TENTEN, KARAKTERLER, MACERALARI ve TENTEN TÜRKIYE'DE ÇIZILEN MACERALARI..

Başlatan darkwood, 07 Ekim, 2009, 14:09:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Herge gençliğinde bir hata yapmış, özellikle Kongo albümünde.

Hangimiz hata yapmadık ki ?

Diğer albümlerde sorun yok diye hatırlıyorum.

alan ford

Alıntı yapılan: pizagor - 01 Şubat, 2013, 08:40:29
Yüzüklerin Efendisi için yazılanları okuduğunuzda bu kitabın Ork = Türk gibi ağır ırkçılık öğeleri taşıdığını görürsünüz. Ama bu durum eserin önemini, değerini yoketmez. Tüm bu yakıştırmaları kitapları ilk okuyuşumdan sonra farketmeme rağmen her zaman için benim 1 numaraları kitabımdır...

katılmadığımı hemen belirteyim.  Çok meraklıyız eserlereki ırklarla kendimizi eşleştirmeye , ama illa eşleştirecekcek Türklere en uygun ırk Rohirrim'lerdir kitapta. At üstünde yaşayan göçebe savaşçılar. Ork'ların orijini ise silmarillion'da belirtilmiştir zaten , Elflerden türetilmişlerdir vakti zamanında Sauron'un da efendisi olan Melkor tarafından.

Bu konularla ilgili Ursula Leguin'in " Kadınlar Rüyalar ejderhalar" kitabını her okura şiddetle tavsiye ederim. Zihin açıcı denemelerden oluşur ki Leguin'in her yazdığının böyle bir etkisi vardır zaten.

Bu konuda ilk film zamanlarında bir Ümit Kıvanç - Bülent Somay kapışması da yaşanmıştı . Meraklısı internette bulabilir belki. Ben google'a sordum bölük pörçük şeyler çıktı

Son olarak Tenten'den Yüzüklerin Efendisine geldik. Başlığın dışına çıktık. Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür. :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 01 Şubat, 2013, 13:51:42
  katılmadığımı hemen belirteyim.  Çok meraklıyız eserlereki ırklarla kendimizi eşleştirmeye , ama illa eşleştirecekcek Türklere en uygun ırk Rohirrim'lerdir kitapta. At üstünde yaşayan göçebe savaşçılar. Ork'ların orijini ise silmarillion'da belirtilmiştir zaten , Elflerden türetilmişlerdir vakti zamanında Sauron'un da efendisi olan Melkor tarafından.

Maalesef dostum Tolkien de hiç ama hiç masum değil, hele Türklerin Rohirrim olması hiç değil... Aşağıdaki alıntı The Telegraph'tan (linki de veriyorum), Uruk-Hai'nin sözcüğünün nereden geldiğini anlatıyor...

http://www.telegraph.co.uk/culture/books/3646769/The-day-the-world-came-to-an-end.html

Tolkien even chose the name "Uruk-Hai" for some of his nastiest creations, fighting forces of Sauron who were a cross between orcs and goblins. This was surely borrowed from the "Yuruk", nomadic tribesmen used as auxiliary soldiers by the Ottomans. Few readers would have known that; but most would have got a whiff of something Asiatic here. For one thing Tolkien was outstandingly good at was tapping into the subconscious of our own, European, cultural history.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

aa

Esse Gesse Hayranı...

hennessy

Güneş'im kopyalayım derken resimleri sildim tekrar yüklermisin :)

İşte bunun için çizgi romanı seviyorum daha söze gerek yok...

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Barcelona'da rastladığım bir Tenten dükkanı

Ne yazık ki kapalıydı, alışveriş yapamadım.

rumar80

Tenten ile ilgili ülkemizde bir kere GON'da Tenten karakterlerinden oluşan iskambil kağıdı görmüş ve almıştım. Adamlar her şeyini pazarlıyor.

DAMPYR

Tentenin Köpeğinide yapmışlar.Çok sevimli ya.Keşke dükkan açık olsaymış... :-\ 8) :D

seastar1000

bugun kadıkoy de Flaneur a ugradım uzun zamandır almak ıstedıgım tenten metal kalem kutusunu aldım daha onceden kursun kalemlerıde almıstım bırde fıravunun puroları konulu araba mınyaturunu aldım cok mutluyum valla
darısı sızlerın basına dıyorum

Mrtekin

They drew first blood...

Mrtekin

Tenteni çok seviyorum ama ottokarin asasını okurken birsey dikkatimi çekti. Mandolin, 20.sayfa, Türkler ile sildavyalilar  :) arasındaki zielherum savaşını tasvir eden 15.yy minyatüründe Türklerin bozgununu biraz asagilayici cizmis. 19. sayfadaki metinde, Türklerin buyuk kargaşalik icinde kaçtığı belirtilmiş ama bu minyatürden (özellikle nehir icine dikkatlice bakın.) kesinlikle hoşlanmadım.

Herge buyuk bir ustad, ama, neyse, tentenin hatri buyuk....
They drew first blood...

kalidor

Geçen forumda batılıların genlerinde ırkçılık var demiştik de, ırkçılıkla suçlanmıştık ;D Bu da mı gol değil ?  :D
Crom! Ölüleri Say...