Vinland Saga - KuruKafa Yayınları (Devam ediyor)

Başlatan dean, 08 Ocak, 2023, 13:00:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

ferzan

Mangaları da pek çok esere yaptığım gibi bekletip, bitene kadar biriktirip öyle okuma adetim vardı ama bitesiye yıllar geçtiği ve eski tadım kalmadığı için artık çıktıkça okumaya karar verdim. Bu kararımdan ilk nasibini alan Vinland Saga'nın halihazırda çıkmış ilk iki cildi oldu.

Çok sıkı bir giriş yaptı. Bir anda rüzgarına kapıldım ve su gibi aktı. Tek şikayetim, çoğu mangaların olmazsa olmazı anlık ciddiyet kırılmaları, detay esprileri ve bazı karakterlerin aşırı abartılı ve karikatürize resmedilmek suretiyle kinayeli bir mizahi denge kurma alışkanlığı oldu. Tamam, güncel olan serilerde buna takılmıyorum ama böyle Japon kültürü dışında bir anlatıda ve anlatının ciddiyetinde bu tarz manga alışkanlıklarını görmek beni anlık olarak anlatıdan koparmaya devam ediyor. Buna başvurmayan mangaları daha çok seviyorum ama ne var ki Vinland Saga'nın hikaye akışı öyle güzel ki, buna bile bir noktadan sonra görmezden geliyorum.

(Not: Yeni manga okuru değilim, geçen 10 küsur yılda artık kaşarlı bir manga okuru sayıyorum kendimi şimdiye dek tükettiğim onlarca eser ve başlıktan sonra ama işte türün bazı adetlerini halen kanıksayamıyorum, bilhassa çok ciddi ve dramatik serilerde. Bu adetlere tamah etmeyen İyi Geceler Punpun, Ben Bir Kahramanım, Yalnız Kurt ve Yavrusu, Gantz, Oldboy, Monster, Ajin, İkigami ve saire mangalar başımın tacıdır. Bu adetten sakınmayıp bolca yer verdiği halde konseptine cuk oturan ve dolayısıyla bana hiç batmayan Ev Erkeğinin Yolu, Zom100, One Punch Man, Dragon Ball ve saire gibi mangalar da başımın tacıdır ama Vinland Saga nezdinde bu adetin devam ettirilmesi beni yer yer koparıyor anlatıdan. Dediğim gibi hikaye öyle iyi ki görmezden gelebilmeye başladım.)

Spoilersiz ve tat kaçırmasız kısa bir tanıtım yapmak gerekirse (ilk cildin resmi tanıtımı gayet tat kaçıracak şekilde girizgahın büyüsünü bozabilir çünkü, iyi ki okumamışım o tanıtım yazısını);

Frank topraklarında bir kaleye yine başka bölgeden Franklar saldırmakta, kaleyi düşürmeye çalışmaktadırlar ama kale düşmemektedir. Beyhude çabalar esnasında bir tepeden kuşatmayı izleyen kuzeyli yağmacı ve Norman akıncısı Askeladd, 3 gemi ve 100 kişiden oluşan yağmacı ordusunun en küçüğü 16 yaşındaki Thorfin'i kuşatmayı yapanlara mesaj iletmesi için gönderir. Mesaj açıktır, ganimetin yarısı karşılığında saldıran kuvvetlere katılıp kalenin düşmesini sağlayacaklar, kalenin arkasına bakan aşılmaz gölete gemileri sokup kaleyi iki koldan kıstıracaklardır. Aksi takdirde kale kuvvetlerine katılacaklardır. Askeladd, mesajı iletmesi için gönderdiği Thorfin'i kesin öldürecekler gözüyle bakmaktadır ve bu da pek umurunda değildir. Thorfin'in ise bir şartı vardır, bunun ne olduğunu Askeladd iyi bilmektedir ve Thorfin'e bir de kumandan kellesi getirirse şartını yerine getireceğini söyler. 16 yaşındaki Thorfin, baba yadigarı iki kamasından başka silahı olmaksızın Askeladd'ın mesajını iletmek üzere işgalcilerin ordugahına yanaşır ve olaylar başlar.

Askeladd kimdir, Thorfin gibi yaşı küçük birini neden grubunda tutmakta ve hayatına değer vermemektedir, Thorfin neden gözlerinden nefret fışkırarak bu adamın hizmeti altındadır, işgalciler ve kale savunucuları bu işin neresindedir, Thorfin'in şartı nedir, üstelik Thorfin'in iki kamayla olağanüstü hıza sahip savaşçı hüneri ailesinden mi, yoksa yaşından kat kat büyük öfkesinden mi gelmektedir? Batı denizinin aşıp geri dönebilmiş az sayıdaki akıncının Vinland dediği ütopik yer gerçek midir? Orada ne savaşın, ne de köleliğin olmadığı doğru mudur?

Animesine devam eden bazı dostlar da çok iyi olduğu konusunda hem fikir ama ben şimdilik mangadan devam etme düşüncesindeyim. Umarım KuruKafa bunu Gantz'dan daha hızlı basar. Şimdiye dek 26 cilt çıkmış, 27. cildi gani gani dolduracak da bölüm birikmiş. Ne zaman biter bilemem ama ben çıktıkça okumaya devam edeceğim. Dayanamazsam da animesine dalarım artık.

Karikatürize edilmemiş kısımlardan oluşan bir avuç göz hakkı için;

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Seçmece manga serileri topluyorum.

En son İkigami ve Hellboy tam set aldım. Monster almaya da devam ediyorum.

Bunu da alacağım, kamuoyuna saygıyla duyurulur.  :)

hanac

Vinland Saga - Vinland Destanı 1

Henüz küçük bir çocukken, büyük Leif Ericson'un dizinin dibine kıvrılır ve uzak batıdaki vahşi topraklara dair hikâyeleri heyecanla dinlerdi Thorfinn. Oysa gençlik günlerine dair hayalleri, paralı askerlerin saldırılarıyla paramparça olacaktı. Ailesini katleden Vikingler tarafından yetiştirilen Thorfinn, korku salan bir savaşçı hâline geldi ve ailesini katleden çetenin lideri Askeladd'dan intikam almaya yemin etti. Zor zamanlarda Thorfinn'i ayakta tutan şey ise savaş ya da köleliğin olmadığı bir yere, Leif'in Vinland olarak adlandırdığı verimli topraklara dair hayallerdi.

Yayın Tarihi: Şubat 2023
Sayfa Sayısı: 224
Etiket Fiyatı: 75 ₺  Şubat 2023 Fiyatı 55 ₺

hanac

Vinland Saga - Vinland Destanı 2

Jomsvikinglerden aldığı üstü kapalı tehditlerin ardından, sevdiklerine ve köyüne zarar verilmesinden endişe eden Thors Jomsviking ordusuna katılmayı kabul ediyor. Köyden yanına aldığı beş gençle birlikte savaş meydanına doğru yola koyulurlar ancak Thors bu gençleri tehlikeye atmak niyetinde değildir. Gemiler geri dönülemeyecek kadar ilerlediğinde beklenmedik gelişmeler olur ve bu gelişmeler, hem Thors'un hem de Thorfinn'in geleceği üzerinde büyük rol oynar.

Vinland Saga'da heyecan katlanarak artmaya devam ediyor!

Yayın Tarihi: Mayıs 2023
Sayfa Sayısı: 232
Etiket Fiyatı: 75 ₺  Mayıs 2023 Fiyatı 55 ₺

hanac

Vinland Saga - Vinland Destanı 3

Askeladd, Danimarka ve İngiliz tahtlarının arkasındaki güç olmak için bir kumar oynayarak prens Canute'u kaçırır ve düşman hatlarının gerisinde bir kış fırtınasının derinliklerine dalar. Canute'un babası Kral Sweyn, İngiliz direnişini bastırma telaşıyla onu ölüme terk eder. Ancak Askeladd ve küçük grubunun peşlerine düşen Thorkell'den sonsuza dek kaçması mümkün olmaz ve savaşçılar sonunda karşı karşıya geldiklerinde, bir çocuğu yetişkine ve bir rehineyi de hükümdara dönüştürecek bir ter ve kan fırtınası başlar!

Yayın Tarihi: Ağustos 2023
Sayfa Sayısı: 224
Etiket Fiyatı: 75 ₺ 

hanac

Vinland Saga - Vinland Destanı 4
(Toplam 27 cilt, kaldı 23 cilt)

Babasının onu ölüme terk etmesinden sonra umutsuzluğun eşiğine gelen Prens Canute, onu ürkek, nazik bir çocuktan, kral yürekli zeki bir adama dönüştüren bir uyanış yaşar.  Ne var ki bir kralın taca ihtiyacı vardır ve Canute artık ona hiçbir şey verilmeyeceğini çok iyi biliyor. Eğer hükmetmek istiyorsa, krallığın kaderini değiştirecek ve tahtı kana bulayacak bir komplo ile acımasızlığını kanıtlamak zorunda! Bu sırada Thorfinn de intikamını almak için çok uzun zamandır beklediği fırsatı ortadan kaldıracak gelişmeleri izliyor...

Yayın Tarihi: Ocak 2024
Sayfa Sayısı: 208
Etiket Fiyatı: 110 ₺