Zagor Sohbet Odasi

Başlatan Underfined, 23 Aralık, 2009, 19:01:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Bu sahneden sonra Zagor kesin Fıtık olmuştur.... ;D ;D ;D

caretta

Bu konuyu merak ediyorum.Yanılmıyorsam 1830-1840'lı yıllar.İç Savaş(1861-1865)dan önce olduğuna eminim de
tam yılları netleştiremiyorum.Forumdaki Zagor uzmanları yardımcı olurlar mı acaba?

BAHADIR

Yanılmıyorsun... :)

Daha kızılderilileri imha planlarının başı...Orta da görünen pek bir şey yok...Batı da biraz daha huzur var...Ama iç savaştan sonra kızılca kıyamet kopuyor ve yerlilerin sürekli batıya doğru sürülme ve rezervlerde toplanma süreçleri başlıyor...Ondan sonrası bilindik hikaye...

Ama Zagor bu konuda olaylara toz pembe bir yaklaşımla bulunmasına rağmen Teks, zamanında atılan adımlardan herşeyin farkında ve yapacak birşey olmadığınında bilincinde ama olayların mümkün olduğunca kansız olmasını sağlamaya çalışıyor izlenimi veriyor...

Kısaca Zagor 30'larda Teks 70'lerde geziyor... :)

caretta

Kuzguncuklu arkadaşımın sorduğu Tonka macerasını ben de hatırlayamadım.Eğer okuduğu macera hangi tip albümde idi hatırlayabilse
arkadaşlar da yardımcı olurlardı.Malum Zagor'da seri çok.Acaba diyorum şöyle bir çalışma yapılabilir mi?Zagor'daki iyi,kötü,komik karakterleri kategorize etmek.Tonka'lı maceralar,Gitar Jim'li,Hellingen,Baron Rakosi,Timber Bill,Mühendis Robson,Süpermike,Baron
İcaro La Plume,Bat Batterton,Bimbo Sullivan,Eskimo v.s.v.s.Diyelim ki sahte Zagor Olaf Botegosky 465'lik fasiküllerde şu sayıda,350'lik
siyah ciltlerde,56'lık,103'lük ve Lal Klasik maceralarda şu sayıda yayınlandı.Hiç de kolay bir iş değil.Ciltler taranacak,bilgisayara kaydedilecek çok uzun sürecek zahmetli bir iş.Belki iş bölümü yayılabilir.Biri 465'lik fasikülleri,biri Aksoy biri Ecem v.s. serileri alır.Zagor
maceralarında karakter yelpazesi de çok geniş.
    Şimdi birilerini duyar gibiyim:'Atilla abi hadi 465'likten başla'.Benim gibi teknoloji özürlü birisinin bunu yapması imkansız.Tutkunu
olduğum Teks'de bile bunu yapmaya  cesaretim yok.Teks'de fazla karakter de yok.Mefisto,El Morisco.Proteus,Jim Brandon,Pat Mc Ryan,Yama derken çok karakter yok.
  Zagor konusundaki kategorize işi belki de benim ütopik düşüncem.Çok,çok zor...

hanac

Atilla Abi böyle bir çalışma yapıldı ve kitap halinde yayınlandı bile.

ZAGOR'DA KİM KİMDİR ?

Sevgili Altan 1 tanesini foruma hediye etti, önümüzdeki günlerde çekiliş ile vereceğiz.

Bu kitap nedense forumda pek ilgi görmedi.

caretta

Hasan Bey dostum bu kitabı biliyorum.Yalnız karakterleri macera bazında veriyor.Benim muradım daha kapsamlı. Türkiye'de yayınlanmış Zagor'ların karakterleri.Örneğin Süpermike 93 ve135.maceralar.Peki bu maceralar Türkiye'de hangi serilerde yayınlandı?
Tonka tam 30 macerada yer almış.Bunların şu ana kadar Türkiye'de hangileri yayınlandı?

hanac

Arkadaşlar,

Zagor ile ilgili sorularınız varsa bu başlığı kullanalım.

Teşekkürler.

mgsar

Ya bu adamda kimdi? dediğiniz anda elinizin altında olması gereken süper bir kitap. Ben kullanıyorum. İlk başlarda okumadığım çok macera olunca filmin sonunu söyleyip kopya verir gibi oluyordu, ama seriyi yakalayıp yeni çıkan son kitapları okurken eskileri de hatırlamak hoş oluyor. Bir nevi mesleki sözlük gibi alışkanlık yapıyor.

kedidiro

Alıntı yapılan: hanac - 07 Haziran, 2012, 09:03:43
Arkadaşlar,

Zagor ile ilgili sorularınız varsa bu başlığı kullanalım.

Teşekkürler.

daha önce sormuş ama yanıt alamamıştım. hazır böyle bir ileti girilmişken tekrar sorayım. 1970'lerde tay yayınlarından çıkan, bazılarının arkasında rintin tin isimli çizgi romanda olan 52 sayfalık zagor fasikülleri toplam kaç tane çıktı? şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

kuzguncuklu

merhaba caretta benim okudugum zagor macerasini 1990-1995 yillari arasinda okumustum.Ama tay yayinlarina ait maceraydi.Kesin olarak bunu biliyorum.yesil özel seri olabilir diyorum ama degilim.Saygilar

caretta

Zagor'daki karakterleri kategorize etmek diye bir başlık açmıştım.Bunlardan 'Sahte Zagor' Olaf
Botegosky iki macerada karşımıza çıkıyor.İlki 465'lik Tay fasiküllerde 91-93 fasiküllerde yayınlanmış.350'lik Siyah Zagor'larda 23-24.ciltler.Bu macera yine aynı seri Siyah Zagorlarda
212.ciltte tekrar edilmiş.Orijinal 4-5 sayı olan bu macera Lal Klasik Zagor'da 2.ciltte yayınlandı.
Tay fasiküller ile Klasik 2'yi karşılaştırdım.Baskıda bir fark yok.Yalnız diyaloglar değişmiş.Örneğin
fasiküllerdeki 'Kadar'kalesi Klasik'de 'Kamar'ileri karakolu olmuş.İki seride diyalogların anlamı
bozulmadan kelimeler değişmiş.Her iki seriyi de çeviren Ay Barka.Fasiküller 1971,Klasik Seri
2005 basımı.34 yılda Ay Hanım yeni serideki diyaloglarda değişiklikler yapmış ve fena da olmamış.Bana sorarsanız fasiküllerdeki dili daha çok beğendim.
   Olaf Botegosky ikinci kez orijinal 236-237.sayılarda;Zagor Siyah Seri 300-301 ciltlerde karşımıza çıkıyor.Tay,56'lık Büyük Albüm Zagor'larda bu macerayı 46.ciltte tekrarlamış.Lal Klasik
Seri'de ise 61-62.ciltlerde bu macera yayınlanmış.
    Maceralar hakkında detay vermiyorum.Eren Paykal 'Zagor'da Kim Kimdir?'adlı kitabında bilgi
veriyor.
    Ben böyle fırsat buldukça Zagor karakterleri veTürkiye'de yayınlandıkları serilerden referans
vererek yazmaya çalışacağım.Ümit ederim yararlı olur!

kuzguncuklu

Arkadaslar bahsettigim zagor macerasi 103 luk seride sayi 57 cayugalar hucumda olan macerasiymis.Saygilar

caretta

Kuzguncuklu dostumun sorduğu Tonka macerası ilk olarak 465'lik fasiküllerde 10-13 sayılarda yayınlandı.

350'lik Siyah Zagor ciltlerinde 3-4 ciltler. Macera, fasiküllerde 292-296 sayılarda tekrar edilmiş.

350'lik Zagor ciltlerde 80-81.ciltler. 103'lük Zagor 57.ciltteki tekrar 3.versiyon ! En son da Lal Zagor Klasik'lerde 15. ciltte yayınlandı.

Kürek mahkumu 'Demir Gövde'Fletcher ve arkadaşlarının totemden yakut çaldıkları güzel bir macera idi.

DAMPYR

Alıntı yapılan: caretta - 10 Haziran, 2012, 12:34:43
Kuzguncuklu dostumun sorduğu Tonka macerası ilk olarak 465'lik fasiküllerde 10-13 sayılarda yayınlandı.

350'lik Siyah Zagor ciltlerinde 3-4 ciltler. Macera, fasiküllerde 292-296 sayılarda tekrar edilmiş.

350'lik Zagor ciltlerde 80-81.ciltler. 103'lük Zagor 57.ciltteki tekrar 3.versiyon ! En son da Lal Zagor Klasik'lerde 15. ciltte yayınlandı.

Kürek mahkumu 'Demir Gövde'Fletcher ve arkadaşlarının totemden yakut çaldıkları güzel bir macera idi.
Ben Zagorun Tay yayınlarında tek tekrar etmiyen çizgi roman olduğunu zannediyordum.demekki zamanında tekrarlayıp tekrarlayıp satmışlar.şimdi olsa okurlardan büyük papara yerlerdi herhalde... ::) :-\ ;)

Gambit

Nemo selam

zagor hangi ulkelerde yayinlaniyor 2012 itibari ile bir bilgin var mi ?

veya forumda bilgisi olan arkadas paylasabilir mi acaba ?