Çizgiromana ara vermek ve yeniden başlamak...

Başlatan Lami Tiryaki, 19 Kasım, 2009, 09:18:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

siyahderikoltuk

Bırakma sebeplerine bir erkeğin olmazsa olmazı askerliğide ekleyelim isterseniz :). Gerçi askerliğim yaklaştığı sıralarda, elimde sadece 1N, Büyük Mavi ve Arkabahçe'nin comicsleri kalmıştı ama koleksiyon koleksiyondur.. Uzunca bir süre (yaklaşık 10 yıl) iş, güç, evlilik telaşı, yeni ev derken unutulmaya yüz tutan aşkım geçen senenin ortalarında tekrar depreşti.. Biraz masraflı, bolca hanım dırdırı getiren bir uğraş (ki dükkanda müsait bir zamanda eve getirilmeyi bekleyen 3 koca koli çizgiromanım var) ama olsun kimisi akvaryuma bakmayı sever ya, bende onlara bakmaktan büyük haz alıyorum. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim koleksiyonumun şekillenmesinde sitemizin büyük katkısı var. Daha önce sadece comics okurken, artık Dylan Dog, Nathan Never ve Martin Amca kitaplığımın olmazsa olmazları..

pizagor

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 04 Şubat, 2011, 11:51:24
Bırakma sebeplerine bir erkeğin olmazsa olmazı askerliğide ekleyelim isterseniz :)...

Asker olarak geçirdiğim 1999 senesinde fazla yayın yoktu ama yine de ben ne yaptım? Çizgiromanlarla hiç ilgisi olmayan kızkardeşime, yayınlanan çizgiromanları takip etme ve sağını - solunu kontrol edip tertemiz bir kopyasını satınalma görevi vermiştim. Yazık kızcağız üzerinde çok büyük bir baskı hissediyordu :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Şubat, 2011, 11:59:19
Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 04 Şubat, 2011, 11:51:24
Bırakma sebeplerine bir erkeğin olmazsa olmazı askerliğide ekleyelim isterseniz :)...

Asker olarak geçirdiğim 1999 senesinde fazla yayın yoktu ama yine de ben ne yaptım? Çizgiromanlarla hiç ilgisi olmayan kızkardeşime, yayınlanan çizgiromanları takip etme ve sağını - solunu kontrol edip tertemiz bir kopyasını satınalma görevi vermiştim. Yazık kızcağız üzerinde çok büyük bir baskı hissediyordu :)
Aynı görevi bende ablama devretmeyi düşünüyordum ama tek bir farkla.. O zamanlar muazzam bir FHM ve Esquire koleksiyonum vardı 18 sayılık bir gedik hiç hoş durmayacaktı. Yinede söyleyemedim, askerde biraz rahata erdikten sonra kendi imkanlarımla toplamayı tercih ettim.. Hoş daha sonra hepsi hanımın gazabına uğradı ama olsun :)...

pizagor

Üniversitedeki ilk yılımda gezmeye - tozmaya para yetiştiremediğim bir an geldi ve çizgiroman satınalmaktan ve okumaktan vazgeçtiğim, elimdekileri de sattığım bir dönem oldu. Bu durum yaklaşık 1 - 1,5 sene sürdükten sonra kaçınılmaz olarak gezmeden feragat etmeye karar verdim... Bir daha da kopmadım...

V

Okumayı hiç bırakmadım ama askerlik dönemimde bulmakta ve okuma konsantrasyonunda oldukça zorlandığımı belirteyim.Konya'da ki 4 aylık Personel Okulu döneminde(Hasan bilir.) satın aldığım halde motive olup okuyamadım bir türlü.Sonrasında Çukurca Askerlik Şubesi Başkanlığı,Hakkari Askerlik Şubesi Başkanlığı Vekaleti yaptım.Hakkari'ye götürdüklerimi okumaya çalıştım,olmadı.Bir asteğmenim ve tayinim çıktı Mazıdağı Askerlik Şubesi Başkanlığı'na.Diyarbakır yakındı ve hafta sonları ve bazan akşam mesai bitimi,izinsiz garnizon terk yaparaktan giderdim Diyarbakır'a.Diyarbakır'da çizgi roman bulabiliyordum.Surdibi'nde ciğer şiş yiyip,çizgi roman okumaya çabalıyordum ama...
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Daha önce de bir yerlerde yazmıştım. (Sanki buna benzer bir başlık var idi ??)

Üniversite yıllarımda ve arkasından askerliğimde (Personel Asteğmen-16 ay, Engin bilir  :) ) TR de çizgiromanın yayınlanmadığı yıllar idi.

Ben de doğal olarak satın almayı kestim (zaten başka türlüsü mümkün değildi, harçlığım yetmezdi) ama elimdeki çr leri tekrar tekrar okudum.

Sonra istanbulda yaşamama rağmen uzun dönem Kadıköy den habersiz çr leri gazete bayiinden aldım.

Yani özetlersek, 1 kere ara verdim diyebilirim.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 04 Şubat, 2011, 14:04:12
Daha önce de bir yerlerde yazmıştım. (Sanki buna benzer bir başlık var idi ??)

Arkadaşlar 2 başlığı birleştirdim... Görüldüğü kadarıyla çizgiroman sevdalılarının %62,5'i (henüz 8 oy olmuş) bu sevdaya ara vermiş...

s.b

Ben askerlik ve ardından da evlilik sebebiyle 1 kere ara verdim. Ama çok uzun süren bir ara tam 20 sene.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

20 sene sonrası ne kitap almışsındır arayı kapatmak için abi.  :D

haysat

Bende 1 kere ara verdim .Nedenini hala bulamadığım bir boş anımda elimde ne kadar çizgi roman varsa satmıştım.1988 seneleri falan Tay yayınlarının hemen hemen tüm sayıları vardı.Sonra nemi oldu 3 ay sonra tekrar toplamaya başladım,ve bir dahada kopmadık birbirimizden.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

dean

5-6 yaşımdan beridir çizgi roman alırım o zamanlar okuma yazma bilmezdim sadece resimlerine bakmak için alırdım.O zamandan bu zamana 13-14 yıl geçti hiç ara vermedim.

pizagor

Çizgiromana en az 1 kez ara verenlerin oranı oldukça yüksek, %73...

Acaba bırakanların kaçta kaçı geri dönüyor bu sevdaya ???

rumar80

Soru güzel de, cevabı burada bulamayız. Ciddi bir anket çalışması ile olur.

poe

bir cebime bakıyorum ve birde yayınevlerinin yaptığı zamlara.

uzun süredir çizgi roman almıyordum. büyük bir borcun altına girmiştim. bu yaz yeniden almaya başladım eksik çizgi romanlarımı toplamaya. sağolsun ilyas ve altan da iyi indirimler yapmışlardı özellikle lal ve oğlakta.
patron bana 3 senedir zam yapmadı, ben lal'in çizgi romanlarına yaptığı zammı bir şekilde anlarım, birileri telif almak için fiyat şişirmiş. o da mecbur kalmış.

Alıntı yapılan: hanac - 26 Ocak, 2011, 10:09:34
LAL yaklaşık 2 yıldır zam yapmıyordu, bu arada maliyetlerinde bir artış olmuş mudur ?
Kağıt kalitesini düşürdüğü için olmamıştır belki.
Ama atladığımız bir konu var,
LAL'in elindeki telifler 2010 sonunda bitmişti.
Başka yayınevleri de devreye girdi ama telif yine LAL de kaldı.
Ama telif miktarı artmış diye duyduk, bunun fiyatlara etkisi olmuş olabilir mi ?

yani sizin anlayacağınız telif yükseliyorsa haklı lal, uzun zamandır zam yapmamış.
ama daha ilk sayılarını yayınlayıp zam yapan yayınevleri varken "hem de 3-5 sayı yayınlanacak ve bitecek çizgi romanlar için" ben kendi kendimi ayıplayıp "onlar tefeciyse ben daha tefeciyim diyor ve büyülü rüzgar hariç 2. el yada %50 indirime girmemiş hiç bir çizgi romanı almayacağımı belirtiyor ve çizgi roman yayınevlerinin fiyat politikasını protesto ettiğimi de duyurmuş olayım istiyorum.

ben eve nasıl ekmek götüreceğimi düşünürken birileri benim paramla pasta yemesin lütfen...

kusurabakmayın burası "nasıl döndüm" bölümü ama ben kaçış sebebimi de vurgulayayım istedim.

aaciltan

Alıntı yapılan: poe - 06 Şubat, 2011, 20:29:26
bir cebime bakıyorum ve birde yayınevlerinin yaptığı zamlara.

ben eve nasıl ekmek götüreceğimi düşünürken birileri benim paramla pasta yemesin lütfen...

kusurabakmayın burası "nasıl döndüm" bölümü ama ben kaçış sebebimi de vurgulayayım istedim.

Sevgili poe çok haklı...
Çocuk yetiştiriyoruz, ev geçindiriyoruz ve bu zor koşullar altında bir de eski sevdamız olan çizgi roman aşkımızı sürdürmeye çalışıyoruz..
Bazılarımızın tek zevki bu...
Ve hayat zorlukları yüzünden bazılarımız da bu zevkin üstesinden gelemiyor...
İsyan mı edelim, bu çizgi roman bolluğu günlerini yaşadığımız için sevinelimmi bilemiyorum...
Para sıkıntısı çekmeyen arkadaşlara ne mutlu...
Ama her şeyde öyle değil mi arkadaşlar... Paran varsa herşey senin emrinde... Yoksa ...... hayat bu....