Ekinokslar

Başlatan peder clemente, 04 Kasım, 2020, 19:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Şayet kuşeyse ve satış sitelerinde bilgisi 2. hamur girildiyse bu sefer başka bir sinir krizi geçireceğim epeydir biriken bambaşka bir mevzuyu ele alıp. Ben yıldım bu sitelerin yanlış kağıt bilgisi girmesinden. 2. hamura kuşe yazan mı ararsın, kuşeye 2. hamur yazan mı ararsın, sürüsüne bereket. Hayır, uzaktan satın alıyoruz, inceleme gibi bir fırsatımız olmuyor. Doğal olarak internette girilen künye bilgileri üzerinden hareket ediyoruz. Şayet bu kitap da kuşeyse, 2. hamur değilse girilen yanlış bilgiler yüzünden dünden beri boşuna kendimi yormuş olacağım ve bu da zaten sağlam olmayan ruh sağlığımın daha da bozulmasına yol açacak. Agresifliğim tavan yapıp şahken şahbaz olacağım.

İlk mailimde edisyon ve 2. hamur kağıtla ilgili yazdıklarıma herhangi bir düzeltme yapmamıştı yayınevi yetkilisi. Netleştirmek için bilhassa kağıt türünü yeniden sordum. Bakalım cevap ne olacak. 2. hamur değil de kuşeyse bütçemi aşacağı için gene almayacağım ama en azından maliyetine biraz olsun hak vereceğim. Bu da böyleymiş, ben derdime yanayım diyeceğim. Daha da edisyonla ilgili ağzımı açmayacağım ama yazıldığı gibi 2. hamur kağıtsa şu ana kadarki düşüncelerimde pek bir değişiklik olmayacak.

Gelecek cevabı merakla bekliyorum. Bu arada kitabı temin eden dostlar da kitabın kağıdının kuşe mi, yoksa 2. hamur mu olduğunu söyleyebilirse çok sevinirim. Bir an önce bu konuyu bağlamış oluruz ve başlık da artık içeriğe yönelik yorumları beklemeye başlar.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

gunes

Arkadaşlar ;

Bu akşam PENGUEN kitabevine ugradım, nihayet kitap gelmiş rafta 7 8 tane vardı fiyat 64 TL  Kasada da kontrol ettirttim.. 64 TL dan satıyorlar
Kitap kuşe D&R dan bu hafta başı aldım aynı kitap ...

ferzan

Kağıt kuşe olunca bu durumda 124 TL fiyatı sorgulamak yerine sessiz kalmayı tercih ediyorum. Zira benim başından beri iki konuyla ilgili büyük sıkıntım vardı; arka kapaktaki fiyat bilgisine rağmen sonradan yapılan değişim ve 2. hamur kağıda basılı bir edisyona biçilen göz belertici maliyet. Fiyat değişimi konusunda dediğim gibi yayıncının teknik sorun ile ilgili cevabı üzerine bir şey diyemiyorum. Sadece "cık cık" deyip geçiyorum. Kağıdın da kuşe oluşu, bu durumda şikayet adına kalan son kalemin de yıkılması anlamına geliyor. Yakın zamanda satışa konmuş yayınlara göre pek kıyaslama yapabileceğim bir durum söz konusu olmaktan çıkıyor. Zira benim bu olayda en çok takıldığım nokta 2. hamura basılı bir kitabın böylesi bir fiyata sahip olmasıydı, o da kuşe gerçeğiyle ortadan kalkmış oldu. Ha, bana halen pahalı geliyor. Halen de almayı düşünmüyorum, orası ayrı ama en azından yeni bilgiler ışığında anlıyorum ki şu an üzerine gitmem gereken ve bana kendimi aptal gibi hissettiren bir şey varsa o da satış sitelerine girilen hatalı bilgi ve bu hatalı bilgiyi gönderen bülten sorumlusu oluyor. Yine, yeni, yeniden... >:(

2. hamura basılı kitabın kağıt bilgisine kuşe yazarlar, kuşe olanın bilgisine 2. hamur girerler. Ebat konusunda yanlış ölçü verirler. Bir değil, iki değil, üç değil. Almadığım, takip etmediğim ama formatına aşina olduğum başka eserlerde de hatalı bilgi girilmesi olayına bu sene çok sık rastlar oldum. Demek ki artık satış sitelerinde yer alan edisyon bilgilerine de güvenmeyeceğiz. Zaten maliyetler de bu denli coşmuşken, benim açımdan gelecekte daha fazla yayın elemekten başka seçenek kalmayacak gibi görünüyor. Bu noktada artık neden pahalı demek yerine basitçe al(a)mamakla yetineceğim. Diğer yandan, bu pahanın gerekçesini ve dinamiklerini de son bilgiler ışığında bir nebze anlayışla karşılamış bulunuyorum. Tabi kabul edip etmemek kişiye kalıyor ama hararetle karşı çıkmamı gerektiren bir durum da ortadan kalkmış oluyor.

Kitabı alan ya da alacak olan dostlar da okuyunca yorumlarını esirgemezler umarım. Sırf yanlış girilen bilgilerden ötürü bu başlıkta 3 sayfa boyunca hararetle yaptığımız haklı yorumlarımızdan sonra da başlık rahat bir nefes alır artık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

4 mevsim. Bazı insanlar havalimanı yapılmasını engellemek için aktivistlik yapıyor. Nostaljik durumlar. Yalnız ruhlar vs.
Güz ile başlayıp yaz ile bitiyor, her mevsim diyalogsuz resimlerle başlıyor. Karakterlerin birbirine geçmişliği, kader, yalnızlık duygusu. Gerçekten gerek karakterleriyle, gerek işlenişi ile, gerekse de harika çizimleriyle güzel bir kitap.

memospinoz

Bu arada almak isteyen arkadaşlar trendyola bakabilir, 55₺ ve 60₺ fiyatla satan 2 satıcı bulunuyor, 55₺'ye satanda 2 adet kalmış yalnız.

TKnKT

Alıntı yapılan: memospinoz - 19 Kasım, 2020, 21:07:52
Komikşeyler sitesinde eski fiyatla satılıyor. %30 indirimle 44.80₺. Ama yine stokta yok.
https://komikseyler.com.tr/urun/ekinokslar/

Stok vermişler yukarıda verilen fiyatlandırma üzerinden, şuan eski etiket fiyatı üzerinden en uygun ücreti sunan tedarikçi konumundalar. Ancak alımda sıkıntı çıkartırlar mı bilmiyorum. Kitabı yine de almayı düşünenler belki şans verebilir.

Alıntı yapılan: gunes - 20 Kasım, 2020, 19:06:38
Arkadaşlar ;

Bu akşam PENGUEN kitabevine ugradım, nihayet kitap gelmiş rafta 7 8 tane vardı fiyat 64 TL  Kasada da kontrol ettirttim.. 64 TL dan satıyorlar
Kitap kuşe D&R dan bu hafta başı aldım aynı kitap ...

Tüketici Haklarının Korunması Kanunu çerçevesinde fiyat etiketi 64TL belirtildiği takdirde zaten kasada daha yüksek çıkması durumunda karar tüketici lehine veriliyor. Yani açıkçası etiketinde bir değişikliğe gidilmediyse kitabı bir kitapçıdan, 64 TL'ye almak mümkün hale geliyor (İstemsiz %50 indirim gibi).

İçeriğinden çok fiyatı ile en popüler konu olan Ekinokslar için ben de fiyat bahsini -yayınevi cevapsız- kapatırken, yatırımsal bir tavsiye ile gelmek isterim. Sanıyorum ki kitap başlı başına döviz, altın ya da elektronik para değerlerinden daha hızlı bir değer kazanıyor. Bugün denk geldiğim bir görseli buraya bırakayım. Yatırım yapmak isteyen olursa diye  ;D

"The man who opens topics faster than his shadow"

memospinoz

Komikşeyler sitesinde "baskısı var" ifadesi kullanılıyor, bu stokta olduğunu değil kitabın baskısı bitmemiş olduğunu gösteriyor sanırım. Yoksa "stokta var" demeleri gerekmez miydi? Stok sayısı da belli değil ayrıca, pek güven vermiyor bu haliyle ama yine de denemek isteyen olabilir.

memospinoz

Bu arada ben trendyol sitesinden 55₺'den satın aldım Türkçe versiyonunu. Kargoya verildi bugün.
Stoksuz çalışan yerler bana pek güven vermiyor nedense.

TKnKT

Alıntı yapılan: ferzan - 20 Kasım, 2020, 15:49:04
    Teknik bir sorun yaşandığını, arka kapağa yanlışlıkla 64 TL olarak basıldığını ama en başından beri fiyatı için 124 TL 'yi amaçladıklarını, bu hatayı da farkedip hemen müdahale ettiklerini yazdılar. Beş senedir ilk kez böyle bir aksaklık yaşadıkları için okurlardan özür diliyorlar...

KaraKarga'dan resmi bir açıklamanın elde edilemediği bir döngüde, yayınevinin genel yayın yönetmeni M.K. Perker ile iletişime geçmeyi denemiştim hararetli bilgi arayışımızda. Kendisi cevapsız bırakmamış durumu. Benim aldığım açıklama da yukarıdaki açıklamayla hemen hemen aynı:

Belirlenen fiyatın başından beri 124TL olduğu; kitabın kalınlığı, renkli olması, kuşe kağıt olması ele alındığında zaten günümüz piyasasında 64TL olmasının mümkün olmadığını ifade edildi. Yayınevinin 5 yıllık tarihindeki ilk hataları olarak nitelendirilen bu sorunu pandemi koşullarında uzaktan çalışma döneminde ortaya çıkan iletişim aksamalarından kaynaklandığı dile getirildi. Yaşanan sorun karşısında gösterilen anlayış için teşekkürlerini iletti.

Her ne kadar kurumsal bir açıklama olmasa da yayınevinin bir temsilcisi tarafından ifade edilen bu açıklamayı da kendisinin izni doğrultusunda buraya ekliyorum.
"The man who opens topics faster than his shadow"

memospinoz

Bu fiyat politikasıyla devam etsinler o hâlde, ne diyelim.  :(
Bize de hayırlı işler demek düşer. Sonra bazı yayıncılar gibi satmıyoruz diye ağlamasınlar ama. Gerçi masallar, hikâye kitapları, kurgu dışı filan derken çizgi roman yayınevi olmaktan iyice uzaklaştılar zaten.

Nightrain

Alıntı yapılan: TKnKT - 23 Kasım, 2020, 11:50:32
    KaraKarga'dan resmi bir açıklamanın elde edilemediği bir döngüde, yayınevinin genel yayın yönetmeni M.K. Perker ile iletişime geçmeyi denemiştim hararetli bilgi arayışımızda. Kendisi cevapsız bırakmamış durumu. Benim aldığım açıklama da yukarıdaki açıklamayla hemen hemen aynı:

Belirlenen fiyatın başından beri 124TL olduğu; kitabın kalınlığı, renkli olması, kuşe kağıt olması ele alındığında zaten günümüz piyasasında 64TL olmasının mümkün olmadığını ifade edildi. Yayınevinin 5 yıllık tarihindeki ilk hataları olarak nitelendirilen bu sorunu pandemi koşullarında uzaktan çalışma döneminde ortaya çıkan iletişim aksamalarından kaynaklandığı dile getirildi. Yaşanan sorun karşısında gösterilen anlayış için teşekkürlerini iletti.

Her ne kadar kurumsal bir açıklama olmasa da yayınevinin bir temsilcisi tarafından ifade edilen bu açıklamayı da kendisinin izni doğrultusunda buraya ekliyorum.

Demek ki bundan sonra böyle sayfa sayısı fazla olan kitapların fiyatı 3 haneli olacak. Kusura bakmasınlar ama -böyle devam edeceklerse ben yokum. Kendilerine başarılar diliyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nomad

Zam durumunu Karakarga özelinden çıkarıp konuşmalıyız bence.
Yayınevleri çılgın atıyor.
MARMARA ÇİZGİ geçen ay zam yaptı. Uzun soluklu serilerde fiyatı tavana yapıştırdı.
LAL KİTAP gün itibariyle 65 TL liste fiyatına geçti KM serilerinde. Siyah beyaz, küçük boy, saman kağıt kitaplar için fantastik fiyat.
ÇİZGİ DÜŞLER neredeyse aylık olarak güncelliyor fiyatlarını zaten. Amerikanlarını bastığı incecik kağıt da cabası.
ARKABAHÇE YAYINEVİ saman kağıda geçip üstüne de zam yaparak camianın önde koşanı, bayrak taşıyanı olalı çok oldu.
Kitapta KDV sıfırlandı, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Dolar düştü, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Zam yapılınca eski basımlı eserlere de uygulanıyor mu? EVET
Yayınevleri sürekli etiket fiyatını yükselterek kendilerini dağıtım ve satış gruplarının yansıtacağı olumsuzluklardan korumaya çalışsalar da kaçan okuyucu ile kendi ayaklarına sıkıyorlar.
Pazarı genişletelim, gereksiz aracıları çıkartalım, durumu fiyata yansıtalım vb herkesin yararına olacak çözümler üretmek yerine mevcudu sömürelim kafasıyla kendi sonlarını hazırlıyorlar.
Ülkenin sosyo ekonomik durumu ortada. Yayınevleri için kış olan bize yaz değil. 3 ayda bir yaptığınız zamları, yılda bir %10 zamlanan maaşımızla nereye kadar karşılayabileceğiz?
Kendimi, alayım, okuyayım, seriyi tamamlayayım, buldum kaçırmayayım modundan çıkardığım, satınalma kararlarıma dışarıdan baktığım anda yaptığım çizgi roman alışverişlerinin akla mantığa sığar bir tarafı olmadığını görüyorum.
Çizgi roman okuma hobimin pastadaki payını dijital oyun, roman ve film/dizi tarafına dağıtmaya başladım.
Bütçem rahatladı açıkçası.
Azalan çizgi roman bütçemi de JBC gibi fiyat performans, YKY ve İTHAKİ gibi full performans yayınevlerine kaydırıyorum.
300 sayfa Batman Hush ı 30 tl den, 400 sayfa Superman Doomed i 20 tl den, 450 sayfa Watchmen i 40 tl den alıp okuyorum, 
Herkesin şapkayı önüne koyup düşünmesi gerek.

PS. Normalde yayınevlerimizi her daim koruyup kollamaya, pazara destek olmaya çalışan ben bile isyanlardayım.
Empati falan kar etmiyor artık. Kusura bakmasın kimse.
Sürç i lisan ettiysek affola.

falconstar

Piyasada ki yeni çıkan manga hariç tüm ÇR ları alan biri olarak ben de isyanlardayım. Piyasaya Çizgi Düşler le limitli ve indirimsiz kavramı girdiğinde en yüksek tonda isyan eden biriydim. Sonra yaklaşık 2 aydır face de 2.elde 3 kuruş daha fazla kazanayım diye çok da eski olmayan ÇR lara fahiş fiyatla satışa çıkaranlar oldu.Geldigimiz noktada ekonomik belirsizliğe rağmen zam yarışı başladı. Yayınevleri bu dönemi , kardan fedakarlık edileceğine vurun alıcıya demek yolunu seçtiler. Bende bundan sonra daha seçici davranıp sadece çok sevdiğim ÇR ları alacağım. Kitaplıkta beni 1 yıl idare edecek kadar ÇR var. Fesih Doğan YILDIZ

falconstar

Belki alırım morundaydım. Şimdi hayatta almam moduna geçtim..Yemisim ekinoksunuzu

seastar1000

Alıntı yapılan: Nomad - 24 Kasım, 2020, 11:15:50
Zam durumunu Karakarga özelinden çıkarıp konuşmalıyız bence.
Yayınevleri çılgın atıyor.
MARMARA ÇİZGİ geçen ay zam yaptı. Uzun soluklu serilerde fiyatı tavana yapıştırdı.
LAL KİTAP gün itibariyle 65 TL liste fiyatına geçti KM serilerinde. Siyah beyaz, küçük boy, saman kağıt kitaplar için fantastik fiyat.
ÇİZGİ DÜŞLER neredeyse aylık olarak güncelliyor fiyatlarını zaten. Amerikanlarını bastığı incecik kağıt da cabası.
ARKABAHÇE YAYINEVİ saman kağıda geçip üstüne de zam yaparak camianın önde koşanı, bayrak taşıyanı olalı çok oldu.
Kitapta KDV sıfırlandı, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Dolar düştü, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Zam yapılınca eski basımlı eserlere de uygulanıyor mu? EVET
Yayınevleri sürekli etiket fiyatını yükselterek kendilerini dağıtım ve satış gruplarının yansıtacağı olumsuzluklardan korumaya çalışsalar da kaçan okuyucu ile kendi ayaklarına sıkıyorlar.
Pazarı genişletelim, gereksiz aracıları çıkartalım, durumu fiyata yansıtalım vb herkesin yararına olacak çözümler üretmek yerine mevcudu sömürelim kafasıyla kendi sonlarını hazırlıyorlar.
Ülkenin sosyo ekonomik durumu ortada. Yayınevleri için kış olan bize yaz değil. 3 ayda bir yaptığınız zamları, yılda bir %10 zamlanan maaşımızla nereye kadar karşılayabileceğiz?
Kendimi, alayım, okuyayım, seriyi tamamlayayım, buldum kaçırmayayım modundan çıkardığım, satınalma kararlarıma dışarıdan baktığım anda yaptığım çizgi roman alışverişlerinin akla mantığa sığar bir tarafı olmadığını görüyorum.
Çizgi roman okuma hobimin pastadaki payını dijital oyun, roman ve film/dizi tarafına dağıtmaya başladım.
Bütçem rahatladı açıkçası.
Azalan çizgi roman bütçemi de JBC gibi fiyat performans, YKY ve İTHAKİ gibi full performans yayınevlerine kaydırıyorum.
300 sayfa Batman Hush ı 30 tl den, 400 sayfa SUperman Doomed i 20 tl den, 450 sayfa Watchmen i 40 tl den alıp okuyorum, 
Herkesin şapkayı önüne koyup düşünmesi gerek.

PS. Normalde yayınevlerimizi her daim koruyup kollamaya, pazara destek olmaya çalışan ben bile isyanlardayım.
Empati falan kar etmiyor artık. Kusura bakmasın kimse.
Sürç i lisan ettiysek affola.

Altına imzamı atarım