Eski-yeni mukayesesi

Başlatan s.b, 02 Eylül, 2018, 18:42:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Alfa Yayınları tarafından yıllar önce yayınlanan 9 ciltlik Thor serisi.

Bu seri günümüzde kaliteli baskı ile Büyülü Dükkan tarafından yayınlanıyor.

Alfa'nın yayınladığı serideki ilk sayfanın karşılığı Büyülü'nün 1. cildinin 234. sayfasından itibaren başlıyor ve aynı sırayla devam ediyor.

ALFA THOR'DA FAZLALIK OLARAK BU VAR.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

YERDENİZ

Alfa kapaklarında renkler daha tok ve sıcak..
İç sayfalarda da durum yine Alfa 1,0 önde. Yani; siyah beyaz tonlama daha canlı..

s.b

Önce Ceylan sonra Aksoy Yayınları tarafından yayınlanan Bob Kroket

Ceylan 6 sayıda seriyi tamamlamış. Aksoy ise büyük boy tek ciltle mükemmel bir iş çıkarmış.

s.b

Silver Surfer. Alfa ve Gerekli Şeyler.

s.b

Hem Alfa hem de Gerekli Şeyler Yayınevi seriye aynı yerden başlamışlar.

kharon

harika olmus bu karsilastirmalar, cok tesekkurler  :)

kullanilan dile-tercumdeki farkliliklara da bakmak lazim ; enteresan seyler cikabilir

darbove

Yararlı konu severek takip edeceğim devamını.  :o
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Mister NO

Bob Kroket sadece 6 sayı yayınlanmıştı. Bende hep yarım kalmış bir seri havası yaratmıştır. Ceylan Yayınları çizgi romanın o güzel günlerinin sonlarında çıkarttı bu seriyi. Ben kendi ülkesinde de tutmadığı için yarım kaldığını düşünüyorum. Bu arada Aksoy Yayınlarının baskısı cilt vb kaliteli olsa da kitaplık, taşıma vb nedenlerle çok da kullanışlı değildi bence. Ceylan baskılarında ise baskı yer yer soluk ve  çizgiler belirsizdir bazı sayfalarda. Son bir not 1984 yılında Günaydın Gazetesi'nin Arkadaş Eki'nde de Bob Kroket yayınlanmıştı.

Mister NO

Söz konusu Alfa yayınları olunca iki kere durup düşünmek lazım.

Özensiz baskılar, karışık sırada basılan maceralar, yarım kalan seriler ve hikayeler.

Thor da böyle bir yayındı. Elbette o yıllarda okuyucuya farklı karakterler kazandırması takdir edilmeli ancak yine aynı okuyucuya saygı göstermeden özensiz baskılar yapması da eleştirilmeli.

Alfa yayınlarının baskılarının günümüz baskıları ile karşılaştırılması halinde fazla bir şansı olmadığını düşünüyorum.

Sadece ülkemizde Gümüş Kayakçı olarak çıkan bir serinin yıllar sonra Gümüş Sörfçü olarak çıkması da ilginç ve alışık olmadığımız bir durum.

Alan Mistero olarak çıkan bizim Tom Braks olarak bildiğimiz kahramanın yıllar sonra Alan Mistero olarak yayınlanması gibi bir durum benim için bu isim değişikliği. Bunun dışında Gerekli Şeylerin baskısı elbette çok daha iyi.

s.b

Gerekli'nin ikinci cildindeki son macera Alfa'nın 9. sayısına denk geliyor.

s.b

Bu son macerada ise şöyle bir tuhaflık var. Aynı macera fakat çizimler farklı. Bu macerayı Yıdırım Örer tekrar çizmiş.

Mister NO

Alıntı yapılan: s.b - 16 Eylül, 2018, 20:40:00
Bu son macerada ise şöyle bir tuhaflık var. Aynı macera fakat çizimler farklı. Bu macerayı Yıdırım Örer tekrar çizmiş.

Bu çizim işi pek hoş olmamış ama  :(

s.b

Alıntı yapılan: Mister NO - 16 Eylül, 2018, 20:09:13
Bob Kroket sadece 6 sayı yayınlanmıştı. Bende hep yarım kalmış bir seri havası yaratmıştır. Ceylan Yayınları çizgi romanın o güzel günlerinin sonlarında çıkarttı bu seriyi. Ben kendi ülkesinde de tutmadığı için yarım kaldığını düşünüyorum. Bu arada Aksoy Yayınlarının baskısı cilt vb kaliteli olsa da kitaplık, taşıma vb nedenlerle çok da kullanışlı değildi bence. Ceylan baskılarında ise baskı yer yer soluk ve  çizgiler belirsizdir bazı sayfalarda. Son bir not 1984 yılında Günaydın Gazetesi'nin Arkadaş Eki'nde de Bob Kroket yayınlanmıştı.

O zamanlar bende sizin gibi Bob'un devamı gelmedi diye düşünmüştüm. Aksoy'un cildini aldığımda durumu anladım. Ceylan bob'un tamamını 6 sayıda yayınlamıştı. Bob Kroket okumak isteyenlere Aksoy'un büyük boy cildini tavsiye ederim. Hem pırll pırıl baskısı var hem de ucuz. Ceylan Bob'lar da fiyatlar biraz uçuk.

HacıGeraltEmmi

İşin diğer boyutlarını bir kenara bırakırsak Yıldırım Örer çizimi orjinalinden daha güzel bence.

pizagor

Alıntı yapılan: s.b - 16 Eylül, 2018, 17:02:32
Silver Surfer. Alfa ve Gerekli Şeyler.

s.b. Ağabey, Gerekli Silver Surfer ciltleri poşet içerisinde mi yoksa şeffaf kap kağıdı ile kaplı mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...