Ana Menü

Müzik Genel

Başlatan V, 06 Temmuz, 2010, 23:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Yedi senenin ardindan birlikte sahnelere dönen ve konserlerinde

hayranlariyla yeniden bir araya gelmeye baslayan  THE CRANBERRIES'in

Avrupa turnesi 5 Mart 2010 tarihinde Lille,Fransa'da start aldi..

THE CRANBERRIES'in Türkiye'deki hayranlariyla bulusmasi ise 22 Temmuz 2010

aksami Istanbul Küçükçiftlik Park'ta ve 23 Temmuz  aksami da Çesme'de olacak.

"İstemem,eksik olsun.."

Lami Tiryaki

Mahler'in (Dogumu, 7 Temmuz 1860, Bohemya - Ölümü, 18 Mayis 1911, Viyana),  Titan senfonisini ilk olarak Cumhurbaskanligi Senfoni Orkestrasi'ndan yillar önce canli olarak dinlemistim. Senfoni daha baslar baslamaz adami alip öyle bir fantastik havaya sokuyorki insan neye ugradigini sasiriyor. Yaylilarin en tiz tarafindan uzun ve derin bir girisi var. Insani mest eden had safhada bir gerilim ve hüzün duygusu ile baslayan eseri dinleyip çiktiktan sonra üzerinde uzun uzun arastirma yaptim. O zamanlar üniversiteliyiz tabii, ilgilendigimiz her seyi dünyanin merkezi saniyoruz. Mahler'de benim için dünyanin merkezi olmustu. Arastirdikça Mahler'in tüm eserlerine hayatindaki karanligi mutlaka yansittigini ögrendim. Titan'da da böyle olmustu. Macaristan'in sefil ve fakir insanlarindan biri olan besteci, 11 kardesinin hastaliklardan vb nedenlerden dolayi ölümlerini bizzat yasamis. Besteci ve orkestra yöneticisi olmasina ragmen hayatini kazanabilmek için oldukça sefil bir hayat yasamis. Üstelik son derece duyarli bir psikolojik yapiya sahip bestecinin eserlerine yansittigi karanligi, bu bilgilerle daha iyi anliyor insan. Titan'in birinci bölümünün girisindeki karanlik seslere arada bir, bir gece kusunun ötüsü eslik ediyor. Eserdeki aydinligi temsil eden kus sesi bile gece kusuna ait yani. Sadece klasik müzik severlerin degil New Age sevenlerin de bayilacagi bir eser Titan.

Ruhu karanlik üzerine kurulu böyle bir adamin mizah anlayisi da oldukça ironik. Senfoninin 3. bölümünde bir mars var. Hayatimda dinledigim en eglenceli ve etkileyici marslardan biridir. Moritz Schwind'in bir tablosundan esinlenerek yazdigi Mars'in adi, Avci'nin Cenaze Töreni. Tabloda ormandaki bütün av hayvanlari avcinin cenazesini tasiyorlar. Bölümü dinlerken önce hafif vurmalilar uazaktan gelen davul sesleri veriyor. Sonra yavas yavas orkestra samataya katiliyor. Dinlerken uzaktan hayvanlarin yavas geldigini, önünüzden geçit yaptiklarini trampetler esliginde hissediyorsunuz. Nefis bir esinlenme. Hayvanlarin ironik mutluluklarini avcinin cenazesinin karanligiyla birlestirdigi bu mars agizlara nakarat olacak cinsten bir ritme sahip.

Ruhu karanlik olan insanlarda cosku had safhada olur. Mahler'in eserlerinde de bu özellik olanca siddetiyle göze çarpar. 8 numarali Binler Senfonisi 118 kisilik orkestrayla çaliniyor. O nedenle adi Binler Senfonisi. Eserlerindeki cosku ve gösteris içindeki karanligi haykirmanin en muhtesem yolu olmus Mahler için. Ilk izlenim benim için hep belirleyici oluyor galiba. Mahlerin'de ilk dinledigim eseri olmasindan midir nedir Titan'i hep ayri bir yere koyarim. Titan'i bu tür müzik eserlerini sevenlerin mutlaka dinlemesini öneririm. Kendinizi Ferri'nin karanlik çizimleriyle dolu fantastik ve hüzünlü bir Zagor macerasinda gibi hissedeceksiniz.

Selamlar
Lami 

V

Lami Bey mükemmel Mahler yorumunuz için tesekkürler.Beni Mahler'le tanistiran yazar

Charles Bukowski olmustur.Hemen her kitabinda Mahler'den bahseder,dilinden düsürmez,kendisine ne

denli ilham verdigini,yazarken tikandiginda elini,zihnini nasil açtigini anlatir durur.

Derin bir hüzün var Mahler'in eserlerinde ve bu hüzün tüm hücrelerinize  siniyor , bir süre sonra

dinleyeni ele geçiriyor adeta.Adolf Hitler'in de Mahler "hastasi" oldugunu okumustum.Bütün dünyaya korkulu

bir kabus yasatan Hitler'in içerisindeki karanligi ne denli büyüttü bilinmez ama  bana ve benim gibi bir çok

heavy metal severe kendisini dinlettiren,gerçek bir klasik müzik üstadi olan Mahler'i saygiyla aniyorum burada..

"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Bu topraklarin en nevi sahsina münhasir topluluklarindan Baba Zula son albümleri Gecekondu'nun açilisini Abdülcanbaz adli sarkiyla yapiyor.Zen gurubuyla basladigi müzikal yoculuguna Baba Zula ile devam eden Murat Ertel son albümde merhum dayisi Turhan Selçuk'a sik bir selam çakmis ve açilisi Abdülcanbaz ile yapmis.Her ne kadar bu  albümü pek begenmesem ve gurubun Zen yillarini çok daha fazla sevsem de ilk defa bir kahramanimiza bir sarki yapilmis. Sirf bunun hatirina bile alinabilir :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Oguz

Yillar önce ARB adinda bir müzik grubu vardi; açilimi Abdülcanbaz Rock Band idi ve grubun solisti telefon edip, canli yayinda, TRT'de yayimlanan bir programa konuk olan Turhan Selçuk'tan sifahen izin almisti...

Tabii ki Rock tarzi müzik  yapiyordu bu Ankarali grup...

Hey gidi günler!

V

1993 yilinda Istanbul'da bir konser veren Bon Jovi 17 yil aradan sonra 8 Temmuz 2011 yilinda

Istanbul'da bir konser daha verecegini açikladi.Circle Tour kapsaminda ülkemize gelecek

olan Bon Jovi'nin,Rock'n Coke ile ayni zamana denk gelen festivalin headlinerlarindan

birisi olacagi açiklandi..

"İstemem,eksik olsun.."

V

Hakan(Kahramanlarsinemada) arkadasimizin sitesinde yer alan

"Wolverine Müzik Piyasasinda"
baslikli yaziyi okumak için

asagidaki linki ziyaret etmeniz yeterli:

http://www.kahramanlarsinemada.com/wolverine-muzik-piyasasinda/

"İstemem,eksik olsun.."

V

Uzun zamandir kulakardi ettigim Iced Earth'in 1996 yilinda çikarttiklari ve

Spawn'a adanmis sarkilardan olusan albümü "The Dark Saga"yi geçenlerde

tekrardan çikarttim ve albümün unutulmaz parçalari "Dark Saga","I Die For You"

ve "The Hunter"i tekrar tekrar dinledim.Benim gibi sizde thrash metal severseniz,

uhrevi aleme iliskin felsefi açilimlar da içeren Iced Earth parçalarini sizlerde de begeneceksiniz eminim.

Hele grubun Atina'da gerçeklestirdikleri harika bir konser var ki..

"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Iced Earth metal aleminin en guzel rifflerini uretip en talihsiz sekilde ortadan kaybolan gruplardandir heralde. 98 senesinde bu album walkmanimi fazlasiyla mesgul etmisti. :)

Oguz

Bence...

Iced Earth ne bundan önce, ne de bundan sonra THE DARK SAGA kadar baasarili bir albüm yapamadi.

Bu tür müzige ilgi duymayanlarin bile - hiç degilse bir "uzman" esliginde - bu albümü dinlemesini tavsiye ederim.

"Uzman", kendilerine parçalardaki melodi ve vokallerin ne derece özel oldugunu ve hangi bölümlerin daha bir dikkatle dinlenmesi gerektigini isaret edecektir.

aaciltan

Arkadaslar....
Benim için önemli bir haberi sizlerle paylasmak istedim...
Belki atlayanlariniz vardir..
Bugün Hürriyet gazetesi BLUES BROTHERS'in orijinal DVD'sini veriyor...
Izleyemeyenler veya arsivlemek isteyenler kaçirmasin...

Lami Tiryaki

Irfan'i yeni kesfettim. Bulgar new age müzik grubu. Isimlerini sufi terminolojisinden almislar, Aynen bildigimiz "Irfan". Solistleri Denitza Seraphimova'nin benzersiz sesiyle müthis müziklerinin birlesimi sizi tahmin edemeyeceginiz mistik havalara sokuyor. Grubu kesfedisim Nathan Never'in Büyük Tehdit albümünü dinlerken oldu üstelik. Hani tam bir sekilde hayatin ne oldugunu sorguladigim bir öyle bir ana denk geldiki zihnim altüst oldu desem yeridir. Inavocato, Fei, Hagia Sophia müthis sarkilar. 2007 tarihli Seraphim albümünün hit parçasi Star of the Wings ise günlük bir defa dinlemeden geçemeyeceginiz bir parça. Müziklerinde def'den, kavala, el davluna kadar çesitli otantik enstrümanlar ve tabiiki elektronik ekipmanlarin muhtesem birlesimi var.

Irfan, biri 2003, digeri 2007 tarihli iki albüme sahip ve benim gibi New Age sevenlerin bas taci olarak basucuma geldi oturdu. Bir daha gidecege de benzemiyor. Özellikle Star of the Wings'i bir kez olsun dinlemenizi tavsiye derim. Dinleyin ve bu dünyadan baska diyarlara gidin...

Selamlar
Lami

[IMG]http://img842.imageshack.us/img842/226/irfan.th.jpg[/img]

[IMG]http://img10.imageshack.us/img10/7765/irfan2.th.jpg[/img]

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Hoca alıp nerelere götürdün bizi yahu. Rahmetli'nin Cartwright'ların Panderosa çiftliğinden başlayıp... Hay klavyene sağlık.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt