TENTEN, KARAKTERLER, MACERALARI ve TENTEN TÜRKIYE'DE ÇIZILEN MACERALARI..

Başlatan darkwood, 07 Ekim, 2009, 14:09:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Herge ırkçıdır. Birçok örneğini bulabiliriz yazdıklarında çizdiklerinde.
Bu bütün batılıların ırkçı olduğu anlamına gelmez elbet.
Üstelik bizim içimizde de onun gibilerden (hatta daha beterleri) tonlarcası var.
Keşke olmasalar...

Mrtekin

Yanlis anlasilmasin, ben irkci degilim ama bana irkci bir bakis altinda bakilmasindan da hoslanmam.

Herge, tenten gibi bir karakteri, bazi hususlarda yanlis mecralara suruklemis- bulastirmis gibi gorunuyor, bu da onun sahsi ayibidir.

Ama, Sanatina soyleyecek lafimiz olamaz. Kesinlikle bir dunya degeri/mirasi. Ölümsüz bir eser. Keske, daha dikkatli olabilse imis.

Bir konuyu danismak isterim. Yky cevirisi ile mandolin cevirisi arasinda fark var mi, yoksa, aynilar mi? Ben, mandolinin cevirisine cok isinamadim, yky cevirisinin daha iyi oldugunu dusundugumden yky ciltleri toplamak istiyorum.

Yardimci olabileceklere simdiden cok tesekkurler...

They drew first blood...

alan ford

Kalidor'un attığı taş bana olduğu için elimden geldiğince cevap vereyim. Şimdi efendim Herge bana göre ırkçılığın dik alasını yapar. Misal Pizagor'a göre bu böyle değil. Ben acaba çok mu abartıyorum deyip önerisine uydum ve Tenten'i kitaplığa sokmam lafımı yutup YKY'nin bastığı kutulu edisyonu aldım. Gerçi daha okumadım ve elbet okuduktan sonra fikirlerim değişebilir ama şimdilik Herge 'nin ırkçılığı konusunda Kalidor ile hemfikirim. Lakin bütün batılıların ırkçı olduğu önermesinin bizatihi ırkçı bir laf olduğu konusunda da ısrarcıyım. Herge'ye ilk ırkçı diyenler de şarktan değil zaten bizzat garptan. Bütün batılılar ırkçı dediğinizde Berardi , Milazzo ve hatta Pratt'ı bile ırkçı yapıyorsunuz yahu. Yani sonucu açıklıyorum gol değil kesin ofsayt ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Levent Suberk

Türkiye'de çizilen kopya Tentenler de güzeldir. Marmara Canavarı adlı kitapta Tenten'in "Beni tanıdın mı hırbo?" sözüne çok gülmüştüm. Türk çizgi romanlarında argo ve küfürler konulu bir yazı yazmayı düşünüyorum, yazının başlığını da "Beni tanıdın mı hırbo?" koyacağım.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 14 Mayıs, 2015, 11:22:32
Türkiye'de çizilen kopya Tentenler de güzeldir. Marmara Canavarı adlı kitapta Tenten'in "Beni tanıdın mı hırbo?" sözüne çok gülmüştüm. Türk çizgi romanlarında argo ve küfürler konulu bir yazı yazmayı düşünüyorum, yazının başlığını da "Beni tanıdın mı hırbo?" koyacağım.
sizinde yazınızın içinde olduğu "altın madalyon e-dergi:6.sayı" 1 hafta gibi dijital yayında olacak..ve yeni sayılarımız için bu yazınıza talibiz Levent bey  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Levent Suberk

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 14 Mayıs, 2015, 11:43:53
sizinde yazınızın içinde olduğu "altın madalyon e-dergi:6.sayı" 1 hafta gibi dijital yayında olacak..ve yeni sayılarımız için bu yazınıza talibiz Levent bey  :)

E-dergiyi yayınladığınız için teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi araştırma yazıları biraz zaman alıyor. Yazıyı hazırlayınca göndereceğim.

alan ford

Tenten'in başına oturdum sonunda ve işin uzmanlarına sormam gereken şeyler var.

1- elimde YKY'nin kutulu versiyonu var ve kutuda Tenten Rusya'da olarak görünen albüm Tenten Sovyetler'de diye basılmış. Kaçıncı baskı olduğu belirtilmiyor ama bu isim değişikliği ne zaman oldu bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

2- Tenten Rusya'da albümü genel kronolojinin dışında mı , Tenten'i doğru okuma sırası ne?
3- YKY baskısında 3. sırada olan Firavun'un Puroları'nda Tenten Aya Ayak basıldı'dan bir kare var. Sıralamada bir yanlışlık mı var yoksa Herge o zamandan planlamış mı bazı kareleri

Son olarak ilk üç kitabı - Kongo'da , Amerika'da ve Firavun'un Puroları'nı okudum ve hiç sevmedim. Ama bu sefer dayanıp seriyi bitireceğim.  Rusya'da macerasını şimdilik sona bırakım ama daha iyi bir öneriniz varsa burdayım

hanac

alan ford

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 07 Mayıs, 2017, 14:25:45
Son olarak ilk üç kitabı - Kongo'da , Amerika'da ve Firavun'un Puroları'nı okudum ve hiç sevmedim. Ama bu sefer dayanıp seriyi bitireceğim.  Rusya'da macerasını şimdilik sona bırakım ama daha iyi bir öneriniz varsa burdayım

Yahu kaç kere söyledik, ilk sayılar vasattır. Neredeyse 100 yıllık.

Asteriks için de aynısı geçerli.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 07 Mayıs, 2017, 14:49:51
Yahu kaç kere söyledik, ilk sayılar vasattır. Neredeyse 100 yıllık.

Asteriks için de aynısı geçerli.

Tenten'e katılırım, Asteriks'e katılmam. Asteriks'te hikaye olarak ilk sayılar da güzeldir. Uderzo'nun çizgisinin gösterdiği gelişim ve hızla ulaştığı mükemmellik ilk sayıların okur nezdinde seviyesini düşürür. Ama Herge yazımı da - çizimi de - mizahı da yavaş yavaş açılır. Özellikle de mizahı. Bunun en önemli sebebi de hikayelerde yavaş yavaş boy göstermeye başlayan karakterlerdir.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Levent Suberk

Firavun'un Puroları albümü 1955 baskısından ceviri yapılmış. Bu maceranın çeşitli tarihlerdeki baskılarında aynı karede çeşitli Tenten albümlerinin kapakları yer alır. Bilinerek yapılmış birşey, bir yanlışlık yok.

Levent Suberk

Tenten Rusya'da macerasının asıl adı Tintin au pays des Soviets. Çevirisi Tenten Sovyetler Ülkesinde, bizde nedense Tenten Rusya'da diye çeviri yapılmış.

Sovyet kelimesi İşçi Konseyi, Sovyetler kelimesi de İşçi Konseyleri anlamında olduğundan Sovyetler Ülkesinde çevirisi doğru.

memospinoz

Eski baskılarda (YKY) orijinal isim kullanılmış.
2000 yılı baskısı kapağı:

Fakat daha sonradan İnkılap'a (Mandolin) geçince isim değişmiş. Nedenini bilmiyorum.
2010 yılı baskısı kapağı:

alan ford

Bendeki kitah Sovyetler'de zaten yakin kutuda adı Rusya'da olmuş yani YKY'de bir ara değiştirmiş adı. Bu arada bütün cevaplar için teşekkürler . Ama bu her baskıda farklı kare enterasanmış . Türkiye'de hangi kareler yayımlandı acaba şimdiye kadar