7 Kişi Ölecek

Başlatan peder clemente, 08 Nisan, 2019, 06:44:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

Orijinal adı: 7 Men From Now (Bundan 7 adam sonra gibi bir anlama geliyor. Ya da belirli bir olaydan (soygun, cinayet) sonra 7 adam.)
Yapım Yılı: 1956
Yönetmen: Budd Boetticher.
Oynayanlar: Randolph Scott (Ben Stride), Lee Marvin (Bill Masters), Gail Russell (Annie Greer).
Türkiye'de daha iyi bir adla oynamış: 7 Kişi Ölecek.
Warner Bros firması adına çekilen filmin görüntüleri renkli.

Gerilimi ve temposu hiç düşmeyen, sürükleyici bir Western.
Yağmurlu bir gece. Şapkası ve treçkotundan sular akan bir adam, çalılıklar arasında ilerlemektedir. Korunaklı bir yerde ise, ateş başında kahve içen iki kişi dinlenmektedir. Yağmur altında ilerleyen adam, iki kişinin yanına gelerek: "Ateşinizi ta tepeden gördüm" der.
İki kişiden biri telaşlanır fakat adının Clint olduğunu öğrendiğimiz diğeri onu sakinleştirir.
"Dur, kendisi sadece yağmurdan korunmak için bize uğradı. Haksız mıyım?" diye sorar Clint.
Adam: "Haklısın" der ve kendine bir kahve koyar.
İki kişiden, telaşlı tip sorar: "Uzun yoldan geliyor olmalısın?"
Orta yaşlı, sağlam yapılı ve sert bakışlı konuk: "Yürüdüm" der. Anlattığına göre: Chiricahua kızılderilileri üzerine atlamış ve atını alıp yemişlerdir. Çünkü açtırlar.
Clint sorar: "Sizi tanıyor muyum bayım?"
Adam: "Silver Springs'te bulundun mu hiç? Ben oradan geliyorum".
Clint: "Orada bir cinayet işlenmiş diyorlar. Yapanları yakalamışlar mı?"
Adam: "İkisini yakalamışlar" deyince; Clint elindeki kahve kupasını aceleyle atıp silahına davranır. Peşpeşe silah sesleri gelir. Dışarıda bağlı iki at ürkerek kişnerler. Sonraki sahne: Gündüz. Güneşli bir hava. Arizona topraklarında, gece yağmurla gelen adamı at üzerinde görürüz. Yedeğinde de bir at vardır... Film bu şekilde açılır ve yavaş yavaş gizemleri çözülür.

Bu sert ve dürüst adamın adı Ben Stride. Silver Springs kasabasında Şeriflik yapmış. Seçimi kaybedince (bazen dürüst insanlar seçimleri kaybederler ve çoğunlukla dürüstlüğün bedelini öderler), kendisine Şerif Yardımcılığı teklif edilmiş fakat gururuna yediremediği için kabul etmemiş. Bunun üzerine kendisinden genç ve güzel eşi çalışmak zorunda kalmış ve Wells Fargo şirketinde katibe olarak işe başlamış. Gelen giden posta arabalarının ve taşıdığı yüklerin kayıtlarını tutuyormuş. Filmde anlatılan olaylar 1867-1873 yılları arasında, iç savaştan sonra geçiyor. Bir gün, posta arabasının getirdiği ve içinde 20.000 altın dolar bulunan sandık, soyguncular tarafından ofisten çalınmış ve onlara engel olamaya çalışan Ben Stride'ın eşi öldürülmüş. Soyguncular 7 kişiymiş. Karısının ölümünden kendisini sorumlu tutan Ben Stride, filmin başında soygunculardan ikisini hakladı. Geriye 5 kişi kaldı. Bir ünvanı olmayan Ben Stride, bir vigilante gibi haydutların izini sürüyor. Ben Stride, öldürülen eşinin intikamı için 7 kurşun hazırladı. Eşinin ruhu intikamının alınmasını istiyor ve bekliyor. Haydutların ikisi cezasını buldu bile.

Haydutların izini süren Ben Stride, yolda mahsur kalmış bir çifte yardım eder. Kansas City'den California'ya gitmekte olan bu evli çift: John Greer ve Annie Greer'dir. Annie, evli olmasına rağmen, kendilerine yardım eden ve onlar için canını tehlikeye atan Ben Stride'dan hoşlanır. Ben Stride da, karısını andıran bu kadından. Filmin sırları yavaş yavaş açılır. Evli çiftin Wagon'da (Üstü tenteli araba) taşıdıkları bir yük vardır. Başları dertten kurtulmamış ve yolda paraları tükenmiştir. Silver Springs'te iş arayan John Greer, soyguncularla karşılaşmış ve 500 Dolar karşılığında, içinde 20.000 altın doların bulunduğu sandığı, New Mexico'da bulanan Flora Vista kasabasına götürmeyi kabul etmiştir. Eşi Annie, bu anlaşmadan habersizdir. Soygun ganimetinin, Wagon'daki oturma yerinin altında gizli olduğunu bilmeyen Ben Stride ise, muhafız ve izci gibi onlarla birlikte seyahat etmektedir. Bu arada denkleme iki kişi daha dahil olur: Bill Masters (Lee Marvin) ve arkadaşı Clete; soyguncuların peşindeki Ben Stride'ı izleyerek altına ulaşmayı ve ele geçirmeyi planlamaktadırlar. En iyi villain'lerden biri olan Lee Marvin, Masters karakterini başarıyla canlandırmış. Masters, sabıkalı biri. Ben Stride, daha önce onu iki kez kodese tıkmış. Stride'ın dürüstlüğüne ve cesaretine saygı duyuyor. Hatta bir seferinde Ben Stride'ın hayatını bile kurtarıyor. Bill Masters, sert, kabadayı, iyi silah çeviren ve hızlı silah çeken bir tip. Altını taşıyan John Greer'i "kibar ve yumuşak" biri olarak niteler. Oysa John Greer, silah taşımamasına rağmen filmin ilerleyen bölümlerinde cesaretini ve asaletini gösterir. Zor durumdaki Ben Stride için, ölümü pahasına yardım istemek için Flora Vista Şerifine gider.

Flora Vista'da, soyguncular ve katiller, elebaşları Payte Bodeen ile altınları getirecek arabayı beklemektedirler. Wagon, gelir ancak içinde altınlar yoktur. Ben Stride, altın sandığını, yem gibi ortaya koymuş, Arizona'daki Davidson Canyon'daki kayalıkların arkasına gizlenmiştir. Bir bacağından yaralı vaziyette beklemektedir. Eski Şerif Ben Stride, ölümünden kendisini sorumlu tuttuğu karısının intikamını alarak altınları Wells Fargo'ya geri teslim etmeyi  planlamaktadır. Aç kalan Chiricahua kızılderilileri yolcuların atlarına bile göz dikmektedir. Burası vahşi batı. Soygunculardan birinin dediği gibi: "Kimse mecbur kalmadıkça güneye gitmez". Sınırı geçip Meksika'ya gitmek isteyen haydutlar, pis işlerin peşindeki comanchero'lar hariç. Burası vahşi batı; eski bir söz vardır: "Dodge'un batısına kanun, Pecos'un batısına vicdan uğramaz" derler.Sergio Leone'nin 1968 tarihli "Once upon a time in the west" filminden,vahşi batıda şiddet öncesi gerilimi en estetik şekilde yansıtan bir sahne:

Filmin sonunda üç etapta hesaplaşma olur. Haydutların başı Bodeen'in gönderdiği iki adam ile kayalık vadide. Sonra Bodeen ve adamı ile aynı yerde çatışma. Ve finalde bir düello. Belki de, düelloyu iyi silah çevirerek gösteri yapan değil, sakin kalarak kararlı ve hızlı davranan kazanır.
Yönetmen Budd Boetticher, iyi bir Western nasıl çekiliri göstermiş. Benim izlediğim kopyada bir tercüme hatası vardı. Bir takas yerinde, yaşlı bir adam, apaçilerin korkusundan dolayı terkedilmiş mekandan viskileri yürütmektedir taşıyabildiği kadar. Ben Stride, yaşlı adama "Old Timer" der. Vahşi batıda: "yaşlı ve tecrübeli kimse, eski toprak" anlamında kullanılan tanımı; mütercim, "eski çalışan" olarak çevirmiş.

Filmin İMDB puanı:7.5                     
Benim puanım:7.7

eyoruk

5.fotoğraf Bir Zamanlar Batı'da filminden değil mi ?

hanac

Alıntı yapılan: eyoruk - 08 Nisan, 2019, 11:28:39
5.fotoğraf Bir Zamanlar Batı'da filminden değil mi ?

Yazı için teşekkürler Pederim, pek lezzetli olmuş.

Eyoruk haklı, o resim Sergio Leone'nin filminden. İleride tek başına duran arkadaşda Charles Bronson.

peder clemente

Evet arkadaşlar. O sahne "Once Upon A Time İn The West" filminden. Sergio Leone'nin 1968 tarihli kültleşmiş filmi Türkiye'de "Batıda Kan var" adıyla gösterildi. Bir zamanlar batıda, belirli bir zamanda olan biteni epik bir dille anlatır ünlü film. Bir devrin sona erişini de. Resmin üzerindeki metinde vahşi batıyı anlattığım için; o ortamı en iyi temsil edeceğini düşündüğüm filmden bilinen kareyi koydum. Gerekli açıklayıcı ifadeyi şimdi resmin üzerine ekledim. Teşekkürler. Değerli Adminim Hanac'a resimlerin boyutlarını düzelttiği için ayrıca teşekkür ederim.
Frank Çetesinin, Brett Mc Bain'in küçük oğluyla çiftlikte karşılaştığı sahne de; vahşi batıyı ve onun acımasızlığını en iyi gösteren sahnelerden biridir: