Yeni Zagor Serisi - LAL

Başlatan hanac, 01 Aralık, 2009, 16:37:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Beekeper ve Rumar80 arkadaşlarımıza katılımları için teşekkürler.

Yıllar sonra Zagor okumaya başladım, açıkçası çok özlemişim.

Kullanılan klişeleri bile özlemişim.

Zagor çizerleri başlığından sonra çizerleri de daha dikkatli izliyorum.  :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10709.0.html

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 20 Ağustos, 2018, 10:48:15
Zagor 157-158-Kanunsuzlar-Deliler Köyü

Banka soyguncularının peşinden arkadaşları Şerif Jim White ile giden Zagor ve Çiko.

Bu sefer karşılarına Fanatik bir rahip ve ona körü körüne bağlı bir köy çıkıyor.

Rauch güzel yazmış, Della Monica süper çizmiş. Tam bir Western macerası idi.

Güzel bir macera, bol aksiyon, ama diğerlerine göre daha zayıftı

darkwood

Zagor aylık yeni seriye 120 li sayılarda ara vermiştim.
Bu kadar olumlu itkiden sonra bu hafta Zagor okumak şart oldu.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 20 Ağustos, 2018, 10:56:09
Zagor 159-160-Büyük Turnuva-Son Dövüş

Paolucci yazmış ve Chiarolla enfes çizmiş.

Zagor ve Çiko eski dostları Rocky Thorpe'a rastlarlar. Rocky eski bir boksördür.

Artık antrenörlük yapmaktadır ve çalıştırdığı boksör Fred Balance büyük turnuvada finale kalmıştır.

Ama final maçı öncesi Balance'ın kızı kaçırılır, ve Balance'ın maçı kaybetmesini isterler.

Ayrıca ortalıkta kızılderililere viski ve silah satan bir çete de var.

Kendini okutan akıcı bir macera, çizimleri zaten 10 numara.

Evet kendini okutan bir macera ama bana göre hızla savuşturulmuş gibi. İki ayrı mekanda gelişen olaylar biraz daha uzun olabilirdi diye düşünüyorum. Bu arada bu sefer bence de Chiarolla'nın çizimleri çok iyi.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 27 Ağustos, 2018, 15:02:35
Zagor 161-162-Kabus Geri Dönüyor-Kötülük Tohumu

Burattini yazmış ve Pesce çizmiş.

Eskiden Zagor'un mücadele ettiği yaratıklar tekrar ortaya çıkıyor.

Hapsedildikleri mağaradaki çıkış açılıyor ve durumu tekrar toparlamak Zagor'a düşüyor.

Açıkçası vasat bir hikaye, hızlıca tüketilip unutuluyor.

Zagor'un macera alanında sadece western yoktur bildiğiniz gibi. Korku ve fantastik öğeler de sık sık karşımıza çıkar. Bu macerada kahramanımız bir kez daha Atlantis ve Mu arasındaki savaşa bulaşmış. Ama en önemlisi Darkwood yıl sıfır macerasında karşımıza çıkan Shyer de burada ve Zagor'un alt metnini çoğaltıyor. Süper bir macera değil ama sanki ilerideki maceralara kapı gibi.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 27 Ağustos, 2018, 22:07:34
Zagor 163-Hazine Sandığı

Burattini yazmış ve Ferri çizmiş.

Tek sayılık bir macera. Ünlü Devil Mask macerasının devamı sayılabilir.

Darkwood'da gizli bir tarikat ortaya çıkmıştır ve bu kişiler Devil Mask'ın devamıdır.

Daha sonra devamı geleceği belli, fragman gibi olmuş.

50. yıla özel renkli basılmış bir macera. Tonka ve kış yılanı da kahramanımıza yardım ediyor. Çok güzel bir potansiyeli olabilen ama özel sayı hatırına kısa kesilen bir macera olmuş. belki sayfa sayısını arttırıp tek sayılık macera da olabilirdi, ama aylardır Darkwood'da gizliden gizliye oluşturulan entrika 40 sayfada ortadan kalktı. Bu da bana yetersiz geldi. Bir de (SPOILER) Dörtgöz'ün öğrencisinin hain çıkacağı çok belliydi. (SPOILER)
   Yine de Zagor'un 50. yaşı hürmetine okunabilecek güzel bir macera.

tommikser

Alıntı yapılan: hanac - 27 Ağustos, 2018, 22:07:34
Zagor 163-Hazine Sandığı

Burattini yazmış ve Ferri çizmiş.

Tek sayılık bir macera. Ünlü Devil Mask macerasının devamı sayılabilir.

Darkwood'da gizli bir tarikat ortaya çıkmıştır ve bu kişiler Devil Mask'ın devamıdır.

Daha sonra devamı geleceği belli, fragman gibi olmuş.
Benim sevdiğim Drunky Duck 'ın pasta getirmesi ve pastada 50. yaş yazması üzerine Çiko'nun çok sinirlenmesi.Yıllar geçmesine karşın yaşlanmayan kahramanlarımız abartılı tepki vermiş.Öykü Umar abinin dediği gibi çok hızlı gelişip bitiyor.Daha da iyi bir öykü olabilirmiş.

rumar80

Zagor 164-165-166-167-168
Tin Hinan'ın Asası-Kushlu Büyücüler-Toz Tanrısı-Okyanusta Duello-Timsah Koyu (İlk 35 sayfa)

Zagor yeni seri ile ilgili yazılarıma bakarsanız genel olarak maceraların çabuk bitirildiğinden yana şikayet ediyorum. Boselli de beni duymuş olacak ki, bu sefer 4.5 kitaba yayılan bir macera yazmış.

Zagor ve Cain, bu sefer ABD'nde Kush rahipler, onların zombi yaratıkları ve öldüklerini sandıkları bir düşman ile karşılaşacak, zaferin yanında ihaneti de tatacaklar.

Çizimler çok dinamik ve güzel, senaryoya gelince Boselli her zamanki gibi bol karakterli bir hikaye yazmış, konuya Sultan Abdülmecid'in yolladığı iki yeniçeri de katılmış ve macera bitse bile konu devam etmekte. Zagor'un Güney Amerika'ya gitmesi için bir bahane yaratılmış.

Beğenmedim mi? Beğendim. Ama Dampyr ya da Tex maceralarındaki Boselli yazımından biraz uzak buldum macerayı. Yine de bir solukta okunabilecek güzel bir macera. Zagor severler için kaçırılmayacak bir heyecan.

rumar80

Zagor 168-169-170-171
Timsah Koyu-Cajun Krallığı-Bitmeyen Gece-İstikamet Panama (ilk 50 sayfa)

Kahramanlarımız düşmanlarının peşinden New Orleans'a gelmiştir. Ancak düşmanları Panama'ya doğru yola çıkmıştır bile. Bir sonraki gemi için beklerlerken de yeni macera kendilerini bulur.

Daha önce hapise yolladıkları Prens kaçmış, Fransa'nın ABD'ne gönderdiği elçinin eşini kaçırmıştır. Zagor ve dostları New Orleans bataklığında hem kaçırılan kadını kurtaramak hem de Cajunlar ile hesaplaşmak zorundadır, ancak sürpriz düşmanlar ve sürpriz dostlar karşılarına çıkacaktır.

Zagor'un uzun maceraları daha doyurucu oluyor bir kez daha emin oldum. Doyurucu bir macera, iyi bir çizgi roman okurunun önceden anlayabileceği "sürprizler" ve hepsinin ortasında baltalı ilah. Son iki maceradır okumaktan daha da keyif alıyorum.

Bakalım bizi Panama'da neler bekliyor?

hanac

Bu akşam 171. sayıyı okuyacağım.

Sonra yorumlarımı eklerim.

Güncele yetişmeye az kaldı.  :)

tommikser

Alıntı yapılan: rumar80 - 14 Eylül, 2018, 11:37:29
Tin Hinan'ın Asası-Kushlu Büyücüler-Toz Tanrısı-Okyanusta Duello-Timsah Koyu (İlk 35 sayfa)

Zagor yeni seri ile ilgili yazılarıma bakarsanız genel olarak maceraların çabuk bitirildiğinden yana şikayet ediyorum. Boselli de beni duymuş olacak ki, bu sefer 4.5 kitaba yayılan bir macera yazmış.

Zagor ve Cain, bu sefer ABD'nde Kush rahipler, onların zombi yaratıkları ve öldüklerini sandıkları bir düşman ile karşılaşacak, zaferin yanında ihaneti de tatacaklar.

Çizimler çok dinamik ve güzel, senaryoya gelince Boselli her zamanki gibi bol karakterli bir hikaye yazmış, konuya Sultan Abdülmecid'in yolladığı iki yeniçeri de katılmış ve macera bitse bile konu devam etmekte. Zagor'un Güney Amerika'ya gitmesi için bir bahane yaratılmış.

Beğenmedim mi? Beğendim. Ama Dampyr ya da Tex maceralarındaki Boselli yazımından biraz uzak buldum macerayı. Yine de bir solukta okunabilecek güzel bir macera. Zagor severler için kaçırılmayacak bir heyecan.

Uzun Afrika sagasından tanıdığımız Cain bu macerada karşımıza çıkıyor.Karakter olarak R.E.Hi'in karakterinden etkilenildiğini düşündüğüm bir karakter.Hatta bence o karakter.Konu aslında bir nevi Zagor macerasından ziyade Conan macerası gibi.Büyücüler,yaşayan ölüler ihanet eden kadın karakter.Neredeyse şablonun tamamını burada kullanılmış.Daha da ileri gidersem bir R.E.H selam verildiğini düşüneceğim.

Macera temelde iki kısımdan oluşmuş rahiplerle olan kısmın çabuk çözüldüğünü düşünüyorum.Mücadele daha dişli olabilirmiş.İkinci kısımda oldukça heyecanlı başlıyor ve sürpriz bir sonla biterek uzun güney amerika sagası başlıyor.Ben konuyu beğendim.Kendini sıkmadan okutuyor.

Çizer Rubini 'yi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.Hayalimdeki Zagor'u çizmiş adam.Koca kaslı bir vücut. Yorulmak bilmeyen bir enerji.Adam tüm gün koşuyor.Ağaçtan ağaca sarkıyor.Kano sürüyor.Akşama da gece nöbetini o tutuyor.Bildiğin öküz.Ihh demiyor.Ferri'nin sıska Zagor'u yerine bunu daha ger.ekçi buldum.Bence son zamanların en iyi Zagor çizeri.

NIC

Beekeeper dostuma Rubini konusunda katılıyorum; az önce bitirdiğim Çayır Kızılderilileri hikayesini de çizen Rubini, hikayelere değer katan, genç, dinamik -ama tembel- bir çizer. Keşke Ferri sonrası kapakları Rubini devralsaymış.

hanac

Alıntı yapılan: NIC - 14 Eylül, 2018, 22:51:39
Keşke Ferri sonrası kapakları Rubini devralsaymış.

Aynı fikirde değilim NIC  ;D

Piccinelli de oldukça başarılı bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10726.0.html

Ama Rubini Zagor kapakları çiziyor, ABD deki Epicenter Comics yayınları için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10709.msg194697.html#msg194697

NIC

Piccinelli'ye sizin kadar isinamadim sayin Anac hatta sizinle ilgili kripto Piccinellici olabileceginize dair derin şüphelerim var ;D

Amerika demisken Rubini'nin cok guzel Hellboy çizimleri de var belki ilerde yeni kitada da görürüz kendisini ama önce mutlaka Tekse transfer olacaktir :(

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 14 Eylül, 2018, 11:37:29

Boselli yazmış, bu bile bir avantaj.

Ama Rubini efsane çizmiş. Bu maceradan sonra Zagor Çizerleri anketindeki oyumu da Rubini'ye verdim.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10709.msg197295.html#msg197295

Macera çok iyi başlıyor, yeniçeriler ile hikayeye ısınıyoruz.

Sonra hiç hız kesmeyen aksiyon ve yeni Hellingen'imiz Richter geri dönüyor.

Cain var, Dexter Green var, heyecan hiç durmuyor.

Ama bu Atlantis muhabbeti hoşuma gitmiyor, çok fazla bu işe girdiler.

Bırakın da o işlerle Martin Mystere ilgilensin.