Leon - KaraKarga Yayınları

Başlatan memospinoz, 29 Haziran, 2018, 14:51:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Oscar'a adaya olan Les Triplettes de Belleville (Belleville'de Randevu) animasyonunun yaratıcısı Sylvain Chomet ve usta çizgi romancı Nicolas de Crécy'den...

Leon olarak bilinen Leonce Houx-Wardiougue, büyük bir kozmetik fabrikasının kurucusudur. Oğlu Aymard, Leon'dan şirketi devralıp modern bir girişim kurmaya çalışmaktadır. Leon'un büyük torunu Geraldo-Georges ise büyük büyükbabasının yüzüncü doğum günü için düzenlenecek pazarlama kampanyasından sorumludur. Aymard, bakir ve ürkek oğlunu hor görse de, Leon torunu Geraldo'yu gerçek hayata sokmaya kararlıdır.

René Goscinny - En İyi Senaryo ve Angoulême - En İyi Albüm ödülünü alan Leon, Sylvain Chomet ve Nicolas de Crécy'nin yarattığı, çağdaş Fransız çizgi romanı klasiklerinden. Özgün bir anlatım biçimi, sıra dışı bir burjuvazi eleştirisi, sürrealist sahnelerle bezeli tuhaf bir gerçeklik.

Boyut: 19x24 cm
Sayfa Sayısı: 160
Etiket Fiyatı: 32 TL

ferzan

Dün akşam yarıya kadar okudum...Farklı kafada bir çizgi roman, çizgi ve renk üslubuyla uyumlu enteresan bir kasvetlilik var sayfalarında...Hani, bazı çizgi romanları okurken o çizgi romanın dünyasında olmanın fena fikir olmadığını düşünürsünüz ya, Leon 'da tam tersi söz konusu...

Hikaye kendine has bir şekilde ilerliyor...Sıkmıyor ama çok da ferahlatmıyor...Buna rağmen genellikle eşit altı panele bölünmüş üçer bantlık sayfalar göze hitap ediyor...De Crecy 'i Buzul Çağı albümüyle sevdiyseniz, farklı tatlardan hoşlanıyorsanız alıp okuyun derim...Kalan yarısını bu akşam okuyacağım, söyleyeceğim ekstra bir şey olursa ilave ederim başlık altında...

Bu arada, umarım tamamlandığını görürüz...Kara Karga bazen arayı açıyor devamı olan yayınlarda...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nicholaihel

Ben hiç sevemedim. Anlamadım. Okurken zorlandım. Devam eder miyim bilmiyorum. Okuyanlar varsa yorumlarını merak ediyorum. Kaçırdığım noktalar var belki. Okuduğum vakitle ilgili belki, bilemiyorum.

Nightrain

Oscar'a adaya olan Les Triplettes de Belleville (Belleville'de Randevu) animasyonunun yaratıcısı Sylvain Chomet ve usta çizgi romancı Nicolas de Crécy'den...

Gégé olarak bilinen genç Géraldo-Georges, akıl hocası Léon'u kaybetmiş, hamile eşi ise düşük yapmıştır. Gégé o kadar umutsuzdur ki her şeye inanmaya hazırdır. Böylece politika, din ve kapitalizmin kucağına düşer.

René Goscinny – En İyi Senaryo ve Angoulême – En İyi Albüm ödülünü alan Leon, Sylvain Chomet ve Nicolas de Crécy'nin yarattığı, çağdaş Fransız çizgi romanı klasiklerinden. Özgün bir anlatım biçimi, sıra dışı bir burjuvazi eleştirisi, sürrealist sahnelerle bezeli tuhaf bir gerçeklik.

Fiyat: 36 TL
Sayfa Sayısı: 208
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Gabby

İlk sayısını okudum Leon'un. Yer yer Anthony Burgess'i çağrıştıran, alaycı hiciv ve kara mizah yüklü enteresan bir dili var. Underground sınırlarında dolaşan zor bir hikaye, ama sürükleyici. Baskısı, cildi, kağıdı ve şık kitap ayracı hepsi güzel. Şöyle bir alışkanlığım var: önce ön kapağını inceler, iç sayfalarına hızlıca göz gezdirir ve arka sayfadaki editoryal metni hatmetmeden iç okumaya geçmem. Pek konduramamıştım ama arka kapaktaki hata, "ünlü romancımız Mahir Ünsal Eriş'in çevirisiyle..." ibaresine karşın bi' şeylerin ters gideceğini hissettirmişti bana.

Alt paneldeki küçük trenet de neyin nesi merakımı ancak orijinal paneldeki karşılığı le petit trenet'i Google marifetiyle çevirip giderebildim, küçük gezegen demekmiş meğer.
"o kadar taze olduğunu söylenemez" garipliğini de cümlenin gelişinden kafamda çözmeye çalıştım.

Bir açmaz daha: onunda yaşında... Neyse, ikinci konuşma kutusunda doğrusu vardı: onun yaşında...

Betelenmiş... Cümlenin önü ve arkasına göre doğrusu galiba bestelenmiş olmalıydı... :)

Bu panelde olduğu gibi, kaynak orijinal dili Türkçe karşılığa oturtma tercihleri de enteresan geldi bana. ne cehennemden öğrendiniz yerine,
günlük kullanımda daha aşina olduğumuz hangi cehennemde öğrendiniz sanki daha uygun düşerdi.
Olmadı hangi ara öğrendiniz der fazla da zorlamadan işin içinden çıkılabilirdi diye düşündüm.

Genel yayın yönetmenliğini Kutlukhan Perker, kaligrafi işini çizer kardeşi Emirhan Perker ve çeviriyi de romancı Mahir Ünsal Eriş gibi işin ustalarının yaptığı düşünülünce ortaya çıkan sonuç biraz daha şaşırtıcı oluyor. Çeviri kaligrafiye dökülürken de hatalar oluşabilir elbette, ama çevirmen geriye dönüp hiç mi merak edip incelememiş ya da herkes gözü kapalı birbirine mi güvenmiş anlayamadım. İkinci sayıyı alacak mıyım, elbette; finali merak ediyorum çünkü...

memospinoz

Editörlüğün önemini bir kez daha, bu defa bu örnekle görmüş olduk. Herhalde hiç son okuma yapmamışlar.  :(

BAHADIR

Buyur işte... Dünyanın en nadide, ödül almış, bağımsız çizgiromanlarını bas... Bununla övün ama onuda... Neyse... Bir şey deyince de "çok abartıyorsun" denilsin...

Nightrain

Bu görselleri görmem iyi oldu. İki ciltte listemdeydi, gönül rahatlığı ile çıkartabilirim. Umarım 2.baskıda bu hataları giderirler.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

zapoi

Çizimler muhteşem! 2. Cilt, ilkinden çok daha güzel ve sürükleyici.

hanac

Alıntı yapılan: zapoi - 05 Kasım, 2020, 10:41:04
Çizimler muhteşem! 2. Cilt, ilkinden çok daha güzel ve sürükleyici.

Zapoi'ye bu ilk mesajı ile foruma hoşgeldiniz diyorum.

Bu mesaj ile Leon 2.cildinin bu başlığa yüklenmediğini keşfettim. Aşağıda eklenmiştir.

Gégé olarak bilinen genç Géraldo-Georges, akıl hocası Léon'u kaybetmiş, hamile eşi ise düşük yapmıştır. Gégé o kadar umutsuzdur ki her şeye inanmaya hazırdır. Böylece politika, din ve kapitalizmin kucağına düşer.

René Goscinny – En İyi Senaryo ve Angoulême – En İyi Albüm ödülünü alan Leon, Sylvain Chomet ve Nicolas de Crécy'nin yarattığı, çağdaş Fransız çizgi romanı klasiklerinden. Özgün bir anlatım biçimi, sıra dışı bir burjuvazi eleştirisi, sürrealist sahnelerle bezeli tuhaf bir gerçeklik.