Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - DCEU Film 2

Başlatan dean, 25 Ağustos, 2013, 02:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Şimdi bu filmle ilgili karışık hisler içerisindeyim. O yüzden ilk izlenimlerimi sıcağı sıcağına ve çok da özenmeyerek yazıcam.

Zack Bey; Michael Bay'e fena özenmiş; cidden film çıkışında tam bir Michael Bay filmi seyretmiş gibi hissettim, Hans Zimmer müzikleri, Ben Affleck ;D, tamam görüntüsellik cidden çok güzel ama senaryo çoğu yerde maalesef fena çuvallıyor.

Hal böyleyken, sahne bazlı değerlendirecek olur isek, bazı şeyler gerçekten çok iyiydi. Çöl rüyası; Batman dövüş koreografisi, Batmobil@Batplane tasarımı,THY :D reklamı, Gal Gadot'un Wonder Women uyumu, Sup@Bat dövüşü.

Burada 2 şey var. Bat@Sup dövüşü ne kadar güzelse; ve, beklentileri verdi ise; Doomsday tasarımı  ve kavga finali ise; bir o kadar kötü ve zorlamaydı, ve Bat&Sup kavgasından aldığımız zevkin içine etti; burası cidden hiç olmamış.

Ama WB için farketmez; onlar SW'yi baz alarak; net para kazanmak için ticari bir film yaptılar, ve günün sonunda bunu başardılar. Ha seyirci olarak film mi seyrettik; uzun bir klip mi, orası muamma.

Filmin sountracki de iyi değil, bir iki parça fena değil gibi ama Men of Steel'deki gibi iyi bir iş çıkaramamış Hans Usta. Çoğu yerde de; zaten, MoS'un müziklerini kullanmış. Efsane bir karşılaşma oluyor; ama; bu karşılaşmayı taçlandıracak, akılda kalacak melodiler bulunamamış.

Şunu da ekleyerek bitiriyim. Jeremy Irons'un Alfred ve JE'nin LL yorumlamasına ben ısındım ve Ben Affleck konusunda da "kötümserlikten" "nötr" pozisyonuna geçtim. İyi iş çıkarmış Ben Bey, role asılmış gibi, umarım solo filmlerinde kendini biraz daha aşar.

Sonuç olarak; bir açılış yapıldı mı; yapıldı; para kazanıldı mı, kazanıldı; bundan sonraki maçlara bakalım, daha düzgün şeyler izleme şansımız hala devam ediyor.
They drew first blood...

lampard

Filmi daha yeni izleyebildim, bu kadar kötü beklemiyordum valla. Baştan aşağı berbat buldum ben filmi. Afilli fotoğraflara, gaz trailerlara da kanmam artık :) DCEU'dan pek bi şey beklememek lazımmış, arada iyi bi şeyler çıkarsa ekstra olur.

lampard

Snyder Batman'in öldürmesiyle ilgili TDKR'te de sürekli öldürüyordu, hatta bi sahnede bi munantı silahla kafasından vurdu falan diye röportaj vermiş. Batman kimseyi öldürmüyor halbuki TDKR'te, hatta birini öldürürse kendisine çizdiği sınırı geçmiş olacağından bahsediyor. Adam karakteri oluştururken esinlendiği hikâyeyi bile doğru düzgün okumamış.

http://spinoff.comicbookresources.com/2016/04/06/movie-legends-revealed-did-batman-actually-kill-anyone-in-the-dark-knight-returns/

Mrtekin

SPOILER ... SPOILER

Üstad; ben de;

TDKR'da; Batman öldürüyor diye hatırlıyorum?

1- makineli tüfekle mutantın kafasına nokta atışı yapıp; rehin alınmış çocuğu kurtarır...

2- Bat-tankla mutantları harcar.

3- Jokeri öldürür.

4- Mutant liderini kolunu bacağını kıra kıra götürür vd.

Tdkr çekilen filmden çok daha karanlık bir hikaye...
They drew first blood...

lampard

Abi paylaştığım haberde de açıklıyor, sırasıyla şöyle olaylar:

Mutantı vuruyor tüfekle ama öldüğünü görmüyoruz, sonraki sayfalarda yeni polis müdürü Batman'in suçlarını sayarken cinayeti eklemiyor ve ilerde mutant lideri karşısında kendi kendisiyle konuşurken "Mutant liderini öldürmemek için bir sebep görmüyorum, bu 30 yıl öncesinde çizdiğim sınırı geçmek anlamına gelse bile" diye düşünüyor. Öldürmeme kuralına hala bağlı olduğunu anlıyoruz yani buradan.

Bat-tank'ta plastik mermi kullanıyor ve özellikle belirtiyor bunu

Joker kendi kendini öldürüyor suçu Batman'e yıkmak için, polis Batman'i bu olaydan sonra cinayetten aramaya başlıyor zaten

Mutant liderini bayağı hırpalıyor ama öldürmüyor.

Mrtekin

Hmm? Haberde de; söylediğin gibi Bat aslında öldürmüyor gibi bir tez var ama.?

Ama sanki makineli tüfekle yaptığı atışta; mutantı öldürdüğünü net görüyoruz diye hatırlıyorum.

Bat-tank'la da bomba falan atıp; mutantları havaya uçurduğu sahneler de var?

Hatta; Sup'de; Rus'ları harcıyordu? ;D
They drew first blood...

rumar80

Jokeri öldürmez. Felç eder. Ama Joker kendi kafasını döndürüp intihar eder.

Mrtekin

TDKR'da çizilen ortam kaotik olduğu için; ben; okurken; Batman'in acımasızlığının nedenlerine dair sorularıma cevap bulmuştum...

Ama Zack Zynder'in yanıldığı nokta şu; TDKR'da yukarıda söylediğim gibi Batman'in neden öldürdüğüne dair ipuçları bulsak da;

Filmde Batman'in neden öldürdüğüne dair ipuçları çok yok; o çok havada kalıyor; o yüzden kendini kurtarmak için bol keseden referans vermesi kabul edilemez..

TDKR'nın hikayesi nerde; film nerde? Kalite açısından karşılaştırılamaz bile...
They drew first blood...

lampard

Tüfekle yaptığı atışta vurulmuş şekilde görüyoruz mutantı ama öldürmedi fikri devamındaki diyaloglardan çıkıyor. Bat-tank'tanyken mutantlar el bombası, bazukayla falan saldırıp birbirlerini uçuruyorlar :)

Öldürmeme kuralı bence de esnetilebilir hikaye içinde anlamlıysa ama BvS'de bazı sahnelerde Batman mi izliyoruz Punisher mı belli değil.

hennessy

Filmi bugün izledim. DC beklentilerimi karşıladı mı? Hayır karşılamadı. Çok kötü mü değil ama Avengers'ın yanında sönük kalacak fikrim bu.

Filmin özeti Ben oğlunuzun arkadaşıyım. Evet pelerinden belli........

Luthor Joker mi? yoksa bizim bildiğimiz dahi mi bu filmde anlamadım.

Christian Bale den sonra Ben Affleck hafif siklet kalmış bence dövüş sahneleri iyi ama benim Bruce ve Batman'İm bu değil Alfred'im hiç değil.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Animvader

Alıntı YapAlfred'im hiç değil.....

Alfred hakikaten neydi öyle ya, sanki Lucius Fox karakterini de Alfred'e yedirmişler gibiydi.Bizim kendi halindeki uşak abimiz gitmiş son teknoloji savaş zırhı üreten mühendis gelmiş.

xmenac

Filmin ilk halini 7/10 diye düşünüyordum, Ultimate Edition için rahatlıkla 8/10 diyebiliriz.

İlerleyen saatlerde genel bir inceleme yazmayı düşünüyorum.

xmenac

Filmle ilgili inceleme yazmak için ultimate edition'ı beklemiştim. Forumda başka konularda filmle ilgili fikrimi az çok belirtmiştim fakat detaylı bir değerlendirme yazmamda yarar var.

Bu bölümden sonrası epey spoiler içeriyor.

Öncelikle filmin başarılı bulduğum yönlerine değineyim, casting muazzam olmuş. Batman, Alfred ve Wonder Woman seçimleri çok başarılı. CNN spikerleri olarak izlediğimiz isimler de halihazırda CNN'de yer alan spikerler. Bu arada, alıştığımızın dışında bir Alfred izledik fakat ben epey sevdim bu yeni tarzı. Diana Prince, rolü Wonder Woman filmini heyecanla beklememizi sağlayacak kadar iyi. Alexander Luthor rolü ise biraz kararsız bırakıyor izleyiciyi. Yeni Luthor profili bu şekilde olacaksa Eisenberg gayet iyi bir performans göstermiş diyebiliriz. Fakat Luthor böyle mi olmalı orası tartışılır. Tabii burada bir nokta daha var, Luthor'un zekası ve Batman'in dedektifliğiyle dövüş becerisi bu filmde hak ettiği yeri bulmuş. Daha evvel ki uyarlamalarda bu yönler arka planda kalıyordu ya da işlenmiyordu. Filmin müzikleri de muhteşem, belirtmeden geçmeyelim.

Filmin genelinde sahneler arası geçişi beğendim. Gayet güzel bağlantılar var, işlenen hikayeye derinlik katıyor. Amerikan futbolu maçında sunucuların mağlubiyet üzerine bu gece Gotham'da işler karışacak demesi ve sonrasında Batman'i ilk görüşümüz, yine bu sahnede bir reklam panosuna "end is nigh" yazılmış olması ya da Lex'in Bruce ile konuşurken ortaklıktan bahsetmesi ve araştırma ekibinin projelerinden söz ederek filmin ilerki bölümüne gönderme yapması gibi güzel detaylar var. Filmin en önemli unsurlarından biri de karakterlerin külliyatına hakim izleyiciler için, filmdeki detayları yakalamanın epey keyifli olması zaten. DC çizgi romanlarında gördüğümüz, süper kahramanların tartışma konusu olduğu televizyon programlarına dair sahneler de filmde kendine yer bulmuş. Hatta bu sahnelerden birinde televizyonun köşesindeki borsa bilgilerinde Wayne Enterprises'ın değer kaybedip Lex Corp'un değerinin artması gibi ilginç detaylar mevcut.

Bu detaylar o kadar güzel yer alıyor ki, kimi zaman konuşma içinde geçen bir isim, kimi zamansa filmden bir sahne ile çizgi roman öyküleriyle bağlantı kurulabiliyor. Filmin çeşitli sahnelerinde gördüğümüz at ve Batman'in Doomsday'den kaçarken şimşek çakmasıyla oluşan poz Dark Knight Returns'ü hatırlatırken, Perry'nin Clark'a smallville diye seslenmesi de Superman for All Seasons serisini hatırlatıyor. Bunların dışında daha pek çok gönderme var; Lana Lang, Superman karşıtı insanların yazdığı sloganlar, Robin'in kostümü ve Batman'in Knightmare kostümü şu an için ilk aklıma gelenler. Lex'in Yunan mitolojisinden bahsederken kameranın Diana'yı göstermesi de yine güzel detaylardan biri. Bu noktada Zack Snyder'in bir başarısını da vurgulamak lazım. Kimi sahnelerde oluşturduğu görsellik gerçekten bir tabloyu andıracak kadar sanatsal duruyor. Filmin sonunda Batman, Wonder Woman ve Lois'in yerde yatan Superman'in yanında durduğu sahne bu anlamda ideal bir örnek.

Filmdeki karakterlerin motivasyonuna değinmek gerekirse, bu noktada izleyici pek aradığını bulamıyor gibi. Çok sayıda karakterin bir anda giriş yaptığı bir filmde her karakterin iç dünyasını yansıtmak da gerçekten zor bir iş. Filmin daha başında Bruce'un açısından olayları gördüğümüz için kendisinin Superman'e olan önyargısını gayet anlamak mümkün olabiliyor. Keza, Clark'ın Batman'in yaptıklarını tasvip etmediğini anlayabiliyoruz. Ultimate edition'da bu motivasyon daha iyi yansıtılmış. Perry'nin Gotham'da suçu olağan bir şey gibi görmesi ve Batman ile ilgili haberleri önemli bulmaması, halkın bir bölümünün Batman'den korktuğunu belirtmesi ve kimi yetkililerin Batman'in yaptıklarını görmezden gelmesi Clark için yeterli motivasyonu sağlıyor. Fakat iş Lex'e geldiğinde bir şeyler eksik kalıyor. Superman'in  insanlığı zorla yönetimi altına alacağına dair endişeleri var gibi dururken, iş bir anda babasının kendisine kötü davranırken kimsenin gelip onu kurtarmamasına uzanıyor.

Bu noktada filmin zayıf yönlerine değinmekte yarar var. Genel yorumların aksine, yönetmen performansından ziyade senaryoyu zayıf buldum. Batman ve Superman'in gayet makul motivasyonları varken diğerlerine göre nispeten zayıf kalan Lex'in bu kavgaya ortam hazırlaması ve bunu yaparken de Martha Kent'i kaçırması biraz tuhaf olmuş. Her iki karakteri birbirine karşı düşman ederken son derece ustaca davranırken Martha Kent hamlesi gerçekten tuhaf. Yıkılan Metropolis'i inşa ederken Superman ile bir iletişim kursa ve onu Batman'e karşı doldursa çok daha iyi bir konsept olurmuş doğrusu. Ya da kırmızı kriptonit ile Superman'in kişiliğini etkilemesi gibi alternatifler bulunabilirmiş.

Batman ve Superman kavgasını durduran sahnedeki Martha sözüne ise izleyiciler neden bu kadar takıldı anlayamadım. Olayı sadece isim benzerliğine indirgemek yanlış olur kanaatindeyim. İsmin aynı olması ilk anda Batman'in şaşırmasına sebep oluyor tabii fakat Superman'i bırakmasının sebebi bir tuzağa düşürüldüğünü anlaması oluyor(Batman'in tuzağa düşmesi tuhaf evet). Villain konusunda ise diyecek fazla bir şey yok gibi. Doomsday bu film için en uygun seçim olmuşa benziyor. Hem Lex ile olan bağlantısı hem de tek filmde harcanabilir olması bu tercihin doğruluğunu belirten unsurlar. Sonuçta bu üçlünün karşısına daha güçsüz bir villain çıkmasının da pek anlamı olmazdı. Film genelde karakterlerin bunalımını yansıtan bir tonda geçiyor, fakat filmin seyrini zorlaştırdığını söyleyemem. Üç saatlik süreçte, televizyonda yapılan yorumların gösterildiği sahneler dışında sıkılmadım.

Bu arada merak ettiğim bazı noktalar da var. Mesela Lex'in sürekli babasından bahsetmesi, DCEU'te bildiğimiz profilde bir Lex Luthor görüp görmeyeceğimiz konusunda meraklanmama sebep oldu. Mercy'i ilerleyen filmlerde robot olarak görecek miyiz bunu da merak ediyorum. Flash'ın Lois'in önemini vurgulaması ve Batman'e haklıydın demesi serinin ilerleyen filmleri için bir ipucu muydu acaba? Hafiften bir Injustice havası kattı bu sözler hikayeye. Bruce'un, 20 yılda Gotham'da kaç iyi insan kaldı sözü nedense Jason Todd ile alakalı gibi geldi bana. Bruce'un Dianaya'ya söylediği daha önce senin gibi birilerini tanıdım sözü de Selina Kyle ile alakalı olabilir. Diana'nın Doomsday'i görünce, başka dünyadan şeylerle daha evvel karşılaştığını belirtmesi de ilgi çekici bir detay olmuş. Thomas Wayne'in cast tercihi nedeniyle, kendisini Wonder Woman filminde ya da ne kadar mümkün olur bilemiyorum ama bir Flashpoint Paradox filminde görür müyüz diye düşünmeye başladım. Tabii, son sahnede toprak parçalarının havalanmasının sebebi de merak ettiğim bir diğer konu.

Yazı uzun olduğu için burada da spoiler'ın bittiğini belirtmemde yarar var.

Genel anlamda birkaç cümleyle toparlamak gerekirse, bu filmi tek başına değerlendirmemek lazım. Serinin devam filmleri geldikçe bazı parçaların daha net oturacağını düşünüyorum. Yine de çizgi romandaki öykülere aşina izleyiciler için film tek başına da epey keyif veriyor. Filmin ilk hali için 7/10 düşünüyordum. Ultimate Edition için de rahatlıkla 8/10 diyebilirim. Aslında filmin bu iki şekli arasında bir puanlık artışa sebep olabilecek kadar büyük farklar yok fakat en önemli eleştirilerden biri olan sahne geçişlerini normale döndürmesi ve Lex ile Superman'in motivasyonlarını izah etmesi anlamında önemli rol oynayan sahnelere sahip diyebiliriz Ultimate Edition için. Muhtemelen Justice League filminde Darkseid'i ya da onun gönderdiği bir villain'i göreceğiz. Gerek Lex'in Batman'e söyledikleri, gerekse motherbox ve parademon için yapılan göndermeler bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Animvader

Alıntı YapBatman ve Superman kavgasını durduran sahnedeki Martha sözüne ise izleyiciler neden bu kadar takıldı anlayamadım. Olayı sadece isim benzerliğine indirgemek yanlış olur kanaatindeyim. İsmin aynı olması ilk anda Batman'in şaşırmasına sebep oluyor tabii fakat Superman'i bırakmasının sebebi bir tuzağa düşürüldüğünü anlaması oluyor(Batman'in tuzağa düşmesi tuhaf evet).

Şimdi bu sahnede aslında ilk sahnedeki Thomas Wayne'nin ölürken Martha demesiyle bir bağlantı kurulmuş.Ama Allah aşkına kim, hele de son nefesini verirken, annesinden "anne, mother, mama, mum" diye değil de direk ismiyle bahseder ki? İnsanların zorlama buldukları kısım bu.Yoksa dediğim gibi ilk sahneye bağlaması ve hatta belki de çoğu çr severin bile dikkat etmediği Batman ve Superman'in annelerinin aynı isimlere sahip olmasından bu sahneyi oluşturması güzel bir fikir ama uygulamada zorlama olmuş maalesef.

Barmen Minik

Alıntı yapılan: Animvader - 04 Temmuz, 2016, 23:20:25
Şimdi bu sahnede aslında ilk sahnedeki Thomas Wayne'nin ölürken Martha demesiyle bir bağlantı kurulmuş.Ama Allah aşkına kim, hele de son nefesini verirken, annesinden "anne, mother, mama, mum" diye değil de direk ismiyle bahseder ki? İnsanların zorlama buldukları kısım bu.Yoksa dediğim gibi ilk sahneye bağlaması ve hatta belki de çoğu çr severin bile dikkat etmediği Batman ve Superman'in annelerinin aynı isimlere sahip olmasından bu sahneyi oluşturması güzel bir fikir ama uygulamada zorlama olmuş maalesef.

orda bruce değil babası martha diyor ;) bi kaç ek cümle ile kafalarda daha oturmus olabilecek sahneyi hızlı geçiştirmelerinin kurbanı oldular aslında, benim değil tabi genelin,