Zagor'un Duman Mesajları

Başlatan hanac, 12 Ekim, 2009, 21:21:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Kafama takilan bir konudur, duman mesajlari ne kadar gercektir ?

Bu konuda forum uyelerimizden Sn. Sitki Siyril' in mizahi yazisini okuyunca buraya yazmak aklima geldi.

Sitki Siyril' in yazisi icin bakiniz asagidaki adres;

http://sitkisiyril.blogspot.com/search?updated-max=2008-05-08T21%3A05%3A00%2B03%3A00&max-results=5

Bilgisi olan arkadaslar bizi bilgilendirir mi ? (Ozellikle Kagan Bey)

mzumrut

Aslinda duman mesajlari ile haberlesme günümüze kadar gelmistir, sekil degistirek de olsa; Suan gemicilerin hala kullandigi Semafor alfabesi .Claude Chappe adli bir Fransiz
tarafindan 19. Yüzyilin baslarinda gelistirilmistir ve kökü dumanla haberlesme sisteminden baskasi bir sey degildir.(kisa yada uzun isiklar) Ayrica belki Amerikan Yerlilerinden daha önce Çinliler tarafindan kullanilan bu haberlesme sistemi ki sistemin kendine özgü bir alfabesi vardi ve tepeler üzerine kurulan, birbirini gören kuleler sayesinde isaretler çok uzaklardan gönderilebiliyordu. Çin sedindeki kulelerin bu gaye ile yapildigina dair söylentiler de vardir.

darkwood

Evet çizgiromanlarda bir çok degisik mesajlasma sekli mevcut.
Genel olarak Zagor maceralarinda bu mesaj sekillerinin çogunu görebiliyoruz. Çiko ile yildizi barismayan garip posta getirme yollari olan Postaci Drunky Duck bunlarin basinda gelir.
Zagor gibi Teks'in duman isaretleri maceralarinda zaman zaman yer alir. Zagorun birde tam tam ile daha çabuk bir mesajlasma sekli var, acil durumlarda veya duman isaretinin kullanilamiyacagi zamanlarda bu mesaj seklini kullanir.
Okuyanlar bilir tamtamla haberlesen baska bir çizgiroman kahramanida Fantom Kizilimaskedir ve pigmeler ile bu sekilde haberlesir. Yine Zagor da, Hint Fakiri Ramath'in ruhu ile istedigi yere ulasip mesajlastigi maceralarinida görüyoruz..
Darkwood Sakinleri..

mzumrut

Aslinda bu haberlesme yöntemlerinin hepsi uygulanabilir, kullanilabilir yöntemler Tam tamlar, duman isaretleri özellikle Kizilmaskede ki uygulamasi daha mantiklidir Tam Tam sesi belli bir mesafeye kadar gider oradan yeniden farkli Tam Tamlar ile daha uzak yada farkli alanlara ulastirilir. C.R kahramanlari içinde gerçekten severek okudugum Kizilmaskede gerçekte çok önemi olmasa da mantik hatalari çok azdir Kizilmaskede insan üstü (hayal ürünü) unsurlar hemen hemen yoktur.

mzumrut

Zagorun duman mesajlarindan nasil Kizilmaskeye geldik demeyin ben kahramanlarda gerceklik aramiyorum favorilerim arasinda zagorun yeri baska (cizgi, konu dalgalanmalarina ragmen)

Ama gerçekten bir kizilmaske de, mister no yada alaska da baska  zevkler  aliyorum bana gerçek karakterler gibi geliyor (tommiks teksas benim ilk göz agrilarimdir asla onlara ihanet etmem)

c.r kahramaninda gerceklik çok aramamak lazim hayal ve digerleri olmazsa olmaz ama gene de kizilmaske alaska mister no zaman mekan kullanilan malzeme konu olarak  beni her zaman etkilemistir.

Köyümdeki 4. nesil atimin adi hala kahramanadir (ilk üçüde Kahramandi)

saygilar esen kalin

s.b

Yahu ne işiniz var dumanla mumanla. Ne kadar ilkelsiniz be kardeşim. Aç feyisbuhu aç hütmaeli mesajlaş. O kadarını bilmiyorsan cep ankesörünü kullan. Breh breh breh... Ne kadar yol alınmış şu iletişimde arkadaş.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN