Plak Dünyası

Başlatan alan ford, 18 Şubat, 2013, 23:54:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Pink Floyd Pulse

dinlemek keyifti tekrar dinlemek ise nirvana olur sanırım.

We're All Together Again
For The Fırst Tıme
Atlantic / Wea Records
Remastered LP

Stereo Mecmuasi için yazdığım harika plak kesinlikle dinleyiniz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 21 Şubat, 2013, 00:26:56
Pink Floyd Pulse

Pink Floyd'u hiç duymadım.

Justin Bieber yok mu ?  :)

konnektör

Alıntı yapılan: V - 19 Şubat, 2013, 21:12:15
Hakkatten keyifli ama bir o kadar da meşekkatli,pek te "ucuz" olmayan bir hobi..

Bir dönemler CD'lerin dünya para olduğu,kasetlerin zor bulunduğu dönemde plaktan kasete yaptırdığımız kayıtlar geldi aklıma.

Bunlardan birisi de Murat'ın fotosunu yayınladığı Deep Purple'nin  muhteşem "Made in Japan" ı dır..

Arkadaşıma katılıyorum, ama bence Deep Purple ın en muhteşem albümü "In Rock" albümüdür, made in japan yanılmıyorsam konser kaydı idi. Deep Purple, Led zeppelin, Pink floyd gibi süper toplulukların, çoğu albümleri plak olarak elimde vardı, fakat üniversite yıllarımda parasızlıktan yok pahasına elden çıkartmıştım. Yeniden o albümleri bulmak mümkün değil o nedenle artık hiç bulaşmıyorum.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

alan ford

In Rock albümü benimde favorimdir. Child in Time için bile alınır bu albüm. Yine de bunları toplamak çok zor değil bilginiz olsun. Bu plaklar bizde çok pahalı ama yurtdışında çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. kargo'da öyle çok tutmuyor.  Özellikle discogs sitesine göz atmanızı öneririm.

http://www.discogs.com/
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Ama yıllardır peşinde olduğum Led Zeppelin albümü varki bulursanız sakın kaçırmayın ,üçüne beşine bakmadan alın. Betül Atlı'nın her zamanki gibi döktürğü kapağıyla Türkiye baskısı led Zeppelin II albümü. (Betül Atlı'nın çizdiği hiç bir kapağı atlamayın hatta alın , olmadı bana satarsınız )

alan ford

Tülay German benim bu dünyada dinlemekten bıkmadığım , bıkmayacağım bir ses. sadece sesisyle değil duruşuyla da hayran olduğum bir isim. !960'larda Erdem Buri ile birlikte yaptığı Burçak Tarlası ile Anadolu Pop'un temelini atan isim. 45'liğin arka yüzündekiki Mecnunum Leylayı gördüm ise muhteşem bir be bop düzenlemesi.

German 72 ihtilali sonrası hayat arkadaşı Buri ile birlikte Fransa'ya yerleşir. İkilinin evi Erekin Koray'dan Zülfü Livaneli'ye Türkiye'li müzisyenlerin uğrak yeri olur. 1974'te İlhan Mimaroğlu ile Trackt Lp'sini yapar Tülay German (bkz :ilk mesaj). Bundan sonra Fransa'da okuduğu 45'likler gelir. Tract'ı dinleyen Charles Mingus , Duke Elington için yazdığı şarkıyı Tülay German'ın söylemesini ister, ancak iki tarafında yaşadığı aksilikler neticesinde bu proje bir türlü gerçekleştiremez.

1981'de Fransız kontrbass virtuozü François Rabbath Tülay German'a eşlik etmek ister ve bu sebeple oturup saz çalmayı öğrenir.1981'de ikilinin yayınladığı LP Akademi Charless Cross ödülünü alır. Yılın en iyi albümüne verilen ödülü 1971'de Moğollar Anadolu Pop albümüyle almıştır. Sonra yavaş yavaş eteğini çeker Tülay German. Bir Hollanda konseri sonrası "Son konserimdi bu, ama daha kimsenin haberi yok." der. Zirvedeyken bırakmak lazımdır.

Allahtan yıllar sonra Kalan Müzik ( ki hakları ödenemez, nice tozlu arşivi alıp gün yüzüne çıkartmıştır) üç albümde tüm Tülay German külliyatını toparladı ,ki arasında hiç gün yüzü görmemiş kayıtlar da vardı. Yine de 81 tarihli bu Lp'ni yeri ayrı tabiiki. Bende yeni arşive ekledim bu plağı :)

V

"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Normal. Bunları uygun fiyata bulabilmek için plak işinden anlamayan bir sahafa denk gelmek, ya da bit pazarlarını çok erken saatlerde tavaf etmek lazım. Bu arada bu fiyatların çok üstünü görürler bunlar. Barış Manço'nun Fil ile Kurbağa ile birlikte en değerli 45'liği bu benim bildiğim. Erkin Koray'ın bütün LP'leri yaklaşık bu fiyata gidiyor.

alan ford

Yine de bu fiyatlarla plak toplamak pek akıl işi değil. Bu arada Başta Erkin Koray olmak üzere anadolu pop'un isimleri yurtdışında da büyük ilgi görüyor ve çok iyi fiyatlara alıcı buluyor. Bunların tekrar basımları da yapılıyor. En son Erkin Koray'ın Meçhul (B side şarkılar) ve Arap Saçı  (2 LP ) adlı iki toplama LP'si yayımlandı ki ikisi de şahane. Meçhul çok kısa zamanda ikinci baskıyı yaptı, 1. baskı koleksiyonluk olmak üzere.