Ermeni Ninem - Aras Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 15 Mart, 2019, 11:02:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Aras'ın çizgi roman dizisinin bu ilk kitabı, Fransa'ya, Toulon kıyılarına götürüyor bizleri. Hikayenin başlangıç noktasında ise Cezayir, hatta ondan da önce Anadolu var.

Küçük Mahmud'un hayatı, daha önce hiç görmediği ninesinin Cezayir'den gelmesiyle kökten değişir. Ninesinin geçmişinde Mahmud'un vakıf olamadığı bir sır vardır. Nine torunlarının hayatında günden güne daha fazla yer edinirken, Mahmud onun gizemli geçmişinin izleriyle gittikçe daha fazla karşılaşmaya başlar. Ninesinin unutmak istedikleri, konuşmakta zorlandıkları onun için giderek bir bilmeceye dönüşür. Bilmece günbegün aydınlanırken, Mahmud keşfetmeye başladığı köklerinin iç içe örülmüşlüğü karşısında bocalayacaktır.

Bu canlı, renkli kitap, geçmişin geçmiş olmadığını, bugünde ve gelecekte yaşanmaya devam ettiğini gösteriyor ve yaşama sevinci, neşe, muziplik ve kederi birbirine ustaca teyelleyerek hem görsellik hem de okuma zevki açısından ustaca kotarılmış bir hikaye sunuyor.

Boyut: 18.5x26.5 cm
Sayfa Sayısı: 72
Etiket Fiyatı: 35 TL

ferzan

Çıktığı ay almışım, okumuşum ama hakkında yazmamışım...Geç de olsa birkaç cümle edeyim...

Öncelikle Aras Yayıncılık 'ın arşivimde hatırı sayılır adette kitabı var...Ağırlıklı olarak portre, anı ya da öykü türlerinde nitelikli kitapları Türkçe ve Ermenice olarak yayınlıyorlar...Bünyelerine bir de çizgi romanları katmaları hoşuma gitti...Geçmişte Aret Gıcır 'ın çizgilerini okurlarla buluşturarak zaten türe epeydir göz kırptıklarını belli etmişlerdi...

Ermeni Ninem 'i okumamın üzerinden 4 ay falan geçti sanırım, sıcağı sıcağına yazamadığımdan aklımda bölük pörçük kaldı arada okuduğum onlarca şey yüzünden...Yalnız şu kısım baki kaldı, etnik kökeni ne olursa olsun ucundan kıyısından Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasından nasibini almış kalbi güzel çilekeş kadınların hepsi aynı, buna emin oldum...Albümdeki yaşlı kadın herkese çok tanıdık, bildik gelecektir eminim...Zira kadın olmak bile başlı başına bir etnik köken ayrıştırması demek, bunu bir kez daha hatırlatıyor...

Temelini sevgi üzerine kuran bu albümü sevdim, karakterleri samimi buldum, okuduğuma ve arşivlediğime çok memnun oldum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ZGeralt

Alıntı yapılan: ferzan - 24 Temmuz, 2019, 15:12:15
karakterleri samimi buldum, okuduğuma ve arşivlediğime çok memnun oldum...

Katılıyorum, hoş bir kitap. Politik bir sertlik yok. Beni rahatsız eden bir durum olmadı.
Aynı şeyi Varto isimli eser için söyleyemeyeceğim. Estetik açıdan çok yetersiz özellikle.