrtekin

Teşekkür ederim,Yunusmeyra. Gerçekten tarihe ışık tuttun.
They drew first blood...

pizagor

Bir yunusmeyra, bir de rumar80... Ayaklı hafıza bu iki dostumuz. Hayranlarıyım :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Mrtekin - 09 Kasım, 2016, 07:36:44
Teşekkür ederim,Yunusmeyra. Gerçekten tarihe ışık tuttun.
:)

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Kasım, 2016, 09:14:35
Bir yunusmeyra, bir de rumar80... Ayaklı hafıza bu iki dostumuz. Hayranlarıyım :)

yok pizagor , "sadece sorular bildiğim yerden geliyor "   :D     

rumar80

Sorular benim de okuduğum yerden çıkıyor ondan.

s.b

Afşin Gürler'in mektubu.

s.b

KAPTAN AMERİKA RESİM YARIŞMASI ÜÇÜNCÜSÜ HAKAN ALPİN