Sen Hayatımın Kadınısın, O Hayallerimin - Flaneur

Başlatan hanac, 22 Ağustos, 2022, 15:02:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

TKnKT

Ha şöyle, özlemişim sindire sindire keyifle okuduğum bir kitabı. Sanki özenle çizilmemiş de eskiz defterine sihirli kırmızı bir sulu boya dokunmuş ve kitap ortaya çıkmış gibi bir içerik. Ama o kadar pürüzsüz, sade ve güzel ki. Ben öveceğim arkadaşlar bu kitabı. Beni, bu bozuk çizgileri ve karalamaları ile kendisine hayran bıraktı. Tabii konunun bir miktar özdeşleştirme içermesi de perçinlemiştir heyecanımı ancak bu kadar sade çizimleri ben normalde iki saniyede göz atar geçerim ama yok bu kitabı baya izleye izleye okudum.

Başta kitabı elime alırken başlığında bir tereddüt ettim. Nitekim "Sen hayatımın kadınısın, o hayallerimin" söylemi bana yirmi yıllık ilişkisinde, hâlâ sağlıklı bir şekilde sonlandıramadığı eski aşkına ağıt yakan yetişkinleri anımsatıyor. Nitekim konunun bununla bir alakası yok. Aslına bakarsanız kitabın ne başlığı ile ne de tanıtım metni ile alakası olduğunu düşünüyorum. Yani evet, ortada farklı bir kadın ile kafası karışan bir ana karakterimiz ve gizemli bir bitki mevcut. Ancak sadece ve sadece kitaba başlık ve tanıtım yazısı sağlamak ve bir de kitaba bir son eklemek için koyulmuşlar hissiyatı mevcut. Kitabın geriye kalan tümü adamın sevgiden çok alışkanlığa dönmüş, iletişimden yoksun, verimsiz ilişkisi üzerine. Tam anlamıyla hayata birlikte kafa tutmaya niyetlendiğin bir kurum içerisinde yalnızlaşması. Kişisel kanaatim alın, okuyun ve de okutun beğenimi nasıl daha fazla kelimeye dökebilirim bilmiyorum. Pedro'nun anlatısı João'nun çizimleri iyi ki harmanlanmış ve böyle bir iş ortaya çıkmış.

Örnek görselleri de aşağıya bırakıyorum.

"The man who opens topics faster than his shadow"

pizagor

İtici grafikler, keyifli hikaye listesine bir çizik daha. Gerçi grafikler böylesi karalama olmasa bugünün konjonktüründe kolay kolay rafa da çıkamazmış :) İlişkiler, alışkanlıklar, neyin nereye kadar aldatma ve aldatılma olduğu üzerine sert, eleştirel ve beklenmedik sonlu bir öykü yazmış Brito. Ben beğendim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...