Büyük Aşk - Fabien Toulmé (Desen)

Başlatan TKnKT, 08 Kasım, 2022, 00:10:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

Büyük Aşk

Özgün Adı: Suzette: ou le grand amour
Yazan/Çizen: Fabien Toulmé 
Çeviri: Damla Kellecioğlu
Yayın Tarihi: Ocak 2023
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Kağıt: Holmen
Boyut: 16,5 x 23 cm
Etiket Fiyatı: -
Tanıtım Metni: Fabien Toulmé, ilk aşkını torunuyla birlikte aramaya çıkan Suzette'in hikâyesini ve bu iki kadının bu süreçte deneyimlerini bizimle paylaşıyor. Suzette, kocasını yeni kaybetmiştir. Anneannesinin çok üzgün olmadığını fark eden torunu Noémie, sohbetleri sırasında Suzette'in çok uzun zaman önce İtalya'da Francesco adından bir adama âşık olduğunu öğrenir. Suzette, torunu Noémie'nin desteği ve öncülüğünde Francesco'yu bulmak üzere yola çıkar. İtalya yolcuğunda iki kadın, kendi kadınlık deneyimlerinden, kadınerkek ilişkilerinden ve nesil farkından söz edip hayat üzerine söyleşirler. Peki Noémie, Francesco'yu bulabilecek midir?

Örnek Görseller

"The man who opens topics faster than his shadow"

allan quatermain

Konu olarak Rutu Modan'ın Mülk'ünün İsrail-Polonya ekseninde değil de Fransa-İtalya'da geçeni gibi. Gerçi bu konuda herhalde 123828 film, kitap vardır. Toplamda 300 konu falan var sanırım, aynı şeyleri çevirip çevirip duruyoruz. Özellikle z kuşağı bunlara çok maruz kalıp, özellikle de iyi örneklerini çok tükettikleri için bir anda okumayı, izlemeyi kesecekler diye bir kehanetim var. 2060 civarlarında kitap, film, çr üretimi duracak olursa sürpriz olmaz bence. :D

Abysmal

Fabien Toulmé' nin basılmasını istediğim bir eseriydi, görünce sevindim  :)

pizagor

Alıntı yapılan: allan quatermain - 08 Kasım, 2022, 00:21:31
Konu olarak Rutu Modan'ın Mülk'ünün İsrail-Polonya ekseninde değil de Fransa-İtalya'da geçeni gibi. Gerçi bu konuda herhalde 123828 film, kitap vardır. Toplamda 300 konu falan var sanırım, aynı şeyleri çevirip çevirip duruyoruz. Özellikle z kuşağı bunlara çok maruz kalıp, özellikle de iyi örneklerini çok tükettikleri için bir anda okumayı, izlemeyi kesecekler diye bir kehanetim var. 2060 civarlarında kitap, film, çr üretimi duracak olursa sürpriz olmaz bence. :D

Homo Sapiens'i diğer hayvanlardan ayıran özelliği hayal kurması ve masal dinlemeyi sevmesi; bir de dinlediği masala inanmaya meyilli olması. Dolayısıyla belki format değiştirir ama aynı konuyu 2061'de de görmeye devam ederiz :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu sayfadaki referansı fark etmiş miydiniz  :)

ferzan

Kesinlikle. Buna benzer bir referans da "İki Yaşam" adlı albümünde vardı. Orada da bir önceki kitabındaki karakterler, yani kendisi ve ailesi kameo yapıyordu. Tıpkı bu sayfada "İki Yaşam" 'daki abi kardeşin kameo yaptığı gibi.

O zaman akşama iki çift laf etmek farz oldu bu iki kitapla ilgili.  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pizagor

Alıntı yapılan: ferzan - 17 Mart, 2023, 11:17:39Kesinlikle. Buna benzer bir referans da "İki Yaşam" adlı albümünde vardı. Orada da bir önceki kitabındaki karakterler, yani kendisi ve ailesi kameo yapıyordu. 

Bunu atlamışım. Hangi sayfada sevgili ferzan?

Gerçi bir önceki kitabını okumadığım (ki bu sanıyorum Hakim'in Yolculuğu) için fark etmemiş de olabilirim.

ferzan

Bir önceki kitabındaki demeyeyim de kitaplarından birindeki diye düzelteyim. İki Yaşam 'ın başlarında, metroda ya da banliyöde giderken ana karakterle beraber çizerin kendisi ve ailesi de seyahat ediyordu ya da sadece eşi ve çocukları da olabilir. Tam hatırlayamadım. Ama eşini ve kızlarını net hatırlıyorum. Onları da Beklediğim Sen Değildin albümünde tanımıştık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

pizagor

Yavaş yavaş bir Toulmé evreni oluşuyor diyebilir miyiz :) 

ferzan

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Mart, 2023, 16:01:59Yavaş yavaş bir Toulmé evreni oluşuyor diyebilir miyiz :) 

Kesinlikle diyebiliriz, hatta çoktan oluşmuş da biz sonradan tanıklık ediyoruz bile diyebiliriz. Herhalde evrenlerin en naifi, en tatlısı ve görünce en fazla gülümseteni olabilir. Bir süredir görüşülmemiş çok hatırlı bir tanıdığa sokakta rastlamanın anlık mini coşkusu tadında... :)

ferzan

Okumamın üzerinden birkaç ay geçse de kitapla ilgili birkaç kelam etmek isterim...

Biri genç, biri yaşlı, biri anneanne biri torun, iki kadının ilişkiler üzerine birbirine paralel akan bir süreci işlenmekle birlikte 300 küsur sayfalık kitabın ilk yarısı, her iki karakterin akışının da gerçekçi bir sükunette olması sebebiyle beni bir parça uyuşturur gibi oldu ama ikinci yarıdan itibaren öyle bir gaza bastı, öyle bir yokuş aşağı saldı ki duygudan duyguya soktu, memnun etti, tatmin etti.

Bir önceki kitabı İki Yaşam kadar olmasa da ona çok yakın ama çok da kendine has bir keyif verdi. Kısaca, Fabien Toulme bir kez daha hayal kırıklığına uğratmadı. Pek tatlı bir okuma oldu.

pizagor

Alıntı yapılan: ferzan - 17 Mart, 2023, 23:44:03Kesinlikle diyebiliriz, hatta çoktan oluşmuş da biz sonradan tanıklık ediyoruz bile diyebiliriz. Herhalde evrenlerin en naifi, en tatlısı ve görünce en fazla gülümseteni olabilir. Bir süredir görüşülmemiş çok hatırlı bir tanıdığa sokakta rastlamanın anlık mini coşkusu tadında... :)

İkili İtalya yolundayken, kullandıkları vanın yanından bir araba geçer. Bu arabanın içinde beş ya da altı yaşlarındaki bir kız çocuğu bizimkilere el sallamaktadır. Bir sonraki panelde plan değişir; bu sefer o çocuğun arabasından ve arkasından kadınlara bakarız.

Hikaye akışı için tuhaf bir seçimdi bu panelleme ve bir kere 'evren' fikri aklıma düştü ya, bana doğrudan düşündürdüğü küçük kızın da başka bir Thulmé hikayesinde yer aldığı ya da yer alacağı oldu. Bundan böyle ne zaman bir Thulmé kitabı okusam aralardaki şifreleri, 'easter egg'leri arayacağım sanırım. Muhtemelen de gerekli gereksiz herşeyden nem kapacağım :)