BONANZA

Başlatan Mister NO, 28 Temmuz, 2011, 17:35:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

1959-1973 Arasında ABD'de çekilen dizi 1974-75 li yıllarda ülkemizde de gösterilen ilk dizilerdendi.Bir western dizisi olması da o yıllarda merakla izlenmesi için yeterli olmuştu.

Oyuncular-Karakterler ve oynadıkları dizi sayısı:

Lorne Greene  ...  Ben Cartwright (430 episodes, 1959-1973) 
Michael Landon  ...  Joseph 'Little Joe' Cartwright (429 episodes, 1959-1973) 
Dan Blocker  ...  Eric 'Hoss' Cartwright (415 episodes, 1959-1972) 
Pernell Roberts  ...  Adam Cartwright (202 episodes, 1959-1965) 

TV tarihinde en uzun süreli yayınlanan Western dizilerinin içinde yer alan Bonanza, 14 sezonda 430 bölüm gösterimiyle 20 sezon yayınlanan Gunsmoke'un hemen arkasında ikinci sırada bulunmaktadır.
Son derece akıllı bir aile reisi olan bir baba ve onun farklı eşlerinden doğmuş üç oğlundan oluşan Cartwright ailesinin maceraları anlatılmaktadır. Yayınlandığı dönemde alışılmamış bir Western türü olarak göze çarpan filmin ana temasını, baba Ben Cartwright (Lorne Greene) ile onun birbirlerine hiç benzemeyen üç oğlunun; kibar mimar Adam (Pernell Roberts), sıcak ve sevimli dev Eric "Hoss" (Dan Blocker), tez canlı ve atılgan Joseph "Küçük Joe"nun (Michael Landon) birbirlerini, komşularını ve topraklarını korumaları oluşturmaktadır. Hop Sing (Victor Sen Yung) adlı bir de Çinli göçmen aşçısı olan ailenin yaşadığı yer, Nevada'daki Tahoe Gölü'nün kıyısındaki Ponderosa Çiftligi'dir. Kulağa son derece hoş gelen ve akılda kalıcı özelliğiyle dikkat çeken filmin müziği ise televizyon için yapılan müzik parçaları içinde en çok bilinenlerden biri olarak kabul edilmektedir.
1970 li yıllarda TAY Yayınları tarafından çizgi roman olarak da yayınlanan diziden fotoğraflar.

rumar80

Dizi bittikten sonra Michael Landon Küçük ev, Lorne Greene ise Battlestar Galactica dizileri ile daha da ünlendiler.
Benim favorim ise hep Adam'ı oynayan Pernell Roberts idi. Adam diziden en erken ayrılan karakterdi. Pernell Roberts da TRT'de de yayınlanan Trapper John MD dizisinde doktor rolünde oynamıştı.
  1993 ya da 1994 yılında TRT Bonanza'yı tekrar yayınlamıştı

darkwood

Her hafta yeni bölümünü izlemek için heyecan ile beklediğimiz çok güzel bir dizi idi, Tay yayınlarının tarafından büyük boy olarak yayınlanan çizgiromanlarıda fevkaledeydi. Tekrar yayınlansa da seyretsek..
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Bonanza dergisi deyince aklıma Kızılmaske İstanbul'da ve Mehmetçik Kıbrıs'ta (bunun adını yanlış hatırlıyor olabilirim) geldi
   Fantom ve Diana Topkapı sarayında ve zümrütlü hançeri çalmaya çalışanlar. Ne heyecanlanmıştım okurken.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Temmuz, 2011, 18:13:34Fantom ve Diana Topkapı sarayında ve zümrütlü hançeri çalmaya çalışanlar. Ne heyecanlanmıştım okurken.

şimdi bulsakta okuyabilsek keşke
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

BAHADIR

Abiler iyi, güzel, hoş konuşuyorsunuz da yaşınız biraz ortaya çıkıyor...Yaşlandınız... ;)

Şaka (ama gerçek) bir yana amcamlar 59'a çekiyor biz 75 de ancak izliyoruz...Şimdi olsa ertesi gün altyazısı ile aynen ekranlarımızda...Teknolojinin gözü kör olsun...Hiç bir şeyin keyfi kalmadı...

İtiraf ediyorum ben 75'de dünyada yoktum...

Sevgiyle kalın... :)

rumar80

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Temmuz, 2011, 18:16:36
şimdi bulsakta okuyabilsek keşke

Sahaf dostlarda var ama güzel para isterler

rumar80

Bonanza maceralarının bazılarını Tex'in özellikle New Orleans maceralarını çizen usta Fernando Fusco'nun çizdiğini biliyor muydunuz?

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Temmuz, 2011, 18:23:46
   Bonanza maceralarının bazılarını Tex'in özellikle New Orleans maceralarını çizen usta Fernando Fusco'nun çizdiğini biliyor muydunuz?

Bilmiyordum.  :)

Mister NO

"Abiler iyi, güzel, hoş konuşuyorsunuz da yaşınız biraz ortaya çıkıyor...Yaşlandınız... ;)"
diyen BAHADIR arkadaşım,

Yaşın ortaya çıkması önemli değil :)) Önemli olan hissettiğin yaş.
Belki de daha önemlisi içimizdeki çocuğu öldürmemek.

Hem içimizde sadece 90'lardaki tekrar bölümleri izleyen gençler de vardır :))

Tay yayınlarının çıkardığı Bonanza serisini çizen yazan kimdir hiç fikrim yoktu.Hatırladığım kadarıyla kitaplarda da bu tür imzalar görmemiştim.Hatta bizim yerlilerin bile çizdiğini düşündüğüm Bonanzalar olmuştur :))

rumar80

Sayın yargıç. Yüce mahkemeye bir numaralı delili sunmak istiyorum:

http://lambiek.net/artists/f/fusco_fernando.htm

hanac

Bonanza'yı Bonanza yapan işte bu müziktir.

http://www.youtube.com/watch?v=mjdRgBAY278

Mister NO

Eski dostlar için yapılan bir video ile nostaljiye devam o halde :))

http://www.youtube.com/watch?v=NyXS2v7M8Z8&feature=related