İtalyan çizgi romanları

Başlatan Bilal ceylan, 09 Nisan, 2018, 23:24:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilal ceylan

Arkadaşlar Merhaba ,bu sıralar bir şey dikkatimi çekiyor,sanki İtalyan çizgi romanlarına olan ilgi giderek azalıyor gibi,belkide söylenenler doğru bizim gibi yaşı 40 ın üzerinde olan insanlar fumetti okuyor,yeni gelen nesil daha çok comics tarzı ve renkli çizgiromanlar okuyor ve bu da beni üzüyor çünkü bir gün ülkemizde zagor,tex,martin mystere,dylan dog gibi kahramanların kitaplarının basılmadığı zamanların gelmesinden korkuyorum.

NIC

Bence korkacak birsey yok,İtalyanlarda bunun farkinda bu yüzden renkli  daha kaliteli ve gercekci hikayelere dogru evrilecek onlarda belki sayfa sayisinida azaltacaklar.Ayrica çok romantik takilmayin bende sizin gibi düsünüyordum ama yeni serilere firsat verdikce yanildigimi anladim su akar yatagini bulur 😉

ordos

Alıntı yapılan: Bilo - 09 Nisan, 2018, 23:24:34
Arkadaşlar Merhaba ,bu sıralar bir şey dikkatimi çekiyor,sanki İtalyan çizgi romanlarına olan ilgi giderek azalıyor gibi,belkide söylenenler doğru bizim gibi yaşı 40 ın üzerinde olan insanlar fumetti okuyor,yeni gelen nesil daha çok comics tarzı ve renkli çizgiromanlar okuyor ve bu da beni üzüyor çünkü bir gün ülkemizde zagor,tex,martin mystere,dylan dog gibi kahramanların kitaplarının basılmadığı zamanların gelmesinden korkuyorum.

Son 2 yil icerisinde kupon karsiligi gazete promosyonu olarak kabaca 1 milyon cilt fumetti dagitildigini gozardi etmememiz gerekir.Ve bu durum devam ediyor..

Herhangi bir setin dagitim baslangic gunlerinde bir Yaysat basbayiine ugrarsaniz koli yiginlarini gormeniz mumkundur..

Neticede herkes kendi ekmegini yiyecektir, ancak bu promosyon dagitiminin piyasayi bogdugunu, yayinevleri, sahaflar ve internet cizgi roman saticilarinin bu durumdan hic hoslanmadiklarini ve yapacak bir seyleri olmadigi icin de olayi gormezden gelmeye calistiklarini dusunuyorum..

Diyebilirsiniz ki, dagitilan agirlikli olarak Teksas-Tommiks, az Mandrake, az Swing, az Tom Braks, 4 cilt Tarkan, fumetti sadece bunlardan ibaret degil, evet ama tam 2 yildir araliksiz
her 21 gunde bir 4 cilt piyasaya mal boca ederseniz tum dengeleri bozarsiniz.

Bu durum, cizgi roman okuru acisindan bakildiginda ise bulunmaz bir nimettir, bedavadan biraz pahaliya gicir gicir ciltlerinizi alirsiniz, internet satis sitelerindeki dusuk kondisyonlu, eksik sayfali, yirtik-pirtik, 50 kisinin elinden gecmis mikrop yuvasi kagit tomarlarina dunyanin parasini isteyen firsatcilarin eline dusmemis, kargo parasi odememis olursunuz, dogrusu beni ilgilendiren kismi da bu...

hanac

Sn. Bilo merhaba, foruma hoşgeldiniz.

Açtığınız başlığı buraya taşıdım, bu başlığı incelerseniz sizin için faydalı olur.

Not: İlgili yerlere başlık açarsanız seviniriz  ;D

Animvader

Alıntı YapDiyebilirsiniz ki, dagitilan agirlikli olarak Teksas-Tommiks, az Mandrake, az Swing, az Tom Braks, 4 cilt Tarkan, fumetti sadece bunlardan ibaret degil, evet ama tam 2 yildir araliksiz
her 21 gunde bir 4 cilt piyasaya mal boca ederseniz tum dengeleri bozarsiniz.

Valla hocam, o kitaplardan biz de aldık ama o kadar eski, basit hikayeler ki benim bile okumaya sabrım yetmedi, yok paraya elden çıkarttık. Yeni okurların veya gençlerin okuyabileceklerini hiç zannetmiyorum.

Özellikle Bonellinin 90lı yıllar sonrası yaptığı yayınların kalitesi bence günümüz okuyucusuna hitap ediyor; Nathan Never, Volto Nascosto, Hikayeler, Julia, Brendon bir çırpıda sayabileceğim örnekler. Tex, Zagor gibi uzun süreli yayınların sayılarında da bu iyileşme görülüyordur heralde ama okumadığım için bir fikrim yok.

3-4 sene önce Tex'in ilk iki altın kutusunu almış ama yine okuyamadığım için elden çıkartmıştım. Yeni okuyucu şu anki sayıları alsa hoşuna gidecek belki ama kitabın kapağında yüzlü sayıları gördüğü için almamayı seçer doğal olarak. Arada  DC'ye ve Marvel'a kızdığımız serileri sıfırlayıp tekrar birinci sayıdan başlatmanın avantajı bu olsa gerek.

Bu arada yaşım 26, ilk okuduğum çizgiromanlarda 5-6 yaşlarındeyken Tex, Tommiks, Swing falandı  :)

pizagor

Daha önce de dile getirdiğim üzere İtalyanların hacimli olması benim için ilk elenen olmalarının, almamanın nedeni. Bunlar için ideal çözümün e-kitap olduğunu da yazmışımdır defalarca. Bu konuyu haftasonu yayıncı arkadaşlarımızdan biriyle konuşurken e-kitap teklifini 3 senedir Bonelli'ye götürdüklerini ancak olumlu bir yanıt alamadıklarını, Bonelli'nin buna müsaade etmediğini söyledi. Bazen fiziksel şartlar da bir seriye devam etmeye engel teşkil edebiliyor. Oysa şunlar dijital formatta temin edilebilseydi, yüzlercesinin kapladığı alan bir harici hard disk kutusu kadar olacaktı. Gelişmeye direnip de ya da müşteriye kulağını tıkayıp da ayakta kalabilen pek olmamıştır ama yine de Bonelli daha iyi bilir diyelim ve mevzuyu bir daha dile getirmemek üzere kapatayım...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...