Julia - Mylos Kitap

Başlatan Nemo, 28 Nisan, 2021, 12:39:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Balonlama ve yazı fontu berbat. Almayacağım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Vassago007

Çok da profesyonel (grafikerlik veya buna benzer herhangi bir bilgim) olmadığımdan karşılaştırmalara baktığımda bir anormallik görmedim. Julia okumuyorum, okusaydım alırdım. Sevdiğim çizgi romanları almak, okumak bana keyif verir. Kendi adıma en önemli nokta çeviri ve dilbilgisi. Bunların dışında font vs bunlara takılmıyorum, Türkiye şartlarında her çıkan çizgi roman sayısı kurtarılmış çizgi roman sayısıdır.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Vassago007 - 12 Ağustos, 2021, 16:22:09
Çok da profesyonel (grafikerlik veya buna benzer herhangi bir bilgim) olmadığımdan karşılaştırmalara baktığımda bir anormallik görmedim. Julia okumuyorum, okusaydım alırdım. Sevdiğim çizgi romanları almak, okumak bana keyif verir. Kendi adıma en önemli nokta çeviri ve dilbilgisi. Bunların dışında font vs bunlara takılmıyorum, Türkiye şartlarında her çıkan çizgi roman sayısı kurtarılmış çizgi roman sayısıdır.

Aynen buna katılıyorum yayınevlerine kendini düzelme imkanı vermeden baltalamak bana da art niyet olarak geliyor. Daha önceki yayınevlerinde de hatalar vardı ama kimse onlara bu derece saldırmadı beğenmeyen italyanca öğrenip italyanyacasını alabilir. Ben yayınevinin iyi niyetli olduğuna inanıyorum ve ikinci sayının çok daha iyi olacağına inanıyorum. Julianın sürmesini istiyorum. Eleştirilerin dozu bence çok fazla. Çıkan sayı öyle çok fazla beğenilmiyecek kadar kötü değil ve düzeltilmesi istenen kısımlar yayımcıya iletildi eminim bunlar ikinci sayıda düzeltilecektir.

BAHADIR

Herkesin düşüncesine saygım sonsuz...

Ama usülünce, yapılan hataları göstermek ve düzeyli eleştiriyi art niyetli olarak yorumlamak, ne kadar doğru bir tabir olur tartışılır... Ben şu ana kadar sadece Julia özelinde Mylos'u değil, bir çok yayın özelinde bir çok yayınevini eleştirmişliğim vardır...

Tek amacım raflarımıza koyduğumuz yayınların daha bilinçli şekilde basılması için ufakta olsa gayret göstermek...

Maksadım; basılan, onca emek verilen ve maddi olarak harcanan kısmın yanında, zaman ve enerji olarakta harcanan gücün karşılığının bu olmaması gerekliliği ile nacizane olarak fikrimi ve 35 yılın getirdiği birikimi paylaşmak...

İlk mesajımda da belirttiğim üzere; Julia ilk çıktığında sevinen ve iyi niyet temennilerimi belirtip teşekkür eden de bendim...

"Beğenmeyen İtalyanca öğrenip, italyancasından alabilir" tabiri ise eleştirilerim sonunda çok sık karşılaştığım bir tabir... Geçen yılda "Beğenmiyorsan alma..." tarzı bir tabirle karşılaşmıştım... Sadece tebessüm ediyorum...

Julia'nın  daha uzun yıllar yayınlanmasını bende isterim... Süreli bir yayın hazırlamanın, dağıtmanın, karşılığını almanın zorlukları malum... Tüm bunları biliyorum... Eleştirmek tabii ki kolay olan kısım... Ama ilk mesajımda da dediğim gibi "eleştirmeden herkes yaptığı işin kusursuz olduğunu zanneder" Daha iyiyi yakalamak için eleştirileri göz ardı etmemek lazım...

Alıntı YapÇok da profesyonel (grafikerlik veya buna benzer herhangi bir bilgim) olmadığımdan karşılaştırmalara baktığımda bir anormallik görmedim.

İlk mesajımda bu yaklaşımın genel okuyucu kitlesi üzerinde hakim olduğunu zaten dile getirdim...

Alıntı Yap...bir çok kişi bu yazdığım konulardan ve eksikliklerden bi haber Julia yayınlandığı için şükredecek, teşekkür edecek...

Ama bu yapılan işin kötü olmadığını göstermez...

Bir müzisyende kulak nasıl varsa, bir grafiker yahut ressamda da, görsel sanatlarla ilgilenen bir kişide de göz olmak mecburiyetinde...

2. sayıda bu sıraladığım hataların % kaçı düzelecek hep beraber göreceğiz...

Ama ilk sayı itibari ile "geçmiş olsun..."

Nomad

Ortaya konan iş arkadaşların da değindiği gibi çok da tatmin edici değil.
Ama yıkıcı eleştiriler için çok erken olduğunu düşünüyorum.
Üçüncü, dördüncü sayısı da basılır, yayınevi aynı hatalarda ısrar ederse beraber döveriz.
Bu zamanda ilk hatasında karı boşayan ömrü billah yastığa sarılır.

Zeljko

Eleştirilere katilmakla beraber,daha ilk sayida aşırı tepki verildiğini düşünüyorum.Buraları okuyan kararsız okuyucu muhtemelen almama yönünde karar kilacaktır.Zaten Çizgidüşler döneminde sallantida olan seri de bir yili görmeyecektir.Malesef "Geçmiş olsun" Julia
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

DAMPYR

Alıntı yapılan: Zeljko - 12 Ağustos, 2021, 18:42:05
Eleştirilere katilmakla beraber,daha ilk sayida aşırı tepki verildiğini düşünüyorum.Buraları okuyan kararsız okuyucu muhtemelen almama yönünde karar kilacaktır.Zaten Çizgidüşler döneminde sallantida olan seri de bir yili görmeyecektir.Malesef "Geçmiş olsun" Julia
ben okurların bu yorumlardan pek etkilendiğini düşünmüyorum.buralarda yazıldıkça satışlar hızlandı örneğin eganba sitesinde julia peynir ekmek gibi satıyor ve dahada hızlandı indirim iyi olduğu için😉

https://www.eganba.com/arama?q=Mylos+Kitap

DAMPYR

Alıntı yapılan: BAHADIR - 12 Ağustos, 2021, 17:21:55
Herkesin düşüncesine saygım sonsuz...

Ama usülünce, yapılan hataları göstermek ve düzeyli eleştiriyi art niyetli olarak yorumlamak, ne kadar doğru bir tabir olur tartışılır... Ben şu ana kadar sadece Julia özelinde Mylos'u değil, bir çok yayın özelinde bir çok yayınevini eleştirmişliğim vardır...

Tek amacım raflarımıza koyduğumuz yayınların daha bilinçli şekilde basılması için ufakta olsa gayret göstermek...

Maksadım; basılan, onca emek verilen ve maddi olarak harcanan kısmın yanında, zaman ve enerji olarakta harcanan gücün karşılığının bu olmaması gerekliliği ile nacizane olarak fikrimi ve 35 yılın getirdiği birikimi paylaşmak...

Eleştiri Tabiki yapılacak ama eleştiri sonuçlarını görmeden aşırı yüklenilmesi kötü, bekleyip görelim Zaten yayınevi iyi niyetini gösterip düzelteceğini yazdı.Bu adamların ilk çizgiroman denemesi zamanla tüm kötü yanlar düzelir bekleyip görelim...

pizagor

'Eleştirmeyin, uyum sağlayın!' maalesef son 20 yıllık siyasetin de uzantısı olarak bugünün mottosuna dönüştü. Egemenin çok işine gelen bu yaklaşım kamuda da, özel şirketlerde de 'Erk sahibine, üstüne direnmeyeceksin, boyun eğeceksin, seve seve dediğini yapacaksın' olarak zaten her an karşımızda. Bari bu platformda insanlar gerçekten ne hissediyorlarsa açık yüreklilikle konuşabilseler. Daha ilk sayıdan bu kadar eleştirmeyin' eleştirisine karşılık ben de diyorum ki 'Aksine herkes ne düşünüyorsa söylesin, susmasın. Ve katılıyorum, bu ülkede rafa çıkan her çizgiroman kurtarılmış çizgiromandır ancak kurtarılan her kitap bari en azından adam gibi kurtarılsın!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

DAMPYR

Gerçekten ya ne oluyo işe siyaset karıştırmayın konumuz bu değil biz Çizgi Roman Juliadan bahsedelim.Mylos kitabın çıkardığı yayınlara baktımda 2015 den bu yana istikrarla sürdürdükleri yayınlar var. İçim rahatladı az sattı yada satmadı diye yayını bırakacaklarını zannetmiyorum. Kuruluş amaçlarıda anlamak, değişmek, değiştirmek için üzerine kurulu bu hoşuma gitti😃

pizagor

Kusura bakmayın arkadaşlar, kimsenin kimseye 'Eleştirme!' demeye hakkı yok. Gayet uygun ve seviyeli bir üslup kullandığını da gördüğüm BAHADIR'ın bunları söylemesinin herhangi bir sakıncası da yok. Ben bir kitap ya da çizgiroman veya Türkçe yayınlanmış bir çizgiroman alıyorken goodreads puanına ve yorumlarına bakıp karar veriyorsam, herhangi bir çizgiroman okurunun buradaki yorumlara bakarak alıp almama, özellikle de o korkulan 'almama' noktasına gelmesinde rahatsız edici ne olabilir? Aksine bu platformun güvenilir bir kaynak olarak görülmesinden ben mutluluk duyarım.

Herkese hayırlı traşlar!

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 13 Ağustos, 2021, 10:40:49
Kusura bakmayın arkadaşlar, kimsenin kimseye 'Eleştirme!' demeye hakkı yok. Gayet uygun ve seviyeli bir üslup kullandığını da gördüğüm BAHADIR'ın bunları söylemesinin herhangi bir sakıncası da yok. Ben bir kitap ya da çizgiroman veya Türkçe yayınlanmış bir çizgiroman alıyorken goodreads puanına ve yorumlarına bakıp karar veriyorsam, herhangi bir çizgiroman okurunun buradaki yorumlara bakarak alıp almama, özellikle de o korkulan 'almama' noktasına gelmesinde rahatsız edici ne olabilir? Aksine bu platformun güvenilir bir kaynak olarak görülmesinden ben mutluluk duyarım.

Herkese hayırlı traşlar!
Yanlış anlamayın Arkadaşlar Biz kimseye eleştirmeyin demiyoruz Tabiki dozunda eleştirilecek bu forumun amacı bu zaten ama bi sabredin diyorum ben, mesajın alındığını söylüyorum.bi yeni sayı çıksın bi şans verin diyorum.bende isterim kaliteli uzun süre bi keyifle Julia okumak

Mrtekin

Bahadır'ın eleştirilerinde art niyet olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Aksine, kendisi, çoğumuzun aksine, direkt çizgi roman mutfağından geldiği için, önemsiz gördüğümüz çoğu hassas noktalara ciddi dikkat edilmesi gerektiği ve tekrarlanmaması gerektiğine ilişkin yapıcı eleştiriler getiriyor.

Bu eleştiriler yine çoğumuz için "gurme" gelebilir, nihayetinde ben de dahil olmak üzere, ürünü günün sonunda kendi üzerimizde bıraktığı son izlenimle değerlendiriyoruz. Ama ezcümle bu bir sanat ürünü olduğu için, herkesden bizim gibi düşünmesini beklemek de yanlış bir tutum olur. O yüzden, boyut, font, tercüme, kağıt kalitesi, kapak kalitesi, mizanpaj, ve diğer yüzlerce detaya ait eleştiri getirilmesini de şahsen ben hiç garipsemiyorum. Aksine "çizgi roman bilinci"nin gelişmesi ve "farkındalık" için de gayet gerekli buluyorum.

Mylos'un da bu akıllı geribildirimlerden sonuna kadar yararlanacağını düşünüyorum.

Keza, şu konuda da sakin olun, kimse burayı okuyup Julia'yı da almamazlık etmez. Alacak olan zaten her türlü alır. Satışı belli olan bir seri zaten, gerçekçi olmakta fayda var, Mylos yayınlıyor diye mucize olacak satışı patlayacak gibi bir durum yok. Ama, madem ki bu mecraya girdiler, Mylos'dan da bundan sonra işbu detaylara hakim kaliteli bir yayım çıkartmaları, ortak beklentidir.

Daha önce de dediğim gibi, aslında fişi çekilen bir fumetti serisinin aylık yayın bazında yeniden yayımlanıyor olması başlıbaşına güzel bir gelişme. Dilerim, bu yayınlar, "hakkını veren" bir çizgide daha da gelişsin ve, günün sonunda herkes mutlu olsun...
They drew first blood...

pizagor

Alıntı yapılan: Vassago007 - 12 Ağustos, 2021, 16:22:09

Buradaki durumu belirtmekte fayda var sanıyorum; üstünkörü bakarken orijinal panellerin Türkçe yayında daraltıldığı, boy aynı kalırken en daraltıldığında da fotoşopla inceltilmiş fotograflar gibi göründüğü gözden kaçabiliyor.

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 13 Ağustos, 2021, 11:18:31
Buradaki durumu belirtmekte fayda var sanıyorum; üstünkörü bakarken orijinal panellerin Türkçe yayında daraltıldığı, boy aynı kalırken en daraltıldığında da fotoşopla inceltilmiş fotograflar gibi göründüğü gözden kaçabiliyor.
Galiba en iyisi birebir İtalyayla aynı boy olması ,orijinal paneller Türkçe yayında daraltılmamalı, Alışan boyla devam etmek lazım bir büyük, bir küçük boy kütüphanede çok kötü gözüküyo o konuda Arkadaşlara katılıyorum.