Jock İmza Günleri @ 21-22 Eylül - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 22 Ağustos, 2019, 09:37:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Alıntı yapılan: Jedmau - 25 Eylül, 2019, 13:22:00
Forumdan katılan arkadaşlar yazacaktır sorularınıza cevap, bende kendi yaşadıklarımı yazayım. Jock'un anlattıkları , konuştuğumuz konular vs. Elimizden geldiği kadar bilgilendirelim sizleri.

Çok memnun olurum...Bilhassa Jock cephesini ve etkinliğin kamera arkasını merak ediyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

BAHADIR

Dolu dolu bir gündü... Gerek Ankara dışından gelenler, gerek Ankara içinde ki çizgiroman okurlarının pozitif enerjileri günü daha da keyifli kıldı...

Yapılan Organizasyon, etkinlik ve bu iki etmenin yanında basılan kitapların kalitesi gerçekten takdire şayan...

Basılan kitapların kalitesinden bahsederken sadece matbaa aşamasında ki baskı kalitesinden, sadece kağıt kalitesinden, ebatın görsellik olarak olarak ne kadar doyurucu olduğundan, sadece cilt kalitesinden bahsetmiyorum... Diğer tüm yayınevlerinin örnek alması gereken bir grafik ve işçilik kalitesinden de bahsetmek istiyorum...

Grafik uygulamada adı geçen Yiğit SAKMAR'ın Killing Joke ve KARA AYNA'da sergilediği ders niteliğindeki grafik ve balonlamalarını -tek tek isim vermeyeceğim ama- her yayın evinin çizgiroman ve çizgiroman severler için uygulaması gerekiyor...

Font seçimlerinden, balon yerleştirmelerine ve yazının balonla simetrisine kadar her şeyi ile dört dörtlük çalışmalar olmuş... Ve bu çalışmalar, çizim, ebat ve edisyon ile birleşince ortaya Türkiye'de daha önce yapılmamış iş ve işler çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim...

Killing Joke için ayrı bir parantez açmak gerekirse Ivory kağıda basılan ilk renklendirme edisyonunun renklerinde ki canlılık ve doğallığı, kuşe kağıda basılı olandan daha çok hoşuma gitti diyebilirim... (İlk defa saman kağıdı övdüm mü ne?) Belki bizim dinazor olmamızın bunda katkısı büyüktür ama aynı cilt içinde iki farklı versiyonu da görmek ayrı bir keyif verdi...

Jock ve Sanat kitabı içinde sanırım şu ana kadar Türkiye de bir örneği olmadığı için ilk diyebileceğimiz bir çalışma... Jock'un gerek çizgiroman dünyası ve gerekse sinema için çizmiş olduğu görsellerin kısa anlatımlar eşliğinde verildiği görsel bir şaheser... Aydınger ve asetat baskıları ile eskiz çizimleri ile kült filmler için yapılmış afiş ve poster çalışmaları ile kitaplığınızın başına geçtiğinizde ara sıra göz banyosu yapmak isteyebileceğiniz bir eser diyebilirim... Boyutu ve işlevinin birbirini tamamlayacak nitelikte olduğunu garanti ediyorum... ;)

Organizsayonda tek eksik bir şey vardı... Çay yoktu... (Kanepe eşliğinde şampanya ve viski içecek halimiz yok herhalde...)  ;)

Dinazorlar durur mu? Çay içecek bir yer her zaman bulur... Aslında burada daha kalabalıktık ve 3 masayı birleştirmek zorunda kalmıştık ama ya herkes kalktıktan sonra fotoğraf çektirmek aklımıza geldi... Ya da toplu fotoğraf çekildik ama kim çekti hatırlamıyorum...)

Bu tarz organizasyon ve yayınların devamını tabii ki bekliyoruz ama bunları sık aralıklarla yaparlarsa mazeret üretme hakkımızı saklı tutmak kaydı ile... :)

Başta Ertan bey olmak üzere tüm JBC çalışanlarına ilgileri ve gayretleri için teşekkürler...

Nightrain

Şimdi son fotoğraftakiler kendini tanıtırsa seviniriz. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

tommikser

Şimdi kendi adıma yaşadıklarımı anlatayım. Sabah erken saatte Ekrem ile buluşarak JBC ye geçtik. Geldiğimizde kalabalık yavaş yavaş toplanıyordu. Prestijden İlhan abi ve forumdan Ömer abi ile buluşarak kadroyu genişlettik. İlhan abi ile katılmaya gelenlerle 10 kişiden fazla olduk. Oldukça fazla insanla sohbet etme imkanım oldu. 10:30 civarı Jock imza için geldi bu arada biz daha önceden sıraya girerek kitaplarımızı aldık. İlhan abiler ile imzaya geçtiğimiz sırada oh ne güzel imzada 4. kişi falanız derken baktık ki İlhan abiler 10 set falan almışlar :D
Daha sonra imzalamaya geçti Jock. Gördüğüm en mütevazi çizerlerden biriydi. Herkes ile el sıkıştı. Ayağa kalkarak tek tek foto çekildi. Ben kitapları hatıra kalsın diye oğlumla çekildik. Sıra oldukça uzundu ama arkadaşlarla sohbet muhabbet ederken zaman çabuk geçti.
Ertan'ı yakaladık. Klasik bas yoksa canını yakarız diye sıkıştırdık ama yemedi. Artist bir şekilde eheheheh basmıyorum ne yapacaksınız dedi.Bir şey yapamadık. Ama yakın zamanda basıma hazır 15 cilt kitabın olduğunu öğrendik aman ha basma dedik. Adam gıcık basmıyor basmıyor sonra da pat diye 700 - 1000 lira bareminde kitaplar basıyor. Nasıl bir yayıncılıktır bu olmaz olsun okuyucusunun canını almaya and içen böyle yayıncılık :D Daha sonra yazmaya devam edeyim . Misal Ömer abi bir poğaça yedi. Sadece kendi yemedi . Ye ya sakalım diyerek yedi. Ona çok güldük :D

BAHADIR

Alıntı yapılan: tommikser - 25 Eylül, 2019, 15:43:54
Misal Ömer abi bir poğaça yedi. Sadece kendi yemedi . Ye ya sakalım diyerek yedi. Ona çok güldük :D

Ingh!...

(Ama kuru pastaydı poğaca değil... :) )

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Alıntı yapılan: BAHADIR - 25 Eylül, 2019, 13:53:14

Kim kimdir ben yazayım uzaktan bildiğim kadarıyla... :)

Sol ön:     BAHADIR
    Sol arka:  gamlıbaykuş
    Sağ arka: memospinoz
    Sağ ön:    tommikser

Memospinoz dostumuzla şayet kuzen falan olsak ancak bu kadar birbirimizi andırırmışız...Benim sakalsız halim adeta, yoksa ben onun sakallı hali miyim?.. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

Alıntı yapılan: ferzan - 25 Eylül, 2019, 16:07:06
    Kim kimdir ben yazayım uzaktan bildiğim kadarıyla... :)

Sol ön:     BAHADIR
    Sol arka:  gamlıbaykuş
    Sağ arka: memospinoz
    Sağ ön:    tommikser

Memospinoz dostumuzla şayet kuzen falan olsak ancak bu kadar birbirimizi andırırmışız...Benim sakalsız halim adeta, yoksa ben onun sakallı hali miyim?.. :)

;D ;D ;D ;)

Mrtekin

They drew first blood...

İdrava

Sevgili Ertan açık ara piyasanın en iyisi. Bunu söylememin sebebi böyle olağanüstü kitaplar basması değil. Bunu söylüyorum çünkü kendisi okuyucu mutlu olduğunda mutlu oluyor. Maddi açıdan daha önce bunu düşünüyor. E hal böyle olunca başarı zaten kendiliğinden geliyor. En ufak bir rahatsızlık olduğunda size geri dönüş yapıyor sosyal medyadan. Başka yayınevleri gibi cevapvermemezlik yapmıyor. Seviyorum ben bu adamı ya...

Jedmau

Alıntı yapılan: İdrava - 25 Eylül, 2019, 22:37:44
Sevgili Ertan açık ara piyasanın en iyisi. Bunu söylememin sebebi böyle olağanüstü kitaplar basması değil. Bunu söylüyorum çünkü kendisi okuyucu mutlu olduğunda mutlu oluyor. Maddi açıdan daha önce bunu düşünüyor. E hal böyle olunca başarı zaten kendiliğinden geliyor. En ufak bir rahatsızlık olduğunda size geri dönüş yapıyor sosyal medyadan. Başka yayınevleri gibi cevapvermemezlik yapmıyor. Seviyorum ben bu adamı ya...

Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim :)

Jedmau

Alıntı yapılan: ferzan - 25 Eylül, 2019, 13:41:43
    Çok memnun olurum...Bilhassa Jock cephesini ve etkinliğin kamera arkasını merak ediyorum...

Selam,

Aslında birazdan yazacaklarımı pek paylaşmayı düşünmüyordum, bu genel bir tutum olmaktansa bazı şahıslardan ve olayları manupüle etmeye çalışmalardından dolayıydı. Açık konuşmak gerekirse yazdıklarınız ve olaylara yaklaşımızın fikrimi değiştirmeme neden oldu. Buraya kadar yazdıklarım Ferzan nickli dostumuz için değil genel olarak yazılmıştır. Bunun bir milad olmasını dilerim.

Şimdi bazılarınız biliyor, JBC Batman basmaya başlamadan hemen öncesi ve hemen sonrasında firma ile ilgili gayet olumlu gelişmeler yaşanmıştı, Satış başarımız bazı şeyleri daha kolay halletmemizi sağlıyordu. Dc Comics ve kurmaylarının göz yaşartan iltifatları ve destekleri artmaya devam ediyordu. 2014 ve 2015 senesinde hayranı olduğum yazar ve çizerler ile tanışma ve tabiri caiz ise takılma şansım olmuştu. Çok sıkı görüşmesekte aramızda devamlı bir iletişim ve fikir alışverişi devam ediyordu. En çok samimi olduğum 5 isim içinden en çok görüştüğüm ve sanatına hayran kaldığım Jock ile uygun zamanı kolluyorduk. Velhasıl bundan 3-5 ay önce Dc Comics ve yazar çizerler ile pek gün yüzüne çıkmayan bir toplantı gerçekleştirdik. Jbc Pulse doğdu, isimler vs kararlaştırıldı vs. Bu kısımları hızlıca geçip asıl merak ettiklerinize gelelim. Sorusu olan varsa daha sonra sorabilir, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Jock, aslında Dc Comics ve Mondo fuarları dışında pek imza günlerine katılmayan bir çizer. Bunu bildiğimden dolayı kendisine nedeni sorduğumda, XXXX isimli bir şehirde bir imzaya katılıyor , 3.5 saat süren imza sonunda yetkili gelip önüne onlarca çizgi roman koyup, bunlar gönüllülerin , çizim yap diyor. Korkunç yorgun olan Jock zaman istiyor ama adam ısrar ediyor, konu gönüllüler olduğu için Jock kırmayıp tamamlıyor ama yetkililin tavırları kendisini çok üzüyor ve burada ne yapıyorum ben diyerek bir karar alıyor. Doğal olarak ben de peki bize neden geldin diye sordum, DC nin Jbc için söylediği olumlu şeyler, benimle olan dostluğu ve Art Of Jock kitabını basmak istemem karar almasını kolaylaştırmış.

Neyse, imza günlerinden bir gün önce kendisi ile yemekteyken imza günü detaylarını konuşuyorduk, kendisi bana durup duruken isime imzalı ciltlere skeç çizmemi istermisin diye sordu, önce bir duraksadım , çünkü fuarlardan biliyorum kitap içi 1 dakikalık skeçleri yaklaşık 100-120 dolara çiziyor. Detaylı skeçler ise 700-1000 dolar bandında. Senin için sorun olmayacaksa benim içinde sorun olmaz dedim. Bu şekilde karar verdik.

Aslında yazmaya devam edecvektim ama yaşadığım herşeyi yazmak ne kadar uygun olur bilmiyorum , sorular varsa onları cevaplayayım, daha hızlı ilerleriz.

Sevgiler

gamlıbaykuş

Çok güzel ve unutamayacağım bir gün yaşadım. Buram buram kalite kokan kitaplar, ünlü bir çizer, güzel dostlar herşey vardı. Bu güzel gün için Ertan abiye çok teşekkür ediyorum. Böyle bir günde sevdiğim insanlar ile bir arada olmak paha biçilemez bir duygu. Bu tarz etkinliklerin artması dileğiyle...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

noir

Dün Kara Ayna elime ulaştı, harika olmuş. Okumaya kıyamıyorum  ::) İmza etkinliğine katılamadığım için çok üzüldüm, hele Jock'un her çizgi romana skeç çizdiğini görünce.. instagramdan ve buradan takip ettiğim kadarıyla oldukca güzel gözüküyordu, elinize sağlık.