R.M. Guera 'dan Tex Romanzi a Fumetti No:9

Başlatan ferzan, 09 Temmuz, 2018, 16:43:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Pasquale Ruju 'nun yazıp R.M. Guera 'nın çizdiği; ismi ''Altın Silahlar'' olarak açıklanan renkli Teks albümünün kapak görselini Facebook hesabından paylaşmış üstat Guera...

Kapağın yapım aşamalarından birkaç tutam;

Bu da Teks 'in 70. yılı için yapmış olduğu illustrasyon;

Ne olursa olsun ben R.M. Guera 'yı, Teks ailesine çok yakıştırdım...Umarım başka Teks maceraları da çizer ileride...Bilhassa üç bant klasik formatta kendisini görüp sınırlandırılmış bir Guera 'nın neler ortaya çıkarabileceğini merak ediyorum...Bu renkli albümdeki serbest panelli Guera benim için pek sürpriz olmadı çünkü...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Tex Romanzi a Fumetti N° : 9

Yayın Tarihi: 23/02/2019

Senaryo: Pasquale Ruju

Çizim ve Kapak: R. M. Guéra

Nightrain

Bizde ne zaman basılır bu? Ya da basarlar mı?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

NIC

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2019, 23:15:16
Bizde ne zaman basılır bu? Ya da basarlar mı?
Pek ihtimal vermesemde sadece bu albüme özel bir baskı yapılsın çok isterim

mersan0

teks oldumu birisi mutlaka basar. satışı var çünkü

Zeljko

Son dönemde aldığımız güzel haberlere bu cildi de ekleyebilsek hoş olmaz mıydı? Enfes duruyor  :o

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

ghostrider

Keşke başından beri renkli olarak basılsaydı bu seri
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

ferzan

Burayı güncellemeyi unutmuşuz. R.M. Guera muhabbeti yaparken aklıma geldi de öyle uğrayabildim.

Albüm, 2019 Şubat ayında çıkmıştı. Tex Romanzi serisinin 9. ve şimdilik son albümü oluyor. Aslında 10. albüm de çıktı ama Ticci 'nin çizdiği 40 yıl önce çizdiği ve metinlerinin baba Bonelli 'ye ait olduğu eski bir maceranın büyük boy ve renkli tekrar basımından ibaret olduğu için bu 10. albümü nedense seriye dahil edesim gelmiyor. Serinin 5. albümünde de benzer bir şey yapmışlar, bu kez Galep 'in 50 sene önceki bir Tex 'ini büyük boy ve renkli olarak uyarlamışlar bu seriye. Her iki eski sanatçıyı sevsem de bu yeni seride sıradışı isimler ve yorumlar görmeye alışan biri olarak "Bari bu seriye bulaştırmayın eskileri..." demeden edemedim. Geri kalanlar yeni üretim ve yeni yorum neyse ki...

Başlıkta zaten bazı örnekler paylaşmışız süreç içerisinde ama, adetten olduğu üzere albüm hatırına da birkaç örnek paylaşalım. Ben R.M. Guera 'nın Tex 'e getirdiği yorumu da sevdim, ikna oldum. Bu adam ne çizse ve hangi karakteri yorumlasa zaten hemen seviyorum ve ikna oluyorum. Yalnız Kurt ve Yavrusu mangası için yaptığı serbest çizimi de çok sevmiştim, merak edenler forumdaki başlığından bulabilir o görseli de.

Romanzi Tex 'lerin bizde bunca zaman yayımlanmaması durumunu anlayabilmiş değilim. Gerekli mazeretler de mantıklı gelmiyor, çünkü aynı mazeretlere sahip pek çok yayın es geçilmedi ama bu yayın es geçildi ısrarla. Fumetti sevmeyen okurları bile fumetti dışı şablonu ve sıradışı yorumlar ortaya koyan çizerleriyle Tex almaya itecek bu seriyi pandemiye gelene değin basmamak, aklımın alamadığı bir şey. Tabi, risk misk, harcanan para ile ters orantılı olarak hakkınca yapılmayacak bir tanıtım, layığınca yönetilemeyecek bir sosyal medya reklam süreci falan aklıma geliyor da, potansiyeli olan bir seri gene elde patlardı herhalde, ona şüphe yok. Ben daha çok paralel evrende daha farklı bir mekanizmayı hayal ederek kendimce eğleniyorum "niye şöyle, niye böyle" diye. Şimdiye kadar basılmadıysa şimdiden sonra hiç basılmasın zaten. Maazallah küçük boy ve 2. hamur kağıtta görme gibi riskleri de okur olarak ben kaldıramazdım ama dediğim gibi, varsayımlar üzerinden eğleniyorum sadece.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Aslında burayı güncellemeyi falan unutmamışız, ben başlığa gözümle bakmadığımdan, üstlerde Hasan Abi 'nin albüm çıktıktan sonra kapak, görsel ve bilgi paylaştığı iletiyi nedense görememişim de son iletilere odaklanmışım. Lüzumsuz yere ikinci kez benzer görsellerle haberi girmiş gibi oldum. İletim kaldırılabilir, kırpılabilir ya da sebep olduğum bu utanç tablosu ibret için olduğu gibi bırakılabilir.  ::) :)

En azından boş beleş birkaç şahsi yorum ve temenni eklemiş oldum bahaneyle. Bir de hatırlamış olduk hazır Lal de renkli Mister No ve Zagor 'lara girişmişken.

seastar1000

Bir şekilde okudum allbümü mükemmel harika müthiş ne diyeyim bilemedim.Şu albümü basmamak için yayıncıların ne gibi bir mazeretleri var acaba anlayamadım.Çizimler konu renklendirme herşey üst kalite olmuş