Batman – Judge Dredd Files

Başlatan pizagor, 25 Aralık, 2009, 22:18:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Batman'i nasil bilirsiniz?

Acimasiz... Sert... Karanlik... Ölümcül...

Adamcagizin günahini aliyorsunuz. Batman'i sert ve karanlik olarak niteliyorsaniz, bu degerlendirmenizi bir gözden geçirin derim. Judge Dredd'in suçlu-suçsuz algilamasiyla ve adaleti uygulamadaki yöntemleriyle kiyaslandiginda Batman melek gibi kaliyor.

Peki kimdir bu Judge Dredd?

Hemen akliniza Sylvester Stallone'nin oynadigi 1995 yapimi çizgiroman uyarlamasinin geldigini tahmin ediyorum. Imdb puani oldukça düsük (4.9/10) olan bu film, Judge Dredd hayranlari tarafindan da özellikle Judge Dredd rolündeki Sylvester abimizin yüzünü göstermesi sebebiyle aforoz edilmisti ki bildigim kadariyla Judge Dredd'in dudaklari ve çenesi haricinde simasi Acun'un Hamdi Bey'i gibi okuyucu için hala bilinmezdir.

Judge Dredd, 22. yüzyilin devasa sehirlerinden Mega-City One'da bir düzen saglayici... Suçluyu yakaliyor, suçunu belirliyor, cezasini veriyor. Yani hem polis, hem savci, hem de hakim... Zevk ve keyif alma dürtüsünün pek çok seyin ötesinde oldugu bu vahsi dünyada düzeni saglama görevi rahatlikla acimasiz siddet uygulayabilen (ki gördügüm kadariyla bu konuda sinir tanimiyorlar) bu 'Judge'lara verilmis.

Judge Dredd'i suçlulara karsi sert ve acimasiz olmakla suçlayan, zaman zaman da durdurmaya çalisan bir Batman... Siddetin seviyesini siz düsünün artik...

Iki ayri zamanin, iki ayri evrenin çakistirildigi Batman – Judge Dredd Files albümü 3 hikayeden olusuyor : Judgement In Gotham, The Ultimate Riddle ve Die Laughing...

Ilk hikaye ve karsilasma Gotham'da gerçeklesiyor. Mega-City One'dan boyutlararasi geçisi saglayan bir aletle Gotham'da beliren Judge Death'in, ayaginin tozuyla giristigi katliamla baslayan hikaye her iki evrenden de karakterlerin katilimiyla zenginlesiyor. Bu hikayede DC evreninin kötüsü Scarecrow (Korkuluk)... Korkuluk nispeten tanidigim bir karakter ancak Judge Death yepyeni bir deneyim...

Judge Death, kendine göre bir adalet anlayisi olan taklit bir Judge ve aslinda ölü. Suçlarin canlilar tarafindan islenmesinden hareketle tüm canlilarin potansiyel suçlu oldugunu ve cezalandirilmasi gerektigini, cezalarinin da ölüm oldugunu söyleyerek (Ssssentence isss death!) etrafta dolasiyor ve karsisina çikan insanlari oldukça vahsi (en favori yöntemi beyine pençelerini geçirmek) yöntemlerle katlediyor...

Ikinci hikaye ise tarafsiz sahada geçiyor. Batman, Judge Dredd ve evrenin çesitli köselerinden 6 yenilmez savasçi kendi dünyalarindan alinip bu mekana hapsediliyor. Kurtulmalari için tek bir sanslari var : ölümcül bir av - avci oyununa dahil olmak ve birbirlerini yoketmek...

Önce Gotham, sonrasinda tarafsiz saha... Tahmin edeceginiz gibi üçüncü hikaye ise Mega-City One'da geçiyor. Bu hikayede ise bu sefer Joker, Dredd evrenine geçiyor ve burada Judge Death'i kurtardiktan sonra birlikte tam anlamiyla bir katliama basliyorlar...

Son olarak gayet öznel puanlamam : Hikayeler 6,5/10... Çizimler 8/10... Siddet 11/10...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Ozgur bu guzel tanitim icin tesekkurler.

Dedigin gibi Judge Dredd hakkinda fazla bir ilgim yok, ama bildigim kadari ile Amerikan yapimi bir cizgi roman degil.

Saniyorum ingiliz idi, dogru mu ?

Peki bu karakter ABD de taniniyormuki boyle ortak bir yayin cikariliyor.

Yoksa bu yayin sadece Avrupa icin mi yapilmis ?

pizagor

Judge Dredd, yazar John Wagner'in meshur Ingiliz bilimkurgu çizgiroman dergisi 2000 AD için yarattigi bir karakter... Ama Amerika'da da Dredd filminin rüzgariyla birlikte 1994 - 1995 yillari arasinda DC tarafindan iki farkli seri olarak yayinlandi :

Judge Dredd (18 sayi) ve Judge Dredd - Legends of the Law (13 sayi)

Ayrica güncel bir bilgi : 2008 yilinda Dynamite Entertainment 2000 AD karakterlerinin lisansini almiis ve ilk olarak Judge Dredd'i yayinlamayi planliyormus...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Alperen

Ben  en azindan bu Batman ve Judge Dread maceralarindan en azindan birini okumus olmaliyim. Judge Dread sevdigim bir karakter. Ilk olarak TRde bir tane gazetede gunluk olarak yayinlanmisti. galiba 22 yada 23. yuzyilda geciyor. Amerikan baskani deliriyor ve kendi ulkesine ve yanilmiyorsam baska ulekelerede nukleer bomba atiyor. Karisiklik dunyasindan cikmayi kontrolu ele geciren yargiclar yapiyor. Megapolis I sehri NY uzerine kurulmus bir sehir. nufusu 500 milyon. cok kalabalik. her an suc isleniyor. Bunu hem polis hem de yargic gorevi yapan yargiclar sagliyor. Cok guzel espriler oluyor kanun sistemi uzerine ingilizlerin bastiklari Judge Dreadlerde ozellikle. DC comicsin bastiklarindan 3-5 tane okumustum. fazla begenmedim. yargiclar aninda yargiladiklari icin sucluyu ilginc seyler oluyor. bir seferinde yargic dread (dehset) bir sucluya 2 sene suc veriyor. Suclu 2 seneyi duyunca seni asagilik yargic diyor. O da 2 sene 6 ay diyor. BUnu duyunca adam bir daha hakaret ediyor cezasi yine artiyor. bu adam cenesini tutana kadar devam ediyor. Iyi okumalar hoscakalin.

SkyWolka

Şu tarz çizimleri çok seviyorum.90'lardan sonra böylelerini görmedim daha

pukay

öyküyü okumadım lakin dreed'in çene löp löp patetes gibin maşallah :)

Ras Al Ghul

Aynı evrene ait olmayan karakter crossoverlarnı bir türlü sevemedim >:(

Mrtekin

Dreddin, dreddi karl urbanın oynadığı, 2012 tarihli bir filmi vardır ve çok çok iyidir.

Dredd, Batman'a göre daha karanlık bir karakterdir ve öyle de merhameti falan yoktur.

Dredd, case files çok güzel eserlerdir. Keske turk okuruna kazandırılsalar.

En azından, Jbc inşallah bat@dredd toplamasını yayınlar...
They drew first blood...