Hellboy Omnibus Set

Başlatan KenParker, 07 Nisan, 2021, 14:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KenParker

Nightrain

The Complete Short Stories Vol 1 ve 2'yi de dahil etselermiş keşke.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

kırkambar

Bu omnibuslar önceden zaten vardı, ben edinmiştim. Yaptıkları yenilik kutusu olmuş. Yalnız bu serinin güzel tarafı fiyatı. Tanesi 25 dolara geliyor ve bizim değil ama ABD şartlarında çok uygun. BPRD'nin sert kapakları bile Marvel'ın Epic Collection'larıyla aynı fiyata, 35 dolardı. Seriyi sevenler için gerçekten güzel setler.

KenParker

Evet tüm set toplam 100 dolar. Bence de makul.
Alım yapabilirm, bilmiyorum. Türkiye'de her yıl baskı beklemek yordu.

Nightrain

hellion

Alıntı yapılan: Nightrain - 08 Nisan, 2021, 11:29:55
Burada 89.46 USD

https://www.bookdepository.com/Hellboy-Omnibus-Boxed-Set-Mike-Mignola/9781506725970?ref=grid-view&qid=1617870564672&sr=1-5

Bu set bayağı hesaplı oluyor. Free delivery worldwide dediğine göre kargo da ücretsiz oluyor sanırım. Yalnız merak ettiğim; burada gümrükte ne kadar bir ödeme yapmamız gerektiği. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı acaba?

The complete short stories'i nedense eklememişler. 13 + 2 ciltlik TPB'lerde o kısa hikayelerin hepsi mevcut. The complete short stories'in 2 cildine bu sitede baktım; ikisi 700 tl'ye yakın tutuyor. Hiç hesaplı değil.

KenParker

iyi haber. Omnibus Türkiye'de satılmaya başlamış. Hemen sipariş verdim.

pizagor

Omnibus denince aklıma gelen iki sözcük var: Felix ve @BAHADIR :)

İyi bir seçenek!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Ama 2022'de Hellboy değil... ;)

KenParker

Bak seen, neler oluyor, yeni proje var galiba.

allan quatermain

Alıntı yapılan: KenParker - 25 Ocak, 2022, 01:18:46
iyi haber. Omnibus Türkiye'de satılmaya başlamış. Hemen sipariş verdim.

Neredeki satışı kastediyorsunuz? amazon tr'de gördüm ama, amazon us'e göre epey pahalı satılıyor orada  :-\

KenParker

Hepsiburada, Trendyol gibi yerlerde vardı. Ben daha uygun olduğu için Arkadaşkitapevi sitesinden aldım.

KenParker

Omnibusu bitirdim. Bu vesileyle bir kaç şey karalamak isterim. Daha önce Mignola'nın çizerliğinden bahsetmiştim. Busefer de yazarlığından bahsedelim. Eminim çok iyi tanıyanlar vardır ama bilerek hiç tanışmamış birisine bahseder gibi anlatacağım.

http://altinmadalyon.com/altin/yabanci-cizerler/sevdigimiz-cizerlerden-sayfa-ornekleri/15/

Hemen söyleyeyim, Mike Mignola gözümde bir kez daha büyüdü. Önceden Mignola'nın çok iyi kısa hikaye yazdığını düşünüyordum. Üç beş sayfada bile koskoca folklorik bir masaldan özünü alarak yeni bir hikaye yazabiliyor ve o üç beş sayfada bambaşka bütün bir anlam çıkartıyor. Ancak Mignola bundan daha fazlasıymış bunu net gördüm. Sırasıyla tüm Hellboy hikayelerini okuduğumda farkettim ki aslında o kısa hikayelerin her biri bütünün parçasıymış. Ve pazıl gibi oturarak gitmiyorlar bildiğin dizgisel şekilde ana hikayeyi oluşturuyorlar-mış. Düşündüğümden daha fazlasıymış. Çok şaşırdım.

Türkçe basılan Hellboyların tamamı bende mevcut. Mignola seven birinde olmaması düşünülemez zaten) Kötü haber: Türkçe baskılar kronolojik sırayı takip etmiyormuş. İyi haber: Omnibus kronolojik sırayla gidiyor. Aralarındaki en büyük farksa malum: Türkçe basılan bütün Hellboy'lar külliyatın dörtte biri bile değil. Alt tarafta meraklısı için Türkçe basılan bütün Hellboyların listesini yazarım. Omnibustan söz edecek olursak. Adamımız omnibusta kadına dönüşüyor.

;D Şaka şaka. Boynuzlu kadın, olur mu hiç?

Omnibusa gelirsek öncelikle İngilizce. Ama çeyrek ingilizcesi olan ben bile biraz bilgimle, arada translate bakarak okuyabildim. Bunda Mignola Usta'nın büyük yardımı vardı. Çünkü adam her kareyi hikaye bütününde anlatının parçası olarak çiziyor. Panel zaten hikayeyi gösteriyor yani. Mignola'yla ilk kez karşılaşacak olan mevzuyu anlamadıysa şöyle yapabilir. Elinize Zagor, Sandman veya istediğiniz bir seriyi alın. Bir de rastgele Hellboy'un bir sayısını alın, karşılaştırın. Mignola'nın sırf seyredilerek bile büyük ölçüde anlaşıldığını fark edeceksiniz.

Sonra karakterler. Hellboy'da hikayeye katılan her karakter ana hikayenin parçasıymış onu da öğrendim. Kafası kesik ava çıkan kral, Şu Ceset hikayesindeki -ki benim en sevdiğimdir- kaybolan bebek, Baba Yaga'nın yanındaki sürekli pipo tüttüren fesli, Köprüde patakladığı metal dev, havada uçan kartal, o, bu, şu, sinek bile ana hikayede önemliymiş. İleriki ciltlerde tekrar karşılaşınca fark ettim. Migmola'nın yazarlığına hayranlığım bir kez daha arttı.

1600 sayfa omnibususun okuma zevki epeey uzun oluyor. Kaç fincan kahve bitti hesap edemedim. İlk iki cilt yukarıda bahsetmiş olduğum parça parça hikayelerden ana hikaye bütünene gidiyor. Üçüncü cilt Wild Hunt ise devasa uzun tek bir hikaye. Hikayenin sonunda krımızı kahramanımız... Öhhö öhö. Spoiler vermeyelim. Üçüncü ciltte Mignola çizerliği tek bir kişiye devretmiş Duncan Fegredo adam gözümde bir kez daha büyüdü. Hem Mignola tarzını özümsemiş hem de istediği gibi kendi müstesnalığını sergilemiş. Alttaki iki kare Fegredo'ya ait. Bunlar bambaşka çizim dünyaları. Değişiklik muazzam.

4. son cilt Hellboy İn Hell'de adammızın yolu Cehenneme düşüyor. Yolculuk bildiğin düşmeyle başlıyor) Cehennemde bazı değişiklikler olmuş. Bazı değil, komple değişmiş. Admımızın burada bir şeyleri algılaması gerekiyor ama iki arada bir derede. Az Aksiyon bol felsefe var. E çizgi romana felsefe de lazım. İlerki sayfalarda muhtemelen sulu boya işlere denk geliyoruz. Nefis. Neyseki sonlara doğru hikaye yeşeriyor. Felsefeye boğmadan, sıkmadan, nihayete eriyor.

Yetmez diyene şu arkadaş da Mignola anlatsın :)

https://www.youtube.com/watch?v=wLxaOYKVKb8&list=PLhjnfhE3qD2sw2wKnw679aYqY1nx2pSYU&index=2

Sırada Complete Short Stories var. Türkçe basılır mı bilmem. Basılmazsa el mahkum ingilizceini okuyacağım. Altta Türkiye'de basılan Mignola eserlerini yazdım. Sıralamasını rast gele yaptım. Edinmek isteyen bence sıralamyı boşversin. Çünkü TR yayınlnması rastgele gidiyor.

Hellboy Yıkım Dölü İthaki
Hellboy Şeytanı Uyandır İthaki
Hellboy Zincirli Tabut ve Diğer Öyküler İthaki
Hellboy Fatih Kurtçuk İthaki
Hellboy Kıyametin Sağ Eli İthaki
Hellboy Tuhaf Hikayeler İthaki
Hellboy Geceyarısı Sirki JBC
Hellboy Yaşayan Ölüler Evi JBC
Hellboy Maskeker ve Canavarlar JBC
Hellboy Kış Özel Sayısı fasikül JBC
Hellboy Krampusnacht fasikül JBC
Cıvata Kafa ve Diğer Tuhaf Vakalar Karakarga
Meraklısına bonus: Mignola kapağı, Conan fasikül Lal 29. sayı Karakurbağa.

Nightrain

Amazon'un 4 al 3 öde kampanyasından bu box seti aldım. Setin şuna ki fiyatı 2.558,33 TL, %32 indirim ile 1.728,47 TL'ye düşmüş. 4 al 3 öde kampanyasından alacağınız kitaplara göre 1.300 küsür TL'ye düşüyor. Artık kimseyi Hellboy basın diye darlamayacağım. :D

Animvader

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Kasım, 2023, 12:10:22Amazon'un 4 al 3 öde kampanyasından bu box seti aldım. Setin şuna ki fiyatı 2.558,33 TL, %32 indirim ile 1.728,47 TL'ye düşmüş. 4 al 3 öde kampanyasından alacağınız kitaplara göre 1.300 küsür TL'ye düşüyor. Artık kimseyi Hellboy basın diye darlamayacağım. :D

Library editionlarla bu set arasında kaldım ben de ama arada tabi büyük maddi fark var. Hayırlı olsun hocam, valla amazon sağolsun basılacak mı derdi bitti benim açımdan.