Ana Menü

Müzik Genel

Başlatan V, 06 Temmuz, 2010, 23:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Caz' tarihinin en büyük piyanistlerinden Dave Brubeck bugün 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. En ünlü şarkılarından biri olan Blue Rondo à la Turk'le kendisini uğurluyoruz..

http://www.youtube.com/watch?v=faJE92phKzI
http://www.youtube.com/watch?v=kc34Uj8wlmE
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Stereo mecmuasına zamanında yazdığım yazıyı burda ustamızı anmak için tekrar yazıyorum..

DAVE BRUBECK QUINTET
Dave Brubeck / Piyano
Gerry Mulligan / Bariton Saksofon
Paul Desmond / Alto Saksofon
Jack Six / Bass
Alan Dawson / Davul
WE'RE ALL TOGETHER AGAIN FOR THE FIRST TIME
1 - Truth (10:29)
2 - Unfinished Woman (7:25)
3 - Koto Song (5:10)
4 - Take Five (16:07)
5 - Rotterdam Blues (6:51)
6 - Sweet Georgia Brown (1:12)

Sevgili abimiz Halit'in evindeydik. Müzik ortamına öyle bir dalmıştıkki sohbet güzel  abi dedim konu Jazz'dan açılınca take five dinlermisin halit abi öyle bir baktıki suratıma hala bakışı gözlerimden gitmez. Sen hastaya ilaçmı sorunyon oğlum dercesine. Demez olaydım bu seferde demesinmi hangi versiyonunu dinlemek istersin diye. Onu sayıyor bunu söylüyor abi dedim en çok hangi versiyonunu dinlersin. Olum dedi elimde bir türk basımı bir albüm var 5 kafadar yan yana gelmişler alemi mest etmek için. Albüm hemde plak of abi dedim takta kulaklarımız mest olsun. Take Five çalmaya başladığı an içimden bu başka bir duygu dedim. Saksofonda Gerry ve Paul şöyle bir ön giriş yaptı sonra piyanonun efendilerinden Dave bize take five'i hissetmemizi sağlayacak notoları dökmeye başladı. Kulaklarımın pası gitti derken Alan Dawson davula asılmasınmı of allah'ım dedim işte kaliteli müzik bu. Davulda yapılacak ne kadar hüner var ise zirvede. Dave ve Alan karşılıklı kapışmaya başlıyorlar. Albüm sadece bu parçası ile bile insanı mest ediyor. Sonra Alen sazı eline alıyor o an orda olmak için neler vermezdim bir davul resitali çekiyorki anlatılmaz yaşanır. Ziller ve ritim o kadar bir birine yapışmış gidiyorki seyircide sonunda kopuyor.Muhteşem bir resital sunuyor. O kadar konuştum ama birazda albüm hakkında ufak bilgiler vereyim. 68-72 arasında Brubeck, Mulligan, Dawson ve Six zaten Dave Brubeck Quartet adıyla çalmaktadırlar. 72 yılında Desmond gelir ve birlikte kaydederler bu albümü. Ben başlığa quintet yazdım ama aslında tam da belli değil. Bir dolu isimle anılıyor bu albüm. Albümün tamamen canlı kayıtlardan oluştuğunu belirteyim. Of diyorum size mest olacaksınız diyorum size tam Take Five bitti kendimize geleceğiz derken Rotterdam Blues çalmaya başlıyor Jazz bu ya aşk bu ya müzik bu kısaca. Canlı yapılmış en sevdiğim birkaç albümün yanında ilk beşte olacak bu şahaser albümü alın demiyorum koltuğunuzun yanından ayırmayın. Ufak bir röportaj ile sözü bitireyim grubunun başarılı olmasıyla beraber doğal olarak daha büyük, sağlam ücretli klüplerde çıkmaları icap etmiş. bu klüplere de gerçekten müziği seven gençler, sıkı dinleyicilerden çok orada olmayı fiyakalı gören, müzik dinlemekten çok içki içen, paralı tiplerin gelmesinden yakınıyormuş. buna tepkisini göstermek için bir akşam yaptığı eylem brubeck'in başını belaya sokmmuştur. Piyanosunun başından kalkar ve seyirciye seslenir: - müzisyenlerimden birinin yapacağı sıradışı bir gösteriyi izlemek ister misiniz?* trompetine kerosen dökeceğiz, amuda kalkacak, trompetin ağzını ateşe vereceğiz ve ateşli bir parça çalacak. bunu yapmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken alkışlamak.Salonda kıyamet kopar. seyirci çılgın gibi alkışlar. bunun üzerine brubeck ben de öyle düşünmüştüm diyerek grubuyla bereber sahneden ayrılır. Farklı ritmleri keşfetmeye, kullanmaya önem verir. cazın afrikalı olduğuna inanmaz, beyazdır.Her daim müzik ile kalın................

yunusmeyra

jazz seven ve sevmeyen herkesin başı sağolsun..eminim "usta"nın bir çok kaydını onun ismini bilmeden dinlemişizdir..eski Türk filmlerinden  özellikle 70-80 arası avantür filmlerde , arka fonda çalan "take five" tınıları herkese tanıdık gelecektir..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Gelmiş en büyük Rock gruplarından Queen'in 24 şarkısından oluşan "We Will Rock You" Rock müzikali Mayıs ayında 16 gösteriyle Ülker Sports Arena'da.

"Londra'nın en ünlü müzikali dünya turnesinin 10. yılında İstanbul'da!
17 ülkede 12 milyondan fazla kişi tarafından izlenen ve Queen'in en iyi 24 şarkısından oluşan, ödül rekormeni muhteşem müzikal, Avrupa Turnesi kapsamında Bkm Organizasyonu ile ilk kez Türkiye'de olacak!"

Biletleri aldık, bekliyoruz.

Crom! Ölüleri Say...

hanac

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Maestro tekrar İstanbul'da...........

Roby Lakatos - Cihat Aşkın
http://www.biletix.com/etkinlik/P1M09/ISTANBUL/tr

kalidor

Pazar günü öğlen müzikale gittim ve beklentilerimin çok çok ötesinde olduğunu gördüm. Youtube'dan birkaç videosunu seyretmiştim ve biraz teenage tarzı bulmuştum ne yalan söyleyeyim. Fakat kesinlikle öyle değilmiş. Queen'in en hit şarkılarının yer aldığı baştan sona tam bir rock festivali. Arkada daha doğrusu yukarıda parçaları çalan müzisyenleri de zaten müzikal sonrası ayrı alkışladık. Robert De Niro'nun da yapımcıları arasında olduğu müzikalle Queen üyeleri de direkt olarak ilgilenmişler.  Müzikalin 2002'den beri yayınlandığını da hatırlatalım.

Konu gerçek müziğin yasaklandığı, boy-band ve girl-bandlerin dinlendiği, insanların tek tipleştirilip sadece tüketime yönlendirildiği ve herşeyin dijitale indirgendiği ütopik bir dünyada geçiyor. Tabi sahnenin 2 yan tarafında da Türkçe çevirileri anlık olarak okuyabiliyoruz. Şarkıların çevirileri de yapılmış tabi ki. Müzikal muhteşem Innuendo ile açılıp efsanevi Bohemian Rhapsody ile son buluyor. Bilet fiyatları makul. Kredi kartı kampanyasıyla felan 50 TL'ye almıştım. Bir de en ucuz yerden almama rağmen genel itibariyle pazar gündüz olduğundan oldukça boştu ve görevliler bize en pahalı yer olan sahne önünde izleyebileceğimizi söylediler. Şimdiye kadar paraya kıyıp sahne önünde konser felan izlemediğimden bu deneyim oldukça iyi oldu. Ülker Sports Arena'nın da ses düzeyi bence iyiydi. Queen'in müzikali böyleyse bir de kendisini izleseymişiz ne olurdu bilemiyorum.

Queen dedik aşağıdaki paneli de unutmamak lazım. 90'larda Marvel'da kimliği belirsiz bir çizer tarafından yapılmış. Chris Aley olabileceğinden kuşkulanılıyormuş  ;)

Wolverine Meets Freddie Mercury

Sonra bazı fanlar da değişik bir kaç versiyonunu yapmışlar, güzel olmuş  ;)

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Bilen bilir, Harlan Draka'nın yüzü Ralph Fiennes'in bu filmdeki rolünden esinlenerek tasarlanmıştır. Dylan'ın Rupert Everett'den esinlenilmiş olması gibi. Sanki klibin ortasında Dampyr'i görmüş gibi oluyoruz  :)
Crom! Ölüleri Say...

V

Müthiş bir bilim kurgudur.Bilim kurguda ilk on tercihime girer.Film boyunca çalan müzikler filmin atmosferinin en değerli parçalarıdır.
"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

Benim için çok değerli olan bir müzisyen iyi bir dost. Kemanı ile duygularını aktara bilen ender insanlardan biri. Roby Lakatos gibi dünyaca ünlü bir kemancının hem dostu hem partneri. Sayesinde Lakatos ile tanışma şerefine erdiğim Luciano Pavan röportajı yakında altınmadalyon sayfalarında...........

Roby Lakatos, Luciano Pavan, Robert Féhèr ...improvvisazione !...besame mucho...

BESAME MUCHO - violin: Luciano Pavan, music: Consuelo Velazquez

More - violin: Luciano Pavan

"May way" violin: Luciano Pavan music:Reveaux arrang: M. Zarantonello

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Vay anasına!!! Kültürel Güncel felan hak getire maşallah. Abi senden bir Van Hamme röportajı istiyorum.  :)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 22 Eylül, 2013, 00:32:50
Vay anasına!!! Kültürel Güncel felan hak getire maşallah. Abi senden bir Van Hamme röportajı istiyorum.  :)

Olayı büyütmeyelim, facebook dan mesaj atan herkesin röportaj isteğini kabul ediyorlar.

Hadi bakalım Van Hamme röportajı yap da tebrik edelim.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 23 Eylül, 2013, 13:09:57
Olayı büyütmeyelim, facebook dan mesaj atan herkesin röportaj isteğini kabul ediyorlar.

Kesinlikle haklısın Hasan abi ama mesele üşenmeyip sevdiğim sanatçılara mesaj atmaya bakıyor