Gannibal - Felix Koleksiyon (Devam ediyor)

Başlatan darbove, 06 Mart, 2024, 17:37:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

---------------------------------------------------
Japonya'da Nihon Bungeisha tarafından yayınlanan 13 ciltlik çok satan korku-polisiye manga serisi Gannibal, Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Brezilya ve Amerika'dan sonra Felix Koleksiyon kalitesiyle şimdi Türkiye'de...

İlk cildi ile çok yakında raflarda...

2. Cilt hazırlıklarına başladık bile...

Daigo Agawa, yakın zamanda uzak bir dağ köyü olan Kuge'ye atanan yerleşik bir polis memurudur. Başlangıçta köylüler tarafından sıcak karşılanır... Ancak yaşlı bir kadının şüpheli ölümüyle yavaş yavaş köydeki anormalliğin farkına varır...

Ardı kesilmeyen kuşkular...!
Dışlanma... kapalı toplum...
Bu köyde "garip bir şeyler" var.

Kaliteli senaryosu ve Masaaki Ninomiya'nın muhteşem çizimleri hikayeyi daha da sürükleyici ama aynı zamanda tüyler ürpertici bir hale getiriyor!
------------------------------------------------------

Ömer abi doğru yolu bulmuş(!)  :) Satışı bol olsun
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Animvader

Felix Koleksiyondan çıkan tüm kitapları aldım ama manga için benden pas, satışı bol olsun.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

İç sayfa örneklerine bakarak 'alırım bunu' diyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kinowa59

Sayın darbove' nin tanıtıcı yazısı bayağı bir ilgimi çekti. Sonra şöyle düşündüm. " Felix koleksiyon, gannibal isimli bu polisiye çizgi romanı tersten değil de bizde ki gibi ön yüzden okunacak şekilde bassa ben dahil okuyucuyu sayısı artmaz mı. " Bence artar.

darbove

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 06 Mart, 2024, 21:24:50Sayın darbove' nin tanıtıcı yazısı bayağı bir ilgimi çekti. Sonra şöyle düşündüm. " Felix koleksiyon, gannibal isimli bu polisiye çizgi romanı tersten değilde bizde ki gibi ön yüzden okunacak şekilde bassa ben dahil okuyucuyu sayısı artmazmı. " Bence artar.

Manga okumak inanın zor değil. Bu yazdıklarım bireysel algılanmasın tüm abimlerim için bilgilendirme olsun. Şeması basit zaten rehber sayfası oluyor her mangada. Kendinizi bunu başaramayacak şekilde küçük görmeyin. Eserin orijinali neyse o şekil basılmalı. Eseri aynalamak inanın tüm kurguyu bozar. Samuraylıktan bahsedelim sol eliyle yaparsa sağ eliyle gözükür gibi gibi. Onun dışında alternatif aynalamadan yapmak isterse ve diyelim Japonlar kabul etse bile grafikerin tüm panelleri tek tek yeniden dizmesi gerekecek. Bu büyük bir iş yükü. Ayrıca seri çocuklara yönelik değil. Mangaların hitap ettiği demografi farklı oluyor. Shōnen genç erkek okuyucuları hedefleyecek türde yapılırken. Seinen eserler yetişkin erkekleri hedefler kurgular ona göre yapılır. Bu eser ise seinen sınıfında. Eserin içinden panel örnekleri

The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

gizmoo

Sanırım Disney'de dizisi mevcut.

https://www.disneyplus.com/en-tr/series/gannibal/7iZJSe0RWigh

Alınacaklar arasına ekledim.
Bol satışlar diliyorum.

KenParker

Normalde korku türüne uzağım ama manga benim ilgimi çekti. Hem çizim hem konu. Sanırım bitmesini beklediğim diğer seriler gibi bunu da topluca alacağım.
Bahadır bey çok bekler miyim? :)

Kolaylıklar dilerim.

dean

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 06 Mart, 2024, 21:24:50Sayın darbove' nin tanıtıcı yazısı bayağı bir ilgimi çekti. Sonra şöyle düşündüm. " Felix koleksiyon, gannibal isimli bu polisiye çizgi romanı tersten değilde bizde ki gibi ön yüzden okunacak şekilde bassa ben dahil okuyucuyu sayısı artmazmı. " Bence artar.

Ben de darbove gibi bireysel algılamayın diye başlayayım ve genel olarak konuşayım sohbet havasında. Öncelikle ortada tersten basılması gibi bir durum yok. Mangalar bu şekilde çizilir ve bu şekilde okunur. Hikaye anlatım biçimi bu şekildedir. Nasıl ki fumettiler sağdan sola değil soldan sağa okunuyorsa manga'nın da bu şekilde okunması gerekiyor. Ben şimdi çıkıp "ya fumetti sağdan sola basılsa da bütün mangacılar da fumetti okusa" desem olur mu ? Bence olmaz.

Belli aralıklarla çizgi roman ekolleri tartışmaları oluyor. Entelektüel anlamda bu bize katkı sağlıyorsa elbette sorun olmaz. Ekol olayına şöyle de bakmamız lazım bence. Eğer ortada bir ekolden bahsedeceksek zaten bu farklıların olması gerekiyor. Hepsi basım olarak, renklendirme olarak, kağıt kalitesi olarak, okuma sırası olarak birbirine benzeyecekse o zaman ekolden bahsetmek diye bir şeyde söz konusu olamaz. Ekolleri oldukları gibi kabul etmek ve bundan keyif almak bizim elimizde. Ha keyif almak zorunda da değiliz elbette. Mesela ben frankofon okumaktan çok keyif almıyorum. Şimdi desem ki manga formatında basılsın. Olmaz. Yakışmaz. Ben okumasam o öyle güzel şekilde kalsın. Kendi konfor alanımızda kalıp, eserin orijinalini değiştirmeye çalışmak eser sahibine yapılan bir saygısızlık olacaktır.

YERDENİZ

Felix Koleksiyondan çıkan tüm kitapları aldım ama ülkemizce bolca çeşidi bulunan manga serileri varken, comics fazla çıkmıyorken ve western tarzı gençlere yönelik hitap etmiyorken, manga çıkarmanız ne bileyim 'ayağa kurşun sıkmak gibi' geliyor bana... Benden de pas.

Kinowa59

Sayın darbove ve Dean dostlara Manga konusunda verdikleri aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. Galiba benim neslim döneminde Manga çizgi romanların olmaması bu türe yabancı kalmama neden oluyor. Hani demişler ya, ağaç yaş iken eğilir.

Nightrain

Çizimler çok iyiymiş. Fikrim her an değişebilir. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

trooper

Her biri için aynı şeyi söyleyemem ama manga serileri yaratıcılarının ciddi zaman ve emeğiyle oluşturulan yapımlar. Pek çok mangaka yaşamlarının merkezine eserlerini koyuyorlar ve 20-30 sene boyunca çok yoğun bir tempoyla sağlıkları pahasına yarattıkları hikayeyi tamamlamaya çalışıyorlar. Bu sebeple çeviri dışında eserin orijinal halini bozacak her dokunuşu sansürle eş tutuyorum gözümde.

Gönlünü çizgiromana vermiş herkesin bir ekol olarak mangaya bir şans vermesini naçizane tavsiye ederim. Kitabın arkasından başlayıp sağdan sola takip etmek bir kaç saat içerisinde alışılacaktır. Daha sonra tekrar comics ya da fumetti okurken de sadece bir kaç panelde kafa karışıklığı oluyor, adaptasyon anında sağlanıyor 🙂

karayel2018

bende önceden garipsiyordum ama hiç alakası yok. tamamen yersiz önyargı. çizgi ve öyküye dalınca aklına bile gelmiyor. önemli olan hikayenin derinliği ve etkileyiciliği, iyi görselleştirilmesi.

rumar80

Peki basım sıklığı nasıl olacak? Diğer yayinevleri gibi olmaz inşallah.