Star Wars: Obi-Wan Kenobi

Başlatan Nightrain, 24 Ağustos, 2019, 09:59:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

En sevdiğim Jedi'ı seneler sonra yeniden göreceğim için inanılmaz mutluyum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

2. bölüm itibariyle muhteşem duygular hissettirdi.

They drew first blood...

Nomad

Tembelliğin dibine vurduğum bir haftasonu geçirdim.
Obi-wan, Halo ve Cobra Kai haftasonu için menümdeydi.
Vaktim dar, kısa kısa yazayım.
UYARI Mini minnoş spoiler lar içerebilir hezeyanlarım.

Obi-wan.
Mantık hataları çok battı bana.
İntikam peşindeki Reva karakteri ilk 2 bölüm itibariyle irrite etti.
SW alemindeki en toşbikli Jedi lardan birine kin güdüyorsun, ki bu adam daha padawan iken Darth Maul u doğramış, yaranmaya çalıştığın efendin Darth Wader ı doğramış (ki Wader bile bu adama her daim saygı göstermiş, dengi kabul etmiş), Kont Dooku gibi bir ikon ile defalarca kapışıp sağ çıkmış, teknik, taktik, fizik, matematik, kondisyon, karizma bu adamda vücut  bulmuş. Pi sayısını düz 3 almış, yine de hesapları tutmuş. Öyle bir adam bu. SW alemine yabancı olanlar için örnekleyeyim. Teşbihte hata olmaz af buyurun; bu adam prime zamanında Taksim meydanına çıksa 50m yarıçap içindeki herkes huşudan secde eder, aynı meydana Wader çıksa 50m yarıçap içindeki herkes altına eder.
3 tane lowlife ile bu adama tuzak kurarak onu bitireceğini düşünen (benim kahveden 2 adam alıp prime time Mıke Tyson u dövmeye gitmemle aynı şey), SW Rebels de neredeyse ölümsüz olan Grand Inquisitor u senaryo zorlamasıyla tık diye harcayan, proleterya ya, master a, herkese atarlı bu tipin olayını fazla uzatmazlar umarım.
Bitik Obi-wan meselesi ayrı garip. Emzikten kesileli beri güç ile içli dışlı olan bir Grand Master Jedi 10 yıldır pasif/aktif (gizli falan) görevde olduğu halde güç ile bağlantısı kesilmiş. Avea mı lan bu bazı gezegenlerde çekiyor, bazı gezegenlerde çekmiyor gücü. Yoda on yüz bin yıl inzivada kaldı, yine de spor olsun diye uzay gemisi kaldırıyordu Luke un eğitiminde.
Anakin in Darth Wader olduğunu yoldan geçenin bilmesi de enterasan. Implant naklini yapan droidler bize yok edildi be kimse bilmesin diye.
Bir de yakalanamayan minik kızımız mevzuu var ki evlere şenlik.
1 m/dk hızında koşabilen bu ufaklığı ödül avcıları, jedi lar vs ardından koşarak yakalayamıyor, önlerine çıkan 50 m lik ağaçlara falan çarpıyorlar ki harbi komedi. Disney tüm seyircilerini 6-10 yaş arası sanıyor herhal. Kaplumbağa ile tavşan masalı okumaya ne gerek vardı bize.
Umarım gelecek bölümlerde az daha ayakları yere basar. Obi-wan bu. İnsan zorlasa da kötü dizi yapamaz buna.

Halo
İlk 2 bölümü izledim. 9 bölümlük ilk sezon tamamlandı, ortamlara düştü. Araya ailecek izleriz diye Cobra Kai yi sokmayaydım biterdi haftasonu.
Oyunlara ve dünyasına aşina olduğum için müthiş sardı beni.
Eminim oyunlarıyla alakam olmasa da severdim.
Nefis bir bilimkurgu olmuş. Hele ki ilk bölüm; az biraz da fan service yapmış ama ne yapmak.
Nasıl yapılır dersi vermiş.
Spartan lar ortama öyle bir girdi ki ekran başında nefes almayı unuttum. Suni teneffüsle hayata döndürdüler.
Karakterizasyon, atmosfer, konu falan şahane.
Sezonu bitireyim yine birşeyler yazmak isterim.
Şimdilik akıyor. Direk tavsiye.

Cobra Kai
Budur.
Ruh, atmosfer, ortam, incecik dokunuşlarla efsane göndermeler, trollemeler, adam gibi adam. Herşey burada.
Ailecek bakalım, çoluk çocuk eğlenelim, mısır falan tüketelim, karbonhidrat kardeşliği yapalım diye başladım.
Esir oldum, Johnny Lawrence'in askeri oldum.
İzlerken çocukluğuma döndüm. Dizi içindeki flashback'ler, espriler, müzikler, araçlar, herşeyin ama herşeyin bir hatırası varmış bende. Adamlar filmde kullanılan müzikleri bile aynı tutmuşlar.
İlk 8 bölümü izlemedim, yedim resmen.
Olmuş ki ne olmuş.

Edit: Typo

hennessy

Şunu belirteyim Obi-Wan Star Wars evreninde en sevdiğim karakterdir.

-SW alemindeki en toşbikli Jedi lardan birine kin güdüyorsun, ki bu adam daha padawan iken Darth Maul u doğramış,
Esas mantık hatası budur. Maul'un ölmesi Obi-Wan'ın yaşaması için saçma bir şekilde ikiye bölünmüştür. Yoksa Obi-Wan ı yerdi Maul ki yedi de:)

"You can kill me, but you will never destroy me. It takes strength to resist the dark side. Only the weak embrace it."
"It is more powerful than you know."
"And those who oppose it are more powerful than you'll ever be."
―Obi-Wan Kenobi and Maul

-Darth Wader ı doğramış (ki Wader bile bu adama her daim saygı göstermiş, dengi kabul etmiş),
Gene Lucas'ın saçmalıklarından biri. Obi-Wan Anakin'i başka türlü ki saçma bir havada takla hareketi esnasında doğradı. Dengi değil Anakin'in başka türlü Vader yaratamadılar.

-Kont Dooku gibi bir ikon ile defalarca kapışıp sağ çıkmış
Ölemeyeceğine göre sağ çıkacak. Anakin kol gitti ve kendisi yaralandı yoksa oradan da çıkar mı bilinmez.

Bu Obi-Wan'ın kötü bir jedi olduğunu göstermez. Tersine iyidir.

Form III: Soresu tekniğini kullanır. İyide kullanır. Savunma ağırlıklı bir tekniktir.

Obi-Wan genişletilmiş evrende bir kıza aşık olup nerede ise Jedi istifa edip tabi o aralar padawan idi sevgilisi için yer altına gidecekti ki bunu unutmayalım.

-Bitik Obi-wan meselesi ayrı garip.
Kesinlikle en sevdiğim yanı bu dizinin. Çok iyi planlamışlar. Onca yaşananlardan ve Anakin'in öldüğünü düşündüğü için pişmanlık duyması bu dizide yakalanan en iyi nokta idi.

-Bir de yakalanamayan minik kızımız mevzuu var ki evlere şenlik.
Kesinlikle dizinin en berbat sahnesi idi.

Diziyi genelde beğendim. Saklanmak isteyen bir usta, pişmanlıkları ile yaşayan bir adam ve gözü önünde koruması gereken bir çocuk.

Ama dizinin en sevdiğim yanı yıllar sonra neden Leia Ben'den yardım istiyor bunu iyi yakalamışlar.

Star Wars evreninde en sevdiğim karakterdi. Alec Guinness gibi bir büyük usta tarafından geçmişte yaşadıklarını yüzüne yansıtan bir karakter oyuncu ve Ewan Mcgregor gibi ustasını arıtmayan bir performans ile gençliğini ve üzerinde ki büyük yükü sahneye taşımak bir karaktere verilebilecek en büyük armağandır.
Ne Windu nede Yoda, yada ustası gibi en iyilerden değildi. Ama her daim elinden gelenin en iyisi olamaya çalıştı üzerinde ki büyük yüke rağmen. Hiçbir Jedi'nin cesaret edemediğini yaptı.
Ve sahneye döndüğü an hala en sevdiğim karakter olduğunu gene bana gösterdi.

8/10

Esas dizinin en büyük bence mantık hatası  Senator Bail Organa kızı peşinden Obi-Wan'ın geleceğini bilmeleri. Tamam açıkladılar bilgi almışlar araları eskiden iyi diye o zaman  Senator Bail Organa peşine birini tak bul Obi-Wan'ı bitir işini......

Nomad bunlar benim fikrim. Fikrine saygı duyarım.

Mrtekin

Burada ben de Nomad'ın bazı söylediklerine takıldım; elimden geldiğince açıklama yapayım.

a-)(ki Wader bile bu adama her daim saygı göstermiş, dengi kabul etmiş);

Böyle birşey yok, Vader'ın Obi-Wan'a saygı göstermesi, dengi kabul etmesi falan. Bu kanıya nerede varıldı anlamadım. Böyle birşey olmadığını,  Ölüm Yıldızı'ndaki son düelloda da çok rahatlıkla görebilirsiniz.

Keza, Obi-Wan, yaşadıklarından sonra, Vader'ın artık karanlığa tamamen teslim olduğunu ve geri dönemeyeceğini düşünür, içinde iyilik kaldığına inanmaz.

b-) "Darth Wader' ı doğramış."

Obi-Wan bunu isteyerek yapmaz. Mustafar'daki ilk düelloda, kendini bilinçli olarak yüksekte konumlandırır ve de özellikle "ben yüksekteyim, düello bitti Anakin" diye uyarır. Ama Anakin, "güçlerimi hafife alma diyerek" aşırtma bir zıplama yapar, sonuç belli. Bu durumda bile Obi-Wan, Anakin'i soğukkanlılıkla öldürmez, gerisini Mustafar'ın alevlerine bırakır. Düelloda Anakin'i yenmesini de "kurnazlığına" ve "Anakin'in Padme'nin üzüntüsü ile kendini tamami ile kaybetmesine" bağlıyorum yoksa Anakin'in güçleri Obi-Wan'ın başedebileceği türden de değildir.

c-)"teknik, taktik, fizik, matematik, kondisyon, karizma bu adamda vücut  bulmuş. Pi sayısını düz 3 almış, yine de hesapları tutmuş. Öyle bir adam bu."

Obi-Wan alemdeki en büyük usta değildir. Jediler kendi aralarında da klasmana tabi tutulurlar. Mesela Mace Vindu, daha yüksektedir. Hal böyleyken, Obi-Wan'ı Obi Wan yapan bence, "ideal" bir Jedi olmasıdır, ve de "kurnazlığı" bir silah olarak kullanabilme becerisidir. Bu açıdan biraz Homeros'un Odissey'ine benzer.

d-) "bitik olması".

Bu da normal. Order 66 ile Jedi'lerın büyük çoğunluğu öldürülmüş, Jedi düzeni bozulmuş, çırağı "Chosen One" karanlık tarafa geçmiş ve öldürmek zorunda kalmış, üstüne üzerine büyük bir sorumluluk yüklenmiş, göz önünde saklanma taktiği ile hayatına devam  etme durumunda kalmış ve de dikkat çekmemek için "Güç"' e kesinlikle başvuramamakta..

Dikkat ederseniz, Anakin'in yaşadığını öğrendiği anda Anakin'de gözlerini
açar, yani bir tür "force link" yaparlar, ikisi de birbirinden haberdardırlar artık. Force'suz bir yaşam sürme, hayat memat meselesi yani.

e-) "Yoda on yüz bin yıl inzivada kaldı, yine de spor olsun diye uzay gemisi kaldırıyordu Luke un eğitiminde."

İkisinin inziva koşulları bambaşka. Obi-Wan dediğim gibi tam inzivada değil, göz önünde saklanma taktiği uyguluyor ve de kesinlikle güç'e dikkat çekmemek için başvurmuyor. Olabildiğince düşük bir profil yaşamakta.

Yoda ise malum.

İyi akşamlar.
They drew first blood...

dean

ilk 3 bölüm spoiler

Obi-Wan Kenobi'nin ilk üç bölümünü izledim. Normalde yorum yapmadan önce her zaman sezonların tamamlanmasını beklerim ama Obi-Wan Kenobi dizisinde yorun yarısına vardığımız 3. bölümden sonra söylenmesi gereken şeyler var.

En başından itibaren baktığımız zaman Obi-Wan Kenobi aslında gereksiz bir dizi. Başını sonunu bildiğimiz ve bize anlam bütünlüğü açısından eksiksiz olduğumuz bir dönemi anlatıyor. Ama Star Wars yapısı itibariyle aradaki alanları dolduran ve bunu genellikle evrene önemli şeyler katarak yapan bir anlatıya sahip. O yüzden Obi-Wan projesi ilk konuşulmaya başlandığında elbette evrene güzel şeyler katabilecek bir potansiyele sahipti. Rouge One ve Solo gibi tekil filmlerin geldiği dönemde Obi-Wan'ın da film olma ihtimali vardı ama filmler başarılı sonuç vermeyip, diziler ön plana çıkınca Obi-Wan'da kendisini dizi olarak buldu. Aslında sorun birazda bununla başlıyor.

Evet dizi yine evrene önemli şeyler katmaya çalışıyor. Evet önemli karakter dinamikleri kurmaya çalışıyor. Ama bunları hikayenin gereksinimi olan epik sunumla yapamıyor. Aslına baktığımız zaman dizine hikaye olarak çok önemli şeyler oluyor. Leia ile Obi-Wan arasındaki ilişki. Obi-Wan'ın Anakin'in yaşıyor oluşunu öğrenmesi. Son bölümdeki karşılaşma. Ama bunların ölçeği ve sunumu olarak kesinlikle dizi hikayenin ağırlığını taşıyamıyor. Yönetmen Deborah Chow zayıf bir iş çıkarmasının yanında aksiyon sahnelerinde akıl almaz derecede kötü bir işçilik ortaya koymuş.

Obi-Wan ile Darth Vader karşılaşması bu dizide vaadelilen şeyler içerisinde herhalde en fazla merak edilen şeydi. Dizinin son bölümünde bir karşılaşma daha görebiliriz. Lakin bu bölümdeki karşılaşma o kadar built up hazırlanmadan karşımıza konuldu ki duygusal yönde etkileyicilikten uzak, oldu bittiye getirilmiş havadaydı. Hakeza Obi-Wan'ın Anakin'in yaşıyor olması da aynı basitlikteydi.

Şu anki haliyle hala The Mandalorian açık ara en iyi Star Wars dizisi olmaya devam ediyor. The Mandalorian'ın arkasındaki tutku Obi-Wan dizisinde maalesef ki yok. Obi-Wan'ın arkasında hiçbir tutku yok gibi zaten.

hennessy

Dean güzel yazmış. Katıldığım yanlar var katılmadığım yerler. Obi-Wan dizisi kesinlikle yapılmalı idi. Ticari olarak ekmeği yenecek bir dizi. Karakter oyuncusu çok başarılı bir oyuncu. SW fanı olarak yapılmalı idi. Obi-Wan seveni çok. Evet bildiğimiz hikaye olacak ama Poirot kaç kere kaç karakter oyuncusu ile sahnede görmedik ki. Obi-Wan'ı görmeyelim.

Vader Obi-Wan karşılaşması olmamış 3.bölümde beni hüsrana uğrattılar. Bana verselerdi öyle bir giriş yapardım böyle giriş yapmazdım. Ne o yerleri yakmalar felan. Teksas mı burası aloooo

Olmamış büyüyü çok fena bozdular.... Obi-Wan şempanze yaptılar. Güç olarak değil hareket anlamında. Bu dizi Vader ile Obi-Wan'ın ilk karşılaşmasını ve Luke ile Leia'nın ki ağırlıklı olarak Leia'nın üzerine kurulmuştu. Kız harika oynuyor muhteşemsin.

Anakin Obi-Wan karşılaşması olacak kesin bence maskesiz bir Vader göreceğiz. Bu bölümün tek sevdiğim yanı cübbeli jedi gölgesi anlayan anladı

Mrtekin

3. bölüm idare etse de, 4. bölüm hem senaryo hem çekim hem de oyunculuk bazında çok kötüydü ya. Allah kahretsin, oyuncak, rezil ettiler tüm büyük karakterleri. Allah belanı versin senin Disney, ve de Kathleen cadısı.

Spoiler: Bu yaşa geldim, ışın kılıcını sopa gibi kullanarak stormtrooper öldürme (Leia'yı kurtarma sahnesi) ne gördüm ne de duydum, ışın kılıcı lan bu ışın kılıcı. Bu nedir ya, bi estetik, bir koreografi olur, bir mantık olur, iyice mala bağlamış gibi hiç  bir zeka kırıntısı olmadan dizi çekiyorlar, IQ yoksunu gerizekalı beyinsizler...

Spoiler 2: 3. bölümde, Vader bilerek bıraktı Obi Wan'ı, muhakkak bir planı var diye düşünmüştüm. Öyle birşey olmadığı da bu bölüm ortaya çıktı. Yani Vader, ateş dalgası ile robota yenildi ve de plan yapamayan gerizekalının biri öyle mi? Allah bildiği gibi yapsın sizi e mi.

Yani kaldı iki bölüm, umarım daha da mala bağlamadan bari ortalama bir zevk ile bitiririz diye düşünüyorum ama sanki daha da kötüye gidecek gibi bir his var içimde. Star Wars evreninin, tamamı ile Filoni ve Favreau ikilisine devredilmesi lazım, yoksa hakkaten daha çok rezillik izleriz biz...
They drew first blood...