Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti - YKY

Başlatan memospinoz, 29 Mart, 2019, 19:08:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YERDENİZ

Genelde; ajanda basımlarında kullanılan kağıttürü olan IVORY kağıt olabilir, veya ENZO kağıt olabilir..

tenten

Teşekkürler arkadaşlar, saman kâğıt olduğuna inanmak istemiyordum.
Sayenizde içim rahatladı. Zira, Alan Moore'un en iyi işlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bilal ceylan

Kağıdın çok bir önemi yok bence hikaye kurgu ve cizimler güzel olunca gerisini pek takmıyorum

ferzan

Alıntı yapılan: Bilo - 11 Nisan, 2019, 12:41:05
Kağıdın çok bir önemi yok bence hikaye kurgu ve cizimler güzel olunca gerisini pek takmıyorum

Güzel bir hikaye ve güzel çizimler, güzel bir sunum ve uyarlama işçilikle ön plana çıkar...Bazı üyelerimizin balon fontuna, kağıda ve ebada takılma sebebi tamamen bu yüzden...Harika bir filmi sinemada düşük kalitede, rezalet bir dublajla ya da koyu gri renkte bir perdeye yansıtılmış halde izlemekten nasıl hoşlanmazsak, çizgi romanda da bu denli değerli eserlerin telifi alınıp çevirisi yapılıp okurla buluşacağı anda okurun en doğal hakkıdır bunu göz önünde bulundurmak; kağıdın, kaligrafinin, genel anlamda estetik görünüşün eseri nasıl takdim edeceğine kafayı takmak...Kendi adıma sırf bu yüzden elimi sürmediğim kitaplar var az da olsa...Bana göre affedilmez bir çeviri yanlışından ötürü daha giriş yazısında çizgi romanın (Cam Kent) kapağını kapayıp kenara fırlatmışlığım bile var... ::) :)

Yakın bir geçmişe kadar iyi kötü çizgi roman okuru basılan her şeye şükretti, kurtarılmış gözüyle baktı ama bir estetik bilinç de gelişti...O yüzdendir bazı okurların yetersiz grafik işçilikle heba ettiği eserlere olan tepkisi, hesaplı olsun diye orijinalinden farklı olarak seçilen kağıdın cinsi ve sairesi...Artık Milliyet Yayınları 'nın ya da Doğan Egmont Yayıncılık 'ın dönemindeki gibi değil okurlar...Kaligrafi, kağıt seçimi, edisyon anlayışı en az eserin kendisi kadar önemli, çünkü eserin hak ettiği sunum böyle ortaya çıkacak ve okur da bundan keyif aldığı için yaptığı ödemeye acımayacak, hele ki bu şartlarda...

Ekstra güzel işçilik çıkaran yayıncılarımız da mevcut...Aklıma gelen ilk örnekten bahsetmem gerekirse, Arka Bahçe 'den çıkan Daredevil Cilt 5 ''İmgelem'' 'deki yaklaşım muazzamdı...Albümdeki her sayfa, her detay çizerinin el yazısıyla ve notlarıyla bezenmiş özgün ve grafik uygulamada değişmesi çok zor bir durumdayken Arka Bahçe tutup da Türk çizer Necmi Yalçın ile işbirliği yapıp orijinal sayfalardaki renkli her el yazısını, duvar yazısını çizer eliyle tek tek Türkçe 'ye uyarlatmasını bilmişti...Albümdeki detaylar sanki üreticisi Türk 'müş kadar Türkçeleşebilmişti...Bu örnek beni çok derinden etkilemiştir mesela...Bir başka örneği de Presstij yayınlarının frankofonları için verebilirim...Bugün Kara Karga gibi bir yayın evi bile çizerlerin el yazısına ve albümün konseptine göre farklılık gösteren kaligrafileri alelade fontlarla okura sunarken, Presstij bir Durango ya da Efsane 'de bizzat çizerin orijinal el yazısından Türkçe font oluşturup okura o şekilde sunmuştu (Güzel örnekleri diğer yayın evlerinin bazı ele alışları ile çoğaltabiliriz.)...Bunlar gerçekten okuru ciddiye alma adına önemli şeyler...Kağıt kalitesi seçimi de aynı kulvarda benim için...

Saman kağıda basılan haftalık mizah dergilerinden örnek vereyim, sırf bu kağıdın çizgi ve rengi ortaya çıkarmasına yönelik özel bir yaklaşım geliştirir bu dergilerin renkçileri...Normalde kuşeye ya da kaliteli bir kağıda basılacakmış gibi yapılan detaylı ve bol koyu geçişli bir renklendirme, saman kağıtta ters teper ve tıpkı Yabani Dergisi 'nin ilk sayısında olduğu gibi birkaç eserin kapkaranlık basılmasına sebep olur...O sebeple bu tarz detaylı çizgili ve renkli işlerde okurun haklı bir korkusu oluyor kağıt seçimine yönelik...

Neyse ki şimdiye dek ilk başta saman kağıt sanılan kağıt türü, hiçbir Amerikan çizgi romanında hayal kırıklığına uğratmadı...Flash Klasik Seri olsun, Babil Şerifi olsun, Marvel Renkli Klasikler olsun, Green Lantern: En Karanlık Gece olsun hep güzel durdu...Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti de gayet tatmin edici bu konuda...Kuşe olmayan her kağıda saman deme eğilimindeyiz ama Alfa son seri Conan dergilerinden beri seriyal çizgi romanda saman kağıda rastladığımı hatırlamıyorum... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hennessy

Sevgili Ferzan denecek bişi bırakmamış bize :). Efsane olmuş kitap kahramanlarını çok güzel işlemişler. Ülkemizde o kadar güzel alternatif çizgi romanlar çıkıyor ki. İnsanın mutlu olmaması imkansız.

Kağıt ve baskı göze batmıyor. Bu tarz eserlerin devamını diliyorum. Gözümüz Alan Moore'ye doydu bu aralar....

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Tuco Ramirez

Bildiğimiz saman kağıt gibi geldi bana. Ama önemli değil bence.
Diğer yayınevleri birde kuşe kağıt yapsaydı 45 ten aşağı satmazdı.
Bu seri 2 cilt miydi?

battlehammer

Kötü iş. Hiç bakmamak, orijinalını alıp geçmek lazım.

rumar80

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 14 Nisan, 2019, 11:39:24
Bildiğimiz saman kağıt gibi geldi bana. Ama önemli değil bence.
Diğer yayınevleri birde kuşe kağıt yapsaydı 45 ten aşağı satmazdı.
Bu seri 2 cilt miydi?

Bildiğim kadarıyla bu takımın maceraları iki cilt ama başka alt ciltler de var diye okumuştum bir yerlerde.

kharon

Alıntı yapılan: rumar80 - 14 Nisan, 2019, 15:48:43
Bildiğim kadarıyla bu takımın maceraları iki cilt ama başka alt ciltler de var diye okumuştum bir yerlerde.

Orjinal hikaye iki cilt , sonrasinda ise Black Dossier isminde bir ek cilt var. Daha sonrasinda ise 3. bir cilt cikti (bunu henuz okumadim)

Bir de spin-off sayilabilecek Nemo'nun hikayeleri var.

Kapagin kesilmesi vs can sIkIci olmus ama yine de Turkce'ye kazandirilmasi guzel.

seastar1000

Bu kitabı alıp okuyan var mı forum da
İnanın bir haftadır elimde günde üç beş sayfa okuyorum devamı gelmiyor giremedim hikayeye
Çizgiler de karışık olmuş büyüteç lazım detayları görmek için

hennessy

Alıntı yapılan: seastar1000 - 17 Nisan, 2019, 16:54:55
Bu kitabı alıp okuyan var mı forum da
İnanın bir haftadır elimde günde üç beş sayfa okuyorum devamı gelmiyor giremedim hikayeye
Çizgiler de karışık olmuş büyüteç lazım detayları görmek için

Çok severek okudum. Tabi ki zevkler renkler tartışılmaz. Bende watchman  iki kere okudum bişi anlamadım o ayrı :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"