ZAGOR AYLIK DİZİ SERÜVENLERİ

Başlatan Kuzgun, 06 Ağustos, 2023, 19:53:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kuzgun

KARA GÖZYAŞLARI

Aylık Zagor'un ülkemizde Lâl Kitap tarafından yayımlanan son sayısı olan 253. sayısı, İtalya'daki aylık dizinin 641. sayısına karşılık geliyor. Sayıda tek bir macera var.

Daha önce RAKOSİ'Lİ ZAGOR SERÜVENLERİ başlığı altında vampir Baron'un yer aldığı dört serüveni tanıtmıştım. Burada da Zagor'un son aylık sayısında yer alan tek sayılık serüveni tanıtmaya çalıştım. Özet bölümü, maceranın yalnızca ilk sayfalarını içermektedir. Dolayısıyla "tatkaçıran" (spoiler) değildir...

Kuzgun

Kuzgun

Birkaç örnek kare:

Maceranın ilk karesinde Holborn Kalesi'nin görünüşü.

Kara Pençe, Ölüm Kuzgunları'nı çağırıyor.

Çiko'yla Drunky Duck'ın geleneksel didişmeleri.

Kara Pençe, intikam almaya devam ediyor.

Not: Bu macerada istesem de istemesem de gönlüm Kara Pençe'den yana oldu.

doktor1881

Emeğinize çok teşekkürler

hanac

Uzun süredir forumumuzda eksik olan güncel okumalar ile ilgili bu güzel paylaşım için teşekkürler.

Kuzgun

Forum kullanıcılarının forumdaki hareketsizlikten yakındığını okuyunca, böyle bir katkıda bulunmak istedim.

Aslında maceraların özetini çıkarmak ve karakterlerini sıralamak benim yazılı kitaplara yaptığım bir uygulama. Çok kitap okuduğum için bir süre sonra okuduklarımın içeriğini doğal olarak unutuyordum. Daha sonra genel ağda okunan kitapların özetinin çıkarılmasının ve notlar alınmasının, onların akılda kalmasını sağladığını okudum. Uygulamaya geçince gerçekten de doğru olduğunu gördüm. Özetini çıkarıp okurken notlar aldığım romanlar, öyküler artık aklımdan uçup gitmiyorlar. Zaten bilimsel araştırmalara göre okuduklarımız asla unutulmaz, kendilerini ortaya çıkartacak bir tetikleyici bekler durumda beyinde saklı kalırmış. Özet çıkarıp notlar alma da bu ortaya çıkışı kalıcı duruma getiriyor.

Takip ettiğim iki çizgi romandan biri olan Zagor'un (ötekisi Dylan Dog) kimi serüvenlerine de bu yöntemi salt hobi olarak keyif almak için zaman zaman uyguluyorum. Foruma hareketlilik sağlayan bir katkı olması için de zamanım elverdiğince paylaşabilirim.

Kuzgun

NAATANI DAĞI'NDA GİZEM

Aylık Zagor'un ülkemizde yayınlanan son serüveni üzerine:

Yazar: Moreno Burattini
Çizer: Gianni Sedioli - Marco Verni
Sayfa: 282

BAŞLIKLAR:
Naatani Dağı'nda Gizem ▪ Mistero sul Monte Naatani
Müritler ▪ I discepoli
Hellingen'in Kaderi ▪ Il destino di Hellingen

SAYILAR:
Zagor (Bonelli): 648. 2019 Temmuz ▪ 649. 2019 Ağustos ▪ 650. 2019 Eylül
Zagor (Lâl Kitap): 260. 2024 Şubat ▪ 261. 2024 Mart ▪ 262. 2024 Nisan

KARAKTERLER:
Hellingen'in eski asistanı, Hellingen'in Müritleri'nin önderi ve ilk mürit, bilgin Jupiter Quaritch • Hellingen'in Müritleri örgütünden olan bilginler Wilfred Tumblay, Craig Richardson, Roger Hughes, Samuel Bennet, Humphrey Powell, Isaac Barnes, Percy Hall, Edward Robinson, Benjamin Flores, Dwight AtkinsonÇiko • Sevimli berduş TrampyZagorProfesör Adolfo Verybad • Zagor'un kan kardeşi, Mohawk şefi Tonka • Federal Hükümet'in Başka Yer'deki temsilcisi Heisenberg • Başka Yer'in ajanları Jesse ve Profesör Roberts • Yapeha'yı evlat edinmiş olan Mohawk savaşçısı RebaHellingen'in Mirası adlı macerada (Zagor 601-602, 2015 Ağustos-Eylül; Lâl Kitap Aylık Zagor 213-214) babası, Hellingen'in robotlarınca öldürülmüş olan, Oneida kabilesinden çocuk Yapeha • Mohawk savaşçısı Kerak • Profesör Tumblay'in tuttuğu adamların şefi Crumb • Çılgın dahi, Profesör Garth Hellingen • Hellingen'in klonu • Kaos boyutunda yaşayan, kötülüğün efendisi Wendigo

KONUMLAR:
Philadelphia'da Hellingen'in Müritleri'nin toplandığı malikâne • Pleasant Point • Mohawk köyü • Philadelphia'da, Doğa Tarihi Müzesi'nin altında bulunan Başka Yer'in gizli üssü • Illinois'ta, Fransızlar'dan kalma De Chartres Kalesi • Wendigo'nun Darkwood'da, Hellingen için iblislere yaptırdığı Şato • Şato'da bulunan, Akronlular'dan kalmış uçan daire

ÖZET:
Profesör Hellingen'in eski asistanı Jupiter Quaritch'in başında olduğu "Hellingen'in Müritleri" adlı örgütün amacı, Akronlulardan kalma diriliş tankını kullanarak Hellingen'in klonunu yaratmaktır. Başka Yer'in gizli üssünde göz altında olan Quaritch kaçmayı başaracak, öteki müritler birlikte, Hellingen'in klonunu yaratacakları yer olan ve bir zamanlar kötü ruh Wendigo'nun iblislere yaptırdığı, Naatani Dağı'ndaki Şato'ya gidecektir. Bu arada Tonka, köyüne davet ettiği Zagor'dan, Naatani Dağı'nda kaybolan savaşçılarını bulması için yardım ister. Baltalı İlah'a çok kötü bir haber getiren Profesör Verybad de olaylara dahil olur.

SONUÇ:
Zagor okuyucularının çok seveceği bir serüven. Macerada sık sık eski serüvenlere (özellikle Hellingen'in yer aldığı serüvenlere) göndermeler yapılıyor. Gianni Sedioli ile Marco Verni'nin ortak çizdiği maceranın kareleri, Ferri'nin çizimlerine epeyce benziyor. Verni her çizdiği macerayla birlikte ustasının stiline bir adım daha yaklaşıyor.

Maceranın bir başka özelliği, Zagor evrenindeki dört yan karaktere de yer vermesi. Bunlar Trampy, Profesör Adolfo Verybad, Tonka ve Hellingen.

Zagor ve fumetti severler için güzel bir macera...

Hellingenli dokuzuncu macera olan bu serüven hakkında yazdıklarımı, Hellingen'le ilgili maceraların bir listesiyle sonlandırayım: